esmaspäev, 19 august, kell 20:12:17
RSS vood Twitter Facebook Helista

Arst annab nõu: Kuidas hakkama saada kuumaga

Päike on kõige aktiivsem keskpäeval.

Meteoroloogia ja hüdroloogia instituut andis 7.-10. juuniks kuumahoiatuse – päeva maksimumtemperatuur tõuseb paljudes paikades 30 kraadi lähedale. Läänemaa haigla ravijuht Kai Tennisberg jagab soovitusi, millega peaks arvestama, et kuum ilm ja aktiivne päike liiga ei teeks.

Kai Tennisbergi sõnul on palavusega ohus nii väikelapsed, noored kui ka eakad. Hea tervisega noored on uljad ja kõrge õhutemperatuur ei tekita neis ohutunnet, kuid päikesega tuleb olla ettevaatlik. Kindlasti võiks kasutada päikesekreemi, et vältida põletust. Päike on aktiivseim keskpäeval.

Inimeste naha taluvuspiir on erinev ja päevitajad peaksid lähtuma enda kogemustest. Kes on enne vähe päikese käes olnud, peaks päikest võtma lühikest aega. Nahaarstid soovitavad päevitada kümme minutit päevas.

Meeles tuleb pidada, et kuuma ilmaga on suur aurumine ja inimese organismis võib tekkida vedelikupuudus. Ei tohiks oodata, kuni tekib janutunne, vaid ennetada seda, juues tunnis paar klaasi vett. Pole vahet, kas juua mulliga või mullita vett, kuid Tennisbergi sõnul on tervislikum mullita vesi.

Aktiivse päikese eest saab end kaitsta päikeseprillide, mütsi ja heledate riietega. Eriti tuleb otsese päikse eest kaitsta väikelapsi, sest nemad kaotavad vedelikku täiskasvanuist kiiremini ega oska õigel ajal vett küsida. Vankris olevaid lapsi tuleb jälgida, sest päikesesirmi all tõuseb õhutemperatuur väga kõrgeks.

Eakad ja krooniliselt haiged inimesed peaksid arvestama enam-vähem samade reeglitega nagu väikelapsed – peale ülekuumenemise ja vedelikunappuse võivad neid ähvardada ka südamerütmihäired.

Kuuma ilmaga tuleks vältida alkoholi joomist, sest see suurendab vedelikukadu – alkohol seob organismis vedelikku.

Autot kasutavad inimesed ei tohiks ka lühikeseks ajaks üksi autosse jätta last või lemmiklooma, sest autos tõuseb temperatuur kiiresti.

Tennisberg märkis, et mõned ravimid suurendavad tundlikkust päikese suhtes. Kui arst kirjutab ravimi välja, tuleks selle kohta arstilt küsida. Näiteks on mõned antibiootiumid seesuguse mõjuga. Tennisberg tõi näite, et kirjutas ühele patsiendile sellise ravimi välja ja hoiatas, et inimene ei oleks päikese käes ega käiks solaariumis. Patsient sõitis aga autoga, käsi lahtisest aknast väljas, ning sai päikesepõletuse.

Päike põhjustab ka löövet. Tavaliselt inimesed teavad, kas neil on päikesekiirgusele selline mõju ja oskavad oma nahka hoida. Kui aga lööve tekib, tuleb päikese eest hoiduda ning kanda avaraid rõivaid, et poleks palav.

Igal suvel tuleb teateid, et rannas päevitavail inimestel on tekkinud sügelev lööve ning siis süüdistatakse merevett, mis arvatakse olevat must. Enamjaolt on aga põhjus päikeses.

Kiiresti tuleb arsti juurde minna, kui kuuma ilmaga tõuseb palavik. See on kuumarabanduse tunnus. Peale selle võib süda peksta, olla peavalu, uimasus ja iiveldus. Üks rabanduse tunnusteist on ka see, et inimene enam ei higista. Niisuguste sümptomite puhul tuleb minna jahedasse paika. Hea, kui saaks olla külma vee all, hoida peal märga rätikut või seista ventilaatorituule käes.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.