esmaspäev, 16 september, kell 19:18:16
RSS vood Twitter Facebook Helista

Šoti iseseisvuslaste valimisvõit võib viia maa Suurbritannia koosseisust

Šotimaa vapp.

Šoti iseseisvuslased võitsid valimised. Londonis elav ajakirjanik Sten Hankewitz kirjutab Läänlasele, kas see viib ka Šotimaa lahku-löömiseni Suurbritanniast. 

 

Šotimaa Rahvuslik Partei (SNP) võitis möödunud nädala neljapäeval toimunud Šotimaa parlamendivalimised tugeva 12-kohalise enamusega, võites võrreldes varasemaga juurde 23 saadikukohta ja saades rahvalt mandaadi järgmised viis aastat üksi, ilma koalitsioonipartneriteta valitseda. SNP eesmärk on korraldada 2015. aastaks iseseisvusreferendum, kuid hoolimata valimisvõidust pole sugugi kindel, et rahvahääletus SNP-le oodatud tulemuse annaks.

 

SNP, mis on rahvuslastele ebaomaselt vasaktsentristlik, Euroopa Liidu meelne erakond, ja mille tuntuim toetaja on kindlasti Sir Sean Connery, on Šotimaa iseseisvusest või vähemalt sellekohasest rahvahääletusest rääkinud juba aastakümneid. Nüüd on aga teema päevakorras eriti teravalt, sest SNP sai üksi Šotimaa parlamendis enamuse ja võib talitada oma äranägemise järgi, teiste erakondade seisukohti arvesse võtmata.

 

Alex Salmond, SNP liider ja Šotimaa esimene minister lubas enne valimisi, et kui tema juhitav erakond valimised võidab, toimub rahvahääletus hiljemalt 2015. aastaks. “Ma usun, et meie maa on piisavalt hea, suur ja rikas, et olla iseseisev,” lausus ta. Samas on Salmondil teisigi mõtteid. Pühapäeval kirjutas ajaleht The Guardian, et Salmond on valmis lisama rahvahääletuse sedelile lisaks variantidele “jah” ja “ei” ka kolmanda variandi—“rahandusliku sõltumatuse”, mis tähendaks mitte täielikku iseseisvust Westminsteri parlamendist ja Ühendkuningriigi valitsusest, kuid rahanduslikku iseolemist.

 

Iseasi on muidugi, kuivõrd täielik või rahanduslik iseseisvus üldse Šotimaal võimalik oleks. Westminster toetab Šotimaad aastas viie miljardi naelsterlingiga ja Šotimaa avaliku sektori väljaminek on elaniku kohta 33% kõrgem kui Inglismaal. SNP usub küll, et Šotimaa on piisavalt rikas, kuid majandusinimeste seas tundub, et SNP on ka ainuke organisatsioon, mis seda usub. Jeremy Warner, ajalehe The Daily Telegraph peatoimetaja asetäitja ja üks juhtivamaid majanduskommentaatoreid Ühendkuningriigis, meenutas, et viimase finantskriisi ajal olid UK pankadest just kaks Šoti panka—Royal Bank of Scotland ja HBOS—need, mis riiklikku finantsabi vajasid. Kui Šotimaa oleks olnud kriisi ajal iseseisev, oleks Šotimaa “praegu rohkem pankrotis kui isegi Iirimaa ja Island”, lausus Warner. “UK maksumaksjale läks Šoti pankade rekapitaliseerimine maksma 70 miljardit naelsterlingit... ja vajaminevad summad oleksid olnud kindlasti suuremad, kui UK maksumaksja tervikuna poleks olnud kohustuste garanteerijaks. Kui see jagada umbes poole Londoni suuruse rahvaarvuga, teeks see 14 000 naelsterlingit inimese kohta.”

 

Šotimaa majanduse küsimus pole aga kaugeltki ainuke, mis SNP-le peavalu peaks valmistama. Aasta-aastasse on mitmed küsitlused näidanud, et šotlased tahavad küll iseseisvusreferendumit, kuid mitte ilmtingimata iseseisvust. Viimatine sellekohane arvamusküsitlus detsembrist 2010 näitas, et 40% šotlastest hääletaks referendumil iseseisvuse poolt ning 44% vastu. Iseseisvust toetavate šotlaste hulk on küll mõnevõrra kasvanud, kuid jääb siiski 40% piiresse. Ja kuigi SNP sai valimistel mäekõrguse võidu, polnud tegemist iseseisvusreferendumine. Nagu ütles Sky Newsi poliitikakorrespondent Glen Oglaza: tegemist oli hääletusega Šotimaa siseasjade, mitte iseseisvuse üle. Küll aga tunnistab ta, et kui Alex Salmondil lastakse mõned aastad Šotimaal tegutseda ja oma poliitikat ajada, võib rahva suhtumine iseseisvusesse SNP kasuks pöörduda, sest Salmondi näol on tegemist poliitilise geeniusega.

 

Ühendkuningriigi valitsus Londonis muidugi Šotimaa iseseisvuspüüetesse vaimustusega ei suhtu. On ju vaevalt pool sajandit möödunud ajast, mil kord võimsa Briti impeeriumi riismed siia Euroopa loodenurka kokku lükati. Suure tüki Aasia— eriti India—kaotuse järel võis küll öelda veel öelda, et päike ei looju Briti impeeriumi kohal kunagi (sest nii Austraalia kui Kanada riigipea on endiselt Buckinghami palee perenaine või peremees), aga impeeriumi kui sellist enam polnud. Ja kuigi UK peaminister David Cameron on vabandanud Briti koloniaalmineviku pärast (ja sellega paljude impeeriumimeelsete viha endale tõmmanud) ning valitsus on kinnitanud, et Šotimaa iseseisvusreferendumile kätt ette ei panda, on David Cameron lubanud, et kaitseb Ühendatud Kuningriiki sellisena nagu ta on “iga kiuga mis mul on”. Märkimisväärne on ka see, et ei konservatiivid, liberaaldemokraadid ega Tööpartei ei toeta Šotimaa iseseisvumist.

 

Šotimaa on sajandite vältel üritanud Inglismaa võimu alt pääseda korduvalt. Mäletame ju kõik Mel Gibsoni filmi “Braveheart”, mis hoolimata sellest, tegemist oli ajalooliselt kõige ebatäpsema filmiga Hollywoodi ajaloos, tutvustas Šoti iseseisvuse eest võidelnud William Wallace’it kogu maailmale, üritades panna masse uskuma, et kõik šotlased ainult unistavadki päevast, mil London nende üle enam sõnaõigust ei evi. Ometigi oli alles eelmine Ühendkuningriigi peaminister—Gordon Brown—šotlane. Irvhambad on Šotimaa ajaloo ja lähituleviku aga kokku võtnud lühidalt: Šotimaa lahkub UK-st, Šotimaa taasliitub UK-ga, Alex Salmond sünnib, Šotimaa taas lahkub UK-st, Salmond ei saa Šotimaa juhtimisega hakkama, Šotimaa liitub taas UK-ga.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.