laupäev, 19 oktoober, kell 09:37:44
RSS vood Twitter Facebook Helista

Õpetaja Ott Anari: Üheksa küsimust suure kodutöökoorma vastu protestivale õpilasele

Ott Anari. (Foto: Facebook)

Olen eemalehoidvalt viimasel ajal jälginud tantsu ja tralli õpilaste koduste tööde ärajätmise ja vähendamise üle. Pidev tähelepanu juhtimine sellele, et õpilastel ei ole ikka aega ja nad on kohe kohe läbi põlemas. Minul tekib küsimus, kuidas see on võimalik ja kuidas kodused tööd selles kõiges süüdi on? 

 

Kodused tööd on olnud juba koolide algusest peale ja näed, vaatamata sellele oleme me ikka kenasti olemas ja teeme oma igapäevatoimetusi. Ma olen koolis tööl kuuendat aastat ja jälgides noorte tegemisi tekib mul hea hulk küsimusi ja vastuolusid. Kui keegi need mulle nii ära seletab nii, et mul suu vett täis on ja rohkem vastuolusid minu peas ei teki, olen ma nõus kodutööde vastastega liituma ja nende lippu kõrgel kõrgel hoidma.

 

Neli huviringi?

 

Nädal tagasi kirjutas üks noormees artikli, et tal ei ole aega huviringides käia, sest kool võtab kogu võhma. Aga milleks oli Sul vaja nelja huviringi? Loomulikult ei jää Sul aega millegi muu jaoks, kui Sul on nii palju huviringe. Mina ka ei jõuaks. Käivad need kes jõuavad ja käivad nii palju kui jõuavad. Ei ole ühtegi seadust, mis käsiks noorel inimesel üldse huviringides käia. Paraku on aga terve raamatutäis seadusi, mis käsivad koolis käia.

 

Miks Sa oma aega ei planeeri?

 

Ma vaatan Sind, teismeline. Kui tunnid on saanud läbi, jääd Sa koolimajja niisama passima, bussi või trenni ootama. Koguned puntidesse ja lärmad, lihtsalt lärmad. Või siis koguned puntidesse ja istud oma nutiseadmes. Miks Sa ei tee midagi kodustest töödest juba ära? Ei jaksa? Pfffff! Algklassidel on selline leiutis nagu pikapäevarühm. Väikesed ajud teevad 4-5 tundi tööd ja siis istuvad väikesed pead ja teevad sealsamas ära oma kodused tööd. Kuidas nemad küll jaksavad?

 

Miks Sa ennast piinad?

 

Nutitelefon, tablett, PSP, XBOX, PS, läpakas, PC. Seda pidevalt ja kogu aeg. Sa oled sõltlane. Sa oled 13 ja käid mööda koolimaja telefon käes nagu ärimees või ärinaine. Mul tekivad Sinuga tunnis vastuolud, sest Sul on vaja millegipärast nutifoni laual hoida. Sul on kogu aeg vaja kättesaadav olla. Miks? Mida Sa teed seal telefonis? 

 

„Ma tahtsin näha, kas keegi on instas mu pilti laikinud!”

 

Dziisus kraist! Sinust on saanud infotehnoloogia ori, zombi, kes toitub laikidest. Kui sult telefon ära võtta esinevad sul samasugused võõrutusnähud nagu narkomaanil või alkohoolikul. Proovi korra kolm päeva ilma olla – ärevus, rahutus, tihedad meeleolumuutused. Su aeg kulubki sinna infotehnoloogiasse, seepärast sa ei jõuagi õppida.

 

Facebook

 

Sa ütled, et Sul pole aega. Ma näen, Sul on aega. Sa jagad ja laigid ja möllad seal nii mis kole. Targemad on mind ära blokkinud, et ma ei saaks sellele tähelepanu pöörata. Ja Sina noormees oma nelja huviringiga, kes sa ütlesid, et Sul ei ole enam aega, Sa oled minu sõbralistis ja Sa oled hüperjagaja. Sul on aega, mine nüüd trenni.

 

Miks sa õpid nii hilja?

 

Vahel jätan koduseks tööks ülesandeid, mis tuleb ära saata e-postiga. Esimesed kirjad saabuvad umbes kell 17, sealt edasi kell 19, 20. Viimased kirjad saabuvad vahetult enne või pärast keskööd. Sa tõesti ei jõua õppida, kui kell on juba nii palju. Mina ei tee ka enam nii hilja tööd, sest ma tean, et tööviljakus on äärmiselt madal. Jah, põledki läbi, kui Sa ei puhka. Mis Sa siis varem tegid? Ahjaa, lärmasid, käisid kahes huviringis, olid tund feisbukis ja kaks tundi panid mainkräftis plokke üksteise otsa. Jah, kell ongi nüüd 21.45. Õige aeg õppimiseks.

 

Äkki see ei olegi Sulle?

 

Põhikool on minu arvates võimetekohane pea kõigile, kes seal käivad. Osale tehakse erisusi, aga positiivse hinde saamine (“3”) ei nõua läbipõletavat pingutust. Eriti veel olukorras, kus pea kõike on võimalik järele vastata. Kellel on aga gümnaasiumis raske, on süsteemi ohver. Meil on liiga palju gümnaasiume, konkurss on kohati olematu ja kõik saavad sisse. Kõik ei olegi võimelised.

 

Läbi raskuste tähtede poole?

 

Enam ei olegi nii? Minu arvates on usinad alati saanud ja jõudnud. Juba vanal ajal oli nii, et kes oma talus rohkem tööd tegi, see ka haljale oksale sai. Protesti hoopis selle vastu, et lääne heaoluühiskonna mall ei ole sulle selgeks teinud, et millegi saavutamiseks tulebki tööd teha ja vaeva näha, mitte paksuks minna ja abiraha nõuda. Kui me kõik paksuks läheme ja abiraha nõuame, kes siis töö ära teeb? See on päriselu, mitte Wall-E multikas. Meil ongi vaja tarku ja haritud inimesi, kes need robotid suudaks valmis ehitada ja külm tuumasünteesi lõpuni arendaks. Siis saame minna kõik koos kollektiivselt paksuks.

 

Äkki tahab hoopis ema?

 

Või äkki tahab hoopis isa? Mõnes peres on nii, et ema ja isa tahavad rohkem kui laps. TLC-s on üks Ameerika minimissi saade, kus 150 kg ema elab oma kaheaastase tütre peal välja noorepõlve saavutamata jäänud eesmärke. Äkki te peakski maha istuma ja selgeks tegema, mille peale kulub päeva jooksul Sinu aeg ja kui paljuks oled Sa võimeline. Mis on Sinu lagi? Äkki Sa tõesti ei taha ja ema tahab rohkem kui Sina. See on üks asi, mis läbi põletab. Teadsin kunagi üht ema, kellel oli suur džiip ja väike armas tütar. Ema tööl ei käinud, tema ainsaks tööks oli lapse ühest ringist teise sõidutamine. Vaene väike laps.

 

Ajasid mulle udu?

 

2014. aasta jõulude ajal tehtud rahuloluküsitluses ütlesid mulle, et õpid keskmiselt kuni kaks tundi ja et piisavalt jääb aega huviringides käimiseks. Andsid mulle lihtsalt sotsiaalselt õige vastuse, et ma ei rohkem ei küsiks? Kuni kaks tundi, see tähendab, et mõni päev ju pool tundi. Mõned päevad on ka päriselus sellised, kus tulebki rohkem pingutada. Tere tulemast!

 

Vahel tahan tagasi kooli

 

Vahel tahaks tõesti tagasi kooli. Kui jätsin seal midagi tegemata, polnud eriti hullu. Kui nüüd jätan tegemata, kannatab selle all nii mõnigi teine. Jäin siis haigeks, jäin koju ja midagi ei juhtunud. Nüüd tekitan oma äraolekuga kolleegidele hea hulga lisatööd. Kas Sa üldse tead, et aastas on 365 päeva, neist 175 veedad koolis, ülejäänud 190 on koolivabad? Ootame Sind väga suurte inimeste maailma, kus puhkus on 28 päeva, ei ole sügis-, talve- ega kevadvaheaega. Tööpäev on kaheksast viieni. Vahel tuleb tööd ka nädalavahetuseks ja õhtuks koju kaasa võtta.

 

Ma olen nüüd vahutanud omajagu. Vahuta nüüd Sina ja tee mulle selgeks, et ma olen maailmaasjadest valesti aru saanud. Anna mulle andeks, noor inimene, kes Sa jõuad ja planeerid ja teed ja toimetad ja oled ja ei virise ja liigud tähtede poole. Sa oled tubli. Teen su ees kummarduse! See jutt oli mõeldud siin protestijatele ja virisejatele.

 

Vaata ka: http://www.laanlane.ee/article/õpetaja-ott-anari-minu-vastused-üheksale-küsimusele


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.