esmaspäev, 16 september, kell 19:12:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Õpetaja Ott Anari: Minu vastused üheksale küsimusele

Ott Anari. (Foto: erakogu)

Möödunud reedel ilmus Läänlases minu artikkel: “Õpetaja Ott Anari: Üheksa küsimust suure kodutöökoorma vastu protestivale õpilasele”. See tekitas ootamatult suure üle-eestilise arutelu, mis on tore. Paistab, et jätsin mõne lugeja jaoks endast klassikalise viriseja mulje, kes piriseb, aga lahendusi ei paku. Nüüd pakun lahendusi. Osa neist on iga päev kasutuses, teised alles mõtte kujul.

 

 

Miks eelmine artikkel?

 

Kuue aasta jooksul olen oma aines teinud muudatusi, mis teeksid selle õpilastele paremini läbitavaks. Vähendasin koduseid töid, pakkusin võimalusi, et noor saaks ise ennast aidata. Osa õpilasi aga ei võta ikka kuidagi vedu. Virisevad, otsivad asendustegevusi ja ei ilmu kohale. Veerandi lõpus teevad magusat nägu ja paluvad, et kolme välja paneks. Mul said lahendused otsa, seega pöördusin kirja vormis noore poole, et ta pakuks nüüd ise mulle lahendusi. Tegin seda bravuurikas vormis, et oleks teismoodi, sest nii läheb ju paremini peale.

 

Minu lahendused:

 

Neli huviringi?

 

Huviring ei ole koll. Väga hea, et ta olemas on. Rändrohutirts ei ole ka koll, aga kui neid on liiga palju, saab sellest painaja. Küsimus on kvaliteedi ja kvantiteedi suhtes. Kui palju keegi jõuab. Mõni jõuab kuus, mõnele piisab kahest. Sinu asi on välja selgitada enda lagi. Selleks, et see ei muutuks Sulle painajaks.

 

Miks Sa ei planeeri oma aega?

 

Ma saan aru, et oled noor ja tahadki lärmata ja hängida. Ettevalmistused iseseisvaks eluks. Aga ära sinna sisse ennast ära unusta. Keegi ei käsi Sul tundide lõppedes korraga kõike ära õppida. Tee paus, lärma ja siis tee ära paar lihtsamat kodutööd. Õhtul päeviku ette istudes saad nentida: „Jesss, see on ju tehtud!” ja juba paar linnukest ära teha, mis on ülihea tunne. Aja planeerimine on omaette teadus. Ka täiskasvanutel on sellega raskusi. Seega proovi ja katseta. Parem ikka kui mitte midagi teha.

 

Miks Sa ennast piinad?

 

Tehnoloogia on loodud inimese hüvanguks. Ka heroiini, morfiini ja kokaiini on kasutatud hea eesmärgi nimel. Aga vaata, mis juhtub, kui neid liiga palju tarvitada. Praegu piisab sellest, et jätta oma kuklasse teadmine: liiga palju tehnoloogiat on halb. Kui selle saab paika, siis saab ka edasi liikuda. Anna tunni ajaks ära oma telefon või pista kotti, et ta sind kogu aeg ei ahvatleks. Lülita välja andmeside ja wifi. Lihtsalt piira ennast natukehaaval. Kellel on Sind päriselt vaja, see helistab.

 

Facebook

 

Iseenesest on FB ju tore asi. Paraku samuti teatud mahus. Jälle peaksid aru saama, et liiga palju on halb.  Sa oled nutikas ja tegelikult tajud selle piiri ise imehästi ära. Aga enese piiramine ja millestki heast loobumine on oskus, see on ju raske.  Kõik, mis sinna FB-sse tekib, see sinna ka jääb. Seega ei ole vahet, millal sinna sisse logida. Tund varem või neli tundi hiljem. Maakera on ikka punane. Kellel on Sind päriselt vaja, see helistab.

 

Äkki see ei olegi Sulle?

 

Süsteem on vildakas. Lapsi jääb üha vähemaks, koolivõrk on aga suures osas endine. Keegi ei taha teha kooli sulgemise otsust. Seega me kuuleme veel pikka aega alatäidetud klassidest ja suurest väljalangemisest. Tegelikult saad Sina sellest kasu lõigata. Oled kulla hinnaga hea õpilane. Koolid võitlevad Sinu pärast. Nüüd ongi Sinu ülesanne mõelda ja veelkord mõelda. Mida Sa tahad? Kui paljuks oled Sa suuteline? Mis on Sinu lagi? Võid küll sisse saada jube prestiižsesse kooli, aga see ei taga veel diplomit või tunnistust. Seega uuri ja küsi ja siis uuri veel. Kui klassivenna isa ütles, et energeetika on tulevikuteema, siis uuri ja mõtle oma peaga, mitte ära torma pabereid sisse andma.

 

Läbi raskuste tähtede poole?

 

Ma olen proovinud lotoga võita ja unistanud masinast, mis annaks mulle kõik vastused. Siiani pole kumbki õnnestunud. Vaatasin eBay-st, ka hiinlased ei ole seda masinat veel leiutanud. Äkki keegi leiutab ja siis kukubki mulle õnn sülle?  Või siis ei kuku? Ma ei saa sellele panustada, seega tuleb mul ette võtta midagi muud.

 

Kahjuks ei antud mulle sündides kaasa maailma kasutusjuhendit, mis ütleks igas olukorras, kuidas oleks kõige targem toimida.  Seega tuleb mul endal vähendada elu hammasrataste vahele jäämise tõenäosust. Mul on vaja teada, kuidas maailm toimib ja seepärast ma õpingi ja teen tööd, loon endale võimalikult laia platvormi teadmistest ja oskustest, et vajadusel teha kaalutletud otsuseid. Selleks, et olla edukas, pead olema õigel ajal õiges kohas, aga õiges kohas ei vilgu neoontuli,  pead selle ise ära tundma. Seega tea võimalikult palju. Tegelikult on õigeid vastuseid tuhat ja üks. Üks on aga kindel: usinat kaasamõtlevat tööinimest hinnatakse igal pool - nii Eestis, Norras kui ka Argentiinas.

 

Ajasid mulle udu?

 

Ju Sa ei ajanud.

 

Vahel tahan tagasi kooli?

 

Ma valetasin Sulle. Riiklikult on ette nähtud 175 koolipäeva. Võta siit nüüd pühad maha ja saad puhkepäevi veel juurde. 

 

Loodan, et said minu lahendustest midagi mida kõrva taha panna. 

 

Parimat, 

 

õpetaja Ott Anari


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.