esmaspäev, 27 mai, kell 16:08:29
RSS vood Twitter Facebook Helista

Ajalugu: Haapsalu – tulewane Eesti Veneetsia

Kirjaviis muutmata.

 

Paralepa randa ehitatakse ühes uue kuursaaliga moodne ja ajakohane supelrand, kirjutab 1928. aasta 23. juuni Lääne Elu.

Haapsalu kuurortaalset arenemist on seni suuresti takistanud sobiva supelranna, liivase plääshi puudumine. Paljud suvitusvõõrad, kes oma suvepuhkuse Haapsalus mööda on saatnud, on rõhutanud alati, et Haapsalul on olemas kõik eeltingimused, mis üles seatud ajakohase supellinna kohta, puudub ainult aga liivane ja suvituspubliku poolt alati nii väga otsitud supelusrand.

Sellest puudusest on aru saadud juba ammugi, kuid seni pole avanenud selle kõrvaldamiseks võimalusi. Pole olnud pljääshi korraldamiseks ei paika ega ainelisi võimalusi käepärast.

Nüüd aga, nagu vastavalt poolt kuuleme, hakkab pljääshi ja moodsa supelranna küsimus pikkamööda liikuma edasi. See on võimalik selle tõttu, et linnavalitsusel on peale korduvaid läbirääkimisi põllutööministeeriumiga korda läinud omandamisõigust hankida Paralepa metsa ja ranna 159 tiinulise maa-ala peale.

Seda maa-ala kavatseb linnavalitsus kasutada Haapsalule moodsa supelranna asutamiseks. Kõige pealt tahetakse ehitada sinna moodne kuursaal, asutada kohvik-restoraan ning seada sisse kõiki supelranna kohaseid mõnususi.

Osa randa (mõeldud supeluspaik) kavatsetakse katta liivaga, kuna meres viiakse läbi suplemiseks ja ujumiseks tarvilikud süvendustööd. Süvendaja saamise asjus on linnavalitsusel olnud juba läbirääkimisi mereasjanduse peavalitsusega, kuid kuna selleks sobiv süvendaja (töötab praegu Pärnus) liiaks sügava töö teeb, siis tuleb oodata kuni uue ja kohase süvendaja valmissaamiseni, mis võib teostuda kõigi eelduste järele alles tuleval suvel.

Ühenduse pidamiseks Paralepa supelrannaga seatakse sisse kiire ja tihe mootorpaadi ühendus. On kõneall olnud koguni silla ehitamine Paralepa randa, kuid selle variatsiooni suurest kulukusest tuli sarnasest kavatsusest loobuda. Maad mööd pääseks uude supelranda autodel senist teed mööda, kuna jalakäijatele ehitatakse uus lühem teerada.

Sarnane, iseäranis laiaulatusline kava on suurte kulude tõttu endastmõistetavalt teostatav ainult järk-järgult sedamööda, kuidas vastavate kapitalide leidmine tööde läbiviimist lubab. Kuna linna eelarve korras siin vaevalt midagi ära suudetakse teha, siis tahetakse pöörata valitsuse poole abiraha saamsieks.

Kuna arvata on, et sarnase tarviliku loomistöö kulude katteks riigisummadest toetust leidub, siis võib uue ja ajakohase supelranna ehitamine algada juba tuleval aastal, võimalikult aga ka juba käesoleval suvel, kuna linnavalitsusel on selleks otstarbeks omal väiksem summa käepärast olemas.

Mitmed asjatundjad, kelledega kohalikkudel tegelastel moodsa supelranna ehitamise asjus rääkimisi on olnud, on kinnitanud, et tulevikus võib Haapsalu korraldamistööde ja ajakohase pljääshi ehitamise järele kujuneda esimese klassi kuurordiks, Eestis Veneetsiaks Soome lahe rannal. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.