kolmapäev, 18 september, kell 06:44:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Aidi Vallik: Muuta poliitika palet

Aidi Vallik,

kirjanik

 

Kohalike omavalitsuste valimistele eelneval perioodil läheb elu huvitavaks ja inforikkaks nii valijail kui ka kandideerijail, ning neid perioode ilmestab veel üks omadus — nimelt kasvab enne valimisi erakondade püüd oma ridadesse kandideerima saada piirkondades olulisi inimesi. Ärimehi ja perearste. Arvamusliidreid. Aktiivseid kultuuriinimesi. Kodanikeliikumiste  eestvedajaid. Sädeinimesi. Kõiki neid, kes mingil moel innustavad ja inspireerivad teisi nii oma piiritletud tegevusalal kui ka sellest väljaspool ühiskondlikus plaanis.

 

Suurel osal neist on olemas ka kõrgendatud huvi ühiskondlike teemade vastu, tõepoolest. Ja kui tullakse tema juurde ning öeldakse: kandideeri meie nimekirjas, ega sa tingimata liikmeks astuma peagi, kui sa ei taha, aga kandideeri vähemalt — see annab sulle võimaluse oma ideid laiemalt tutvustada ja teostada, vähemalt seista nende teostamise eest. See annab sulle võimaluse reaalselt midagi muuta enda ja teiste jaoks. See toob su selja taha meeskonna, erakonna, ja see on jõud. See annab sulle võimaluse mõjutada poliitikat otseselt, just sinusuguste inimeste osalemine võib muuta poliitika palet.

 

See jutt on ilus ja põhimõtteliselt õige. Jah, see kõik on võimalik. Madala valuläve, (enese)kriitilise meele, kõrge moraaliga ja ühiskonnatundlike kodanike osakaalu kasvamine meie võimuorganites on tõepoolest instrument, mis saaks poliitika muuta puhtamaks, inimlähedasemaks, hoolivamaks. Kuid paradoksaalsel moel poliitika ise ei soosi ei selliseid üllaid omadusi ega neid kandvaid inimesi. Poliitika kohta öeldakse, et see olevat kompromisside kunst — ja iga kompromiss tähendab loobumist ja mööndusi, ka iseenda tõekspidamiste, tegevuste ja ühiskondlike eesmärkide osas.

 

Olen näinud, kuidas poliitikas osalemine tihtilugu taolise sädeme ja südamega inimese mingis mõttes tasalülitab. Isikliku aktiivsuse ja motivatsiooni asemele tuleb grupimeelsus ja grupimotivatsioon. Lojaalsus oma erakonnale või valimisliidule vähendab kriitikameelt ja -võimekust. Isiklikku arvamust asub kujundama parteilise autoriteedi arvamus. Ja inimene teeb muudkui mööndusi iseenese ja oma kriitikameele ees, kuni lõpuks võib olla tema moraalne platvorm üsnagi paindlikuks sõtkutud ja tõekspidamised selgrootuks muutunud.

 

Seejuures ei saa siin süüdistada justkui midagi ega kedagi. See ei ole nii lihtne, et erakonnaliikmetele nende arvamusavaldusi keelataks või mitte, et neid kuidagi otseselt sunnitaks või survestataks, kuigi mõnel konkreetsel ja avalikkusele teadaoleval juhul on ilmselt ka nii tõepoolest olnud. Teatud protsessid gruppides ja inimpsüühikas lihtsalt toimivad nagu loodusseadus.

 

Nende aastate jooksul, kui ma olin erakonnaliige, oli arvamuslugude kirjutamine minu jaoks üle mõistuse keeruline, kusjuures keeruliseks ei teinud seda ei erakonna juhatus ega parteikaaslased, vaid minu enda aju, mis tahtis olla lojaalne kord valitud mõtte- ja poliitikasuunale. Ma tean, et see on inimpsüühikale väga omane käitumine: see sisemine vajadus uskuda autoriteete, suuremat eesmärki ja jäärapäiselt seista kord juba tehtud valikute kaitsel. Need on ka omadused, mis teevad inimesest hea parteisõdurimaterjali. Aga need võivad põhjustada ka tõsise väärtuste konflikti, kui tekib vastuolu nende ja isiklike veendumuste, süüme, tõekspidamiste ja kriitikameele vahel. See on see, mille tulemusena mõnikord erakondadest välja astutakse või Meikarit tehakse.

 

Samas on erakonda ja / või kohalikku omavalitsusse kuulumisel muidugi omad eelised: tõesti, see juba nimetatud võimalus kaasa rääkida, poliitikat mõjutada, iseasi, kui suures ulatuses see parteide sisedemokraatia hangumise juures võimalik on.

 

Suur pluss on ka info saamine mujalt kanalitest kui ametlikud pressiteated või ajalehelood, aga samas me ei ole selle teabe suhtes enam vabad, paindlikud ja kriitilised, sest erakonda kuulumine teatud mõttes tsementeerib meie ühiskondliku vaatenurga.

 

Kõige selle koosmõjul, selles ühendatud protsessis võib ühiskonnatundlik ideedeinimene lihtsalt frustreeruda, kui ta mõistab, et tema kohaliku tasandi initsiatiiv on üleriiklike võimumängude seisukohalt siiski äärmiselt vähetähtis ja et tema poliitiline roll ja panus maailmaparandamisel hakkabki suures osas piirduma käetõstmisega, nii nagu ununevad ta ettepanekudki sageli koosolekulaudade taha ja tolmuvatesse protokollidesse. Veelgi enam, kui ta on poliitikasse meelitatud lubadusega, et selle kaudu ta saab jätkata  või arendada senisest tõhusamalt ja poliitiliselt toetatuna mingisugust oma ühiskondlikku projekti, siis näeb ta, et seda toetust ongi võimalik edaspidi oodata vaid erakonnalt, millele oma veretilgad andis.

 

Ehk oleks parem iseseisva mõtleja ja vaba tegutsejana jõuda tegelikult palju suurema hulga inimesteni kodanikuliikumiste kaudu, ajakirjanduse või oma tegevusala vahendusel. Ja ehk oleks parem ühiskondlike projektide vedajal apelleerida siiski kõikide olemasolevate erakondade toetusele, eriti enne kohalikke valimisi. Kuid samas... mis saaks poliitikast üldse ilma ideede- ja aateinimesteta?  Kuidas teha nii, et poliitika Kronosena selliseid nahka ei õgiks, kas üldse on see võimalik?


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.