esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:08:30
RSS vood Twitter Facebook Helista

Aivar Krooni arvustus: kohvikutelinna tuntus on tõusuteel ja Haapsalu söögikohtade tagasiside üldjuhul hea

Haapsalu esimene tänavatoiud festival oli ülimenukas. (Foto: Tarmo Õuemaa)

Haapsalu söögikohtade Facebooki leht vahendab iga päev söögi- ja joogikohtade teavet ning lehel on juba ligi 2500 jälgijat. Käesolev ülevaade ongi tehtud söögikohtade külastajate ja osalt ka enda suvistest tähelepanekutest.

 

Esmalt on hea tõdeda, et nii palju söögi- ja joogikohti kui oli avatud sel suvel, pole viimasel aastakümnel Haapsalus olnud. Haapsalu kui kohvikutelinna tuntus on tõusuteel ning söögikohtade tagasiside üldjuhul hea.

 

Mitu ettevõtjat on saanud julgustust avada just Haapsalus midagi uut. Seda, et protsess on jätkuv ning investeerimiskindlus Haapsallu on suur, näitavad kas või hiljutised kinnisvaratehingud Friedheimi villa või senise Saue õllebaariga (nostalgikutel on praegu veel üsna viimane võimalus legendaarset õllebaari külastada).

 

Samuti on õhus veel ühe suurema hoone omanikevahetus. Eelkõige on Haapsalu söögikohtade tuntuse ja hea aura taga söögikohad ise oma tehtud suure tööga. Samas on olnud väga hea märk ka Haapsalu linna selletalvine rahaline toetus söögikohtadele publiku ligitõmbamiseks eri kultuurisündmuste ning kontsertide rahastamisel. Toetus ei olnud küll väga suur, aga sellest oli kindlasti kasu, aidates talve üle elada ning oli eelkõige märgilise tähtsusega.

 

Kui aga vaadata suvist melu just pikukesel vanalinna peatänaval, siis järgmiseks suveks oleks linna poolt ainuõige samm vanalinn alates kunagisest pritsimajast muuta autovabaks. Igal kuurortil on oma jalakäijate tänav ja see oleks suur samm kohvikutelinna arengul.

 

Söögi- ja joogikohti on palju ning neid on veelgi juurde tulemas. Kas nad kõik ka talve üle elavad, seda näitab aeg. Suvel olid söögikohad enamasti täis ning Haapsalu suuremat külastatavust peegeldas ka hotellide suurenenud ööbimiste arv.

 

Kui lõunapakkumiste hinnatase on jäänud sarnaseks aastatagusega, siis vanalinna söögikohtades on küll kahjuks tuntav märgatav hinnatõus. Seda tunnetab eriti pärast väikest reisi Kesk-Euroopasse ja sealseid söögikohti külastades. Kuna aga vanalinnas kliente jagub, siis head asjad ei saagi alati odavad olla ning hinnatase on tõenäoliselt paigas.

 

Aasta tegijaks julgeks nimetada isikut, kellel tegelikult Haapsalus oma äri ei olegi – Tiina Treumann koos Salt restoraniga Tallinnast korraldas juba eelmisel aastal koostöös Dietrichi meeskonnaga ühise väga toreda söögipeo. Sel aastal oli Salti ja Dietrichi ühisettevõtmine veelgi suurejoonelisem.

 

Peale selle oli suuresti Tiina Treumanni algatus ka suvelõpu Haapsalu tänavatoidu pidu. See sai hea vastukaja rohkete külastajate näol ning linn söödi sõna otseses mõttes tühjaks. Paluks kindlasti korrata ka järgmisel aastal.

 

Mis veel  rõõmustavat toimus? Müüriääre avas uue pagarikoja peatänaval. Müüriääre küpsetised erinevad küll tublisti senise turuliidri Teele pagarikoja omadest, aga konkurents paneb kindlasti veelgi rohkem pingutama.

 

Üle ilma tunnustatud joogispetsialist Aare Karolin avas Haapsalus veinibaari Mulliga ja Mullita. Tegemist on mehega, kes elatubki suurepäraste söökide ja jookide maitsmisest. Ka Haapsalus on juba tema korraldatud ja kindlasti veelgi tulemas joogi- ja söögikoolitusi. Oma joogivalikul saavad  soovi korral abi ka kohalikud söögikohad.

 

Tundub, et ka sadamapidajad on artiklite kirjutamise lõpetanud ning keskendunud põhitööle. Kõik sadamad on taas avatud ning Haapsalu võib ennast jälle pidada täieõiguslikuks merelinnaks. Ka linna parim kalarestoran – Dominic – oli suvel avatud Grand Holm Marinas.

 

Haapsalu söögikohad on tuntud ka linnast kaugemal. Dietrich on sel aastal Eesti 50 parema söögikoha nominentide hulgas ning praegu käival Eesti Maitsete Veiselihameister 2015 konkursil on konkurentsis nii  Kärme Küülik kui ka Hapsal Dietrich oma lihaveise roogadega. Tasub mõlema pakutavat proovida ja hinnata.

 

Nagu ka alguses sai öeldud, avati suve hakul mitu uut söögikohta. Kuna kõik uus tahab sisseelamist nii toitlustajate kui ka klientide poolt, siis õiglase hinnangu saab anda ilmselt järgmisel suvel. Tunnustust on aga väärt igaüks, kes sageli nii tänamatut tööd kui söögikoha pidamise, ette võtnud on.

 

Kõige positiivse kõrvale ka üks negatiivne tagasiside. Haapsalus oli suvel palju rahvarohkeid üritusi. Keegi ei eeldagi, et näiteks Ameerika autode peol saabub öörahu kell 23. Aktsepteeritav on, kui ühe või kahe paiku öösel hakatakse kraane vaikselt kinni keerama. Kõik suurürituste korraldajad on sellest ka kinni pidanud.

 

Küll on aga vanalinnas paar söögi- (või pigem joogikohta), kus pidu käib lageda taeva alla nädalavahetustel nelja või viieni hommikul. Seda mitte üks kord ,vaid praktiliselt iga nädalavahetus. Kusjuures enim negatiivset tagasisidet ei ole tulnud ümberkaudsete elanike, vaid just linna külaliste hulgast.

 

Kui majutusasutused peavad neist sõltumatu lärmi tõttu külastajatele hommikul raha tagasi maksma, on midagi ikka valesti. Erilise rahurikkujana paistis silma Aed, mis paikneb ju politseimajast vaid mõnekümne meetri kaugusel. Võib olla tasuks siin veidi nõu küsida Pärnult.

 

Ühesõnaga, tulge Haapsalusse sööma, andke kindlasti ka oma positiivne või vahel kahjuks ka negatiivne tagasiside – see kõik muudab ühe koha ainult paremaks.

 

Värsket infot söögikohtade ja seal pakutava kohta vaadake www.facebook.com/haapsalutoit.

 

Aivar Kroon


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.