pühapäev, 25 august, kell 14:02:04
RSS vood Twitter Facebook Helista

Aivar Kroon: Kiitust ja kriitikat Haapsalu söögikohtade kohta

Hakkasin veidi üle aasta tagasi pidama Facebookis Haapsalu söögikohtade lehte. Tegin seda algselt täiesti omakasupüüdlikul eesmärgil. Kuna olen pigem väljas einestaja, siis oli üsna raske leida infot linna söögikohtade kohta. Kodulehed olid söögikohtadel tavaliselt olematud või aegunud. Samas Facebookis jagas enamik söögikohti oma värsket teavet menüüde ja pakkumiste kohta. Tundus kõige lihtsam kõik söögikohad koguda ühele lehele. 

 

Alguses toimiski kõik üsna lihtsalt, leht sai  kiiresti populaarseks ning kogus nädalaga üle 500 jälgija. Selline lehe liikuvus ei meeldi aga Facebooki turundusinimestele, kelle eesmärk on reklaamimüük. Kohe üsna alguses hakkas FB mootor söögikohtade lehe postitusi piirama ja pidin leidma vägagi ümber nurga tee, kuidas enamik postitusi kokku koguda. Igatahes praeguseks on jälgijaid üle pooleteise tuhande ja üritan iga päev jagada värskeimat taevet söögi- ja joogikohtade, aga ka muude huvitavate Haapsalu ettevõtmiste kohta. Leht jälgib u 40 kohalikku söögikohta, kellel on oma Facebooki leht. Reklaami eest kellegi käest tasu pole küsinud, nii et kui midagi huvitavat või uut on, muudkui postitage. 

 

Lehte toimetades on jäänud silma mitu asja. Esiteks see, et Haapsalus söögikoha pidamine on üks väga keerukas ja sageli kasumit mitte toov ettevõtmine. Talvel on söögikohti liiga palju, suvel jälle liiga vähe. Isegi kõrgperioodil on raske järgmist päeva ette planeerida, kuna palju sõltub ilmast või mingil põhjusel just sel päeval suuremast turistide hulgast. Igal juhul on kõik, kes üritavad Haapsalus söögi- või meelelahutuskohta pidada, medalit väärt. 

 

On üritatud teha ka söögikohtade edetabeleid. Üsna keerukas on aga võrrelda eri hinna- ja kvaliteediklassiga kohti. Vahel on soodsama hinnaklassiga koht parem kui kallim, vahel vastupidi. Igal juhul peavad kallimad kohad ennast veelgi rohkem tõestama, et kliente ligi tõmmata.

 

Samuti jääb meelde eelmisel suvel Läänlases korraldatud söögikohtade arvustuste ja pingerea projekt. Ivar võttis asja väga tõsiselt, käis ja maitses kõigi söögikohtade menüüd ning kirjutas iga koha kohta eraldi arvustuse. Pingerea pidid paika panema kliendid. Juhtus aga selline inetu asi, et üks söögikoht andis endale ise suure koguse hääli ja võitiski. Vaevalt ta sellise teoga ajalukku sai kui aasta parim söögikoht ja ega klientegi juurde tulnud. Pigem vastupidi. Tegelikult hääletavad ju kliendid jalgadega. Need kohad, mis on igapäevaselt rahvast täis, ongi parimad ja kus on tühjad lauad peavad järelikult midagi muutma või rohkem pingutama.

 

Vahelduseks paar kriitilisemat nooti ka. Kes ennast ära tunneb, oskab ehk teha ka järeldused.

 

Eesti toiduna välja reklaamitud toit  ei pea tingimata olema rasvane.

 

Ka taimetoit võib olla maitsev ja huvitav.

 

Lati alt minek on ka igasuguse tehismaterjalidest toidu pakkumine, kui kohalikku toorainet on piisavalt. Näiteks kunstmaterjalist kartulipuder ja külmutatud toit.

 

Toitu ei tee maitsvamaks, kui seda pakutakse puupakult või serveerimisel on lisatud muud vigurid. Korraks annab see küll vau-efekti, aga kõige mõnusam ja nauditavam on ikka süüa noa ja kahvliga taldrikult.

 

Aastast  aastasse asju ühtviisi tehes võib klientides tekkida tüdimus. Millegi  muutmiseks või uute kogemuste saamiseks ei peagi alati kusagile kaugele reisima. Piisab, kui vahel konkurentide juurest läbi astuda ja ka nende toitu maitsta ning teenindust nautida.

 

Haapsalu suurüritusi saab aastas kokku lugeda ühe, parimal juhul kahe käe sõrmedel. Samuti on üritused pikalt ette teada. Ei saa aru, kuidas enamik söögikohti ei oska või ei taha sellelt teenida. Saab ju teha üheks või kaheks päevaks lühikese ja lihtsa menüü, et võimalikult palju kliente ära toita. Siin tuleb positiivse poole pealt meelde Hapsal Dietrich, kes Valge Daami päevadeks oli teinud väga hea, lühikese ja maitsva menüü, mis kindlasti mitmekordistas söögikoha müüki. Samuti suutis Dietrich ühel täiesti tavaliselt suveõhtul korraldada oma ürituse, tuues külla Salt restorani kokad.

 

Haapsalus on pigem kahtmoodi söögikohti. Ühed seavad eesmärgiks turisti ja ongi lahti suviti 3-4 kuud. Mõnes mõttes äriliselt õige. Nii tehakse ju ka paljudes soojamaa kuurortides, kus tegelikult hooaeg meie omast pikem.

 

Teised aga üritavad end ikka aasta ringi lahti hoida. Talveperioodi klient olemegi ju tegelikult Meie, kohalikud linnakodanikud. Paljud söögikohad orienteerivad end talveks ümber just lõunat pakkudes. Kuna ka sel talvel on väga paljud söögikohad oma ukse kinni pannud, oli näiteks möödunud nädalal juba üsna raske lõunastamiskohta leida. Nii Taksi pubi, Teele, Näksi kui ka Müüriääre olid puupüsti täis.

 

Julgen öelda, et võrreldes aastatagusega on hakatud rohkem väljas lõunatamas käima. Maksab ju keskmiselt korralik supiportsjon poolteist eurot ja praad kolme euro ümber. Tuleb juba soodsam kui kaasavõetud võileiba närida ja hiljem maohaavu ravida.

 

Esimene Haapsalu söögikoht, mis üle-eestilise tunnustuse sai, oli kahtlemata Müüriääre kohvik.  Seda tänu Anni Arro promole ja kontseptsioonile (ka praegu peavad paljud Müüriääret hoopis Anni kohvikuks), millele köök ilusasti järele tuli. Värskeim kaugemalt tunnustatud söögikoht on aga kindlasti Kärme Küülik. Kusjuures täielik müstika, kuidas reklaam levib suust suhu. Pole ju Küüliku pere teinud midagi eriskummalist – nad teevad lihtsalt väga head toitu ja maja on iga päev rahvast täis.

 

Haapsalus on küll palju söögikohti, aga paar asja on täitmata. Siia mahuks kindlasti ära üks idamaa toidu pakkuja. Samuti võiks linnas olla üks klassikalises mõttes õllekas. Kindlasti on ka ootus, milline hakkab uute operaatorite käe all oleme meie suvine esindusrestoran Kuursaal.

 

Ühesõnaga, kui viitsite, vaadake söögikohtade lehte www.facebook.com/haapsalutoit, minge proovige järele ja leidke enda lemmik söögikoht.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.