teisipäev, 17 september, kell 13:53:30
RSS vood Twitter Facebook Helista

Ahti Viispert: Kuidas kaitsta jalgratast varaste eest?

Paigad, kust mullu jalgrattad varastati. Haapsalus oli eelmisel aastal kokku 7 rattavargust. Neist 3 korral oli ratas lukustamata.

Et esitatud küsimusele vastust leida, tuleb kõigepealt mõelda, kes ja kuidas jalgrattaid varastavad? Linnas ning maal ringi liikudes näeb kahjuks hulgaliselt jalgrattaid, mida oleks lihtne varastada. Jalgrattavargad tänavapildis otseselt silma aga ei torka.

 

Nii nagu inimesi on eri tüüpi, on ka jalgrattavargaid erinevaid. On selliseid, kes lähevad kodust välja konkreetse mõttega jalgratas / jalgrattaid varastada, et neid hiljem müüa. Neil võivad kaasas olla lõiketangid, mille tõttu rattalukk muutub kasutuks, lisades varguse toimepanemise ajale vaid paar sekundit.

 

On ka neid, kes varastavad jalgratta „juhuslikult“. Näiteks olles joobes ning saamata aru oma teost. On neidki, kes varastavad nalja pärast või lähevad kergema vastupanu teed ning varastavad ratta oma jalavaeva vähendamiseks.

 

Aastate jooksul on jäänud mulje, et kõige sagedamini varastatakse lukustatud jalgrattaid, mis asuvad korterelamute trepikodades. Olgu siis trepikojad ise lukustatavad või mitte. Tihti varastatakse sealt just näiteks trepikäsipuu või radiaatori külge lukustatud jalgrattaid.

 

Aga miks just trepikojad? Trepikojaakendest paistavad jalgrattad tänavale. Öösiti on seal tavaliselt vähe liikumist ja lõiketangidega on mugav tegutseda. Oma töös olen kokku puutunud juhtumitega, kus trepikoja fonolukuga lukustatav uks avatakse eelnevalt veendumata, kes on ukse taga, just majaelanike endi poolt. Vahel unustatakse aga trepikoja uks üldse lukustada.

 

Sama tõenäoliseks kohaks jalgrattast ilmajäämiseks on kortermaja üldkasutatav kelder. See võib olla küll lukustatav, aga tihti unustatakse lahti ja kunagi ei saa välistada, et jalgratta varastab sinu trepikoja elanik või tema tuttav.

 

Eespool nimetatud jalgratta hoiukohad võivad jalgrattaomanikule tunduda turvalised, aga paraku need seda ei ole. Rääkimata siis maja ette jalgrattahoidlasse või seina najale jäetud lukustamata jalgratastest.

 

Kujutage ette, et poodi, külla või koju minnes jätate oma kalli mobiiltelefoni või sülearvuti lihtsalt ukse taha? Ei, see ei tule mõttessegi, eks? Aga miks siis jalgratas?

 

Kuidas oma kaherattalist sõpra varguse eest kaitsta:

- Kui vähegi võimalik, hoia jalgratast eluruumis, lukustatud kõrvalhoones või lukustatud keldriboksis! Reeglina jalgrattavaras ei kavatse ette suuremat kuritegu, st kusagile sissemurdmist.

 

- Kui on vaja jalgratast avalikku kohta jätta (näiteks kaupluse juures), siis oleks hea minna kaupluse juurde kahekesi ja kordamööda rattaid valvata. Vastasel juhul tuleks jalgratas kindlasti lukustada. Samas tuleks jälgida, et jalgrattahoidla asuks rahvarohkes kohas, mitte kauplusehoone vähekäidavas nurgataguses. Kohas, kuhu ratta jätate, võiks olla videovalve, aga see ei tähenda, et oma ratta varguse korral tagasi saate. Ratas võib olla varga tuvastamise hetkeks juba teises maakonnas ja mitu korda edasi müüdud. Reeglina ei ole vargal ka sellist raha, et rattast ilmajäänule tekitatud kahju hüvitada.

 

- Lukusta oma ratas kindlasti läbi raami, võimalusel ka läbi rataste, millegi kindla külge.

 

- Ära laena oma jalgratast juhututtavatele!

 

- Kui märkate kahtlast tegevust jalgrataste juures, siis helistage julgelt kohe 110. Olgu siis tegemist teie enda või võõra rattaga.

 

- Siiski on olnud juhtumeid, et varastatakse ka väga hoolikalt hoitud jalgrattaid ja kannatanul jääb üle loota vaid politsei tulemuslikule tööle varaste tabamisel.

 

Aga ka selles saab jalgrattaomanik oluliselt kaasa aidata:

- Jalgratta ostudokumendid tuleb säilitada! (Seal olevate andmete abil saab varga tabamisel tõestada, et tegemist on teie jalgrattaga).

 

- Kui ostate jalgratta ilma dokumentideta, siis kirjutage endale üles jalgratta raaminumber, mark, mudel ning ka muud olulised tundemärgid (kleepsud jms). (Politseisse on tuldud teatama ka jalgrattavargustest, mille puhul omanik ei oska jalgratta kohta rohkem andmeid öelda, kui et oli näiteks punast värvi ratas.)

 

- Tehke endale oma jalgrattast foto, sest selle abil on pärast vargust lihtsam jalgratast otsida ja vajadusel selle samasust tuvastada (fotolt võib leida erilisi tundemärke, mida ise oma jalgratta kohta ei mäleta või mille peale ei tulegi).

 

Toredat suve jalgrattal!

 

Ahti Viispert

komissar

Haapsalu konstaablijaoskond

piirkonnavanem


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.