neljapäev, 22 august, kell 21:57:52
RSS vood Twitter Facebook Helista

Aivar Kroon: Kellel on Haapsalus hea elada?

Aivar Kroon.

Aivar Kroon, haapsallane

 

Paari hiljutise sündmuse ajendina on tekkinud üks vandenõuteooria, mida heameelega jagaks. Mõni aeg tagasi oli Haapsalus üsna huvitav seminar – väikelinna arenguseminar. Oli au seal esineda ettekandega Haapsalu Rotary klubist ja rotariaanide seotusest ärivaldkonnaga. Pärast ettekannet esitas moderaator ühe väga intrigeeriva küsimuse: mida on Rotary klubi teinud, et noored ei lahkuks Läänemaalt?

 

Pidin tõdema, et oleme tegutsenud pigem vastupidises suunas, saates õpilasi aastaks vahetusõpilasena maailma eri paikadesse ja mõned vanemad peavadki nüüd oma järeltulijatel külas käima mitme maa ja mere taga, kuna kauge elu osutus nii ahvatlevaks ja huvitavaks.

 

Ka klubi selleaastane algatus anda parimale gümnaasiumilõpetajale matemaatikas stipendium, on just suunatud andeka õpilase edasiõppimiseks. Ühesõnaga, jäin vastamisel hätta ja küsisime sama küsimuse saalis olnud noortelt. Enamik noori arvas, et nad ei seo lähitulevikus oma elu Haapsaluga. Üks vastus oli üsna intrigeeriv: kui kool lõpetatud ja elus midagi saavutatud, võib ju siia tagasi tulla, nii umbes 40-aastaselt.

 

Tundub väga valus vastus. Ka klubis stipendiumikandidaatidega vesteldes andsid peaaegu kõik kas otse või läbi lillede mõista, et nad ei seo oma tulevikku Haapsaluga ning pärast kooli lõpetamist siia tagasitulek oleks pigem suur juhus.

Samas kui mõtlesin tagasi oma koolilõpuaegsele ajale, siis tegin ju ise täpselt samamoodi. Pärast ülikooli elasin kuni 40. eluaastani pealinnas (tõsi, sidemed Haapsaluga jäid ja vahepeal sai ka nii mõnigi ettevõtmine siinkandis ette võetud) ja alles nüüd võin oma kodulinnaks taas pidada Haapsalut.

 

Samuti kui mõelda tööjõuturule Haapsalus, siis on teatud palgatasemini töötajate puudus, teatud tasemest aga on ennast väga raske rakendada. Julgeksin öelda välja mõtte, mis saab kindlasti tugeva vastuseisu: tänases olukorras on linnale oluliselt kasulikum, kui siia saabub keskealine ja elus edasi jõudnud inimene, kui võtta sama inimene vastu 22-23-aastaselt pärast ülikooli lõpetamist. Praegu on värskel spetsialistil ennast peaaegu võimatu rakendada, kuna oma ettevõtmise loomine on raske ja ettevõtetes puudub praktiliselt vajadus noorte spetsialistide järele.

 

Tõsi, on mitmeid meetmeid oma ettevõtte alustamiseks, aga ükskõik, kuidas arvutada, on oma äri märksa lihtsam alustada pealinnas. Selge see, et linn ei saa ega tohigi arendada ettevõtlust. Õnneks ta aga teeb seda, kahjuks küll valdavalt vaid ühel elualal – turismis. Seda aga kahjuks väga ühekülgselt ja ebaprofessionaalselt.

 

Mul pole midagi turismi edendamise vastu, aga hetkel toimub see raha raiskaval meetodil, jättes muud majandusharud vaeslapse ossa. Ükskõik, mis elualal on ettevõtjale vaja eelkõige kindlust, et mingi protsess, tugi või soodustus kehtib teatud kindla ajani. Ka turismi arendades ei anna mingit tulemust ühekordne lõbureis Peterburi või tänavate ajutine sulgemine. Vaja on sellist süsteemi nagu kasutavad näiteks kaubanduskeskused – kuidas klient poodi (linna) meelitada ja missugune rägastik välja mõelda, et ta poodi (linn) võimalikult palju raha jätaks.

Eks see ole juba pikk jutt, pealegi pole turism kindlasti Haapsalu olulisim majandusala (kogutoodang vaid veidi üle 5%). Kindlasti olulisemad on meditsiiniga seotud elualad (see on vast hetkel ka ainuke ala, kus noor spetsialist endale kohe töö leiaks), puidutööstus, elektroonika, kalandus (ainukese Haapsalu kalandusettevõtte kogutoodang on suurem kui kõigil turismiettevõtjatel kokku). Need majandusalad ei vääri aga tõenäoliselt sellist tähelepanu kui turism - linnapea ei oma ju ka osalust kalatööstuses.

 

Kokkuvõttes oleks Haapsalule praeguses olukorras tõesti parem, kui noor inimene ei pöördukski tagasi enne, kui tal endal midagi linnale anda on. Hakka teda muidu veel ülal pidama.

 

Samal arenguseminaril tegi ka Koit Uus ühe väga julge ja kahjuks ka tõese avalduse. Nii Haapsalule kui ka kogu Eestile on suureks dopinguks Soome. Kuhu muidu ikka noortel tööle minna. Kahjuks peab nentima, et nii ongi. Samas on iga dopingul kaks kõrvalmõju – doping on üldjuhul ebaseaduslik ja ta mõju on lühiajaline.

 

Mis siis võiks Haapsalu moto olla? Kas on õige lause, mis on kirjutatud linna sissesõidul linnasildi alla: “Laste- ja noortesõbralik linn”. Või oleks õiglasem lause “Keskealiste paradiis”? Kõlab igal juhul paremini, kui kunagi linnapea välja öeldud hüüdlause “Parim koht oma elupäevade lõpetamiseks”.

 

Pealegi hakkab taasiseseisvuse aegseil esimestel koolilõpetajatel saamagi 20 aastat kooli lõpetamisest täis ja paljud neist on ka ettevõtluses tugevalt kanda kindlustanud. Õige aeg tulla Haapsalusse elu nautima ja linnakassat täitma.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.