neljapäev, 19 september, kell 19:42:54
RSS vood Twitter Facebook Helista

Arvamus: Eestlaste vabastamine ja rahva nägu

Hetk röövitud eestlastest avaldatud esimesest videost.

Seitsme eestlase pantvangistus on lõppenud ja 114 päeva vabadusest eemal hoitud mehed on avalikkusele oma ebameeldivast seiklusest juba rääkida jõudnud. Tallinna lennujaamas olnud pressikonverentsil sai teada, et mehed on katsumusele hästi vastu pidanud ja suudavad möödunule juba ka huumoriga vaadata. Pressikonverentsil jäi kõlama üks oluline tõik, mida võiksid nii kodumaa piires elavad kui ka rändavad eestlased meeles hoida – ei maksa arvustada teisi rahvaid, nende kombeid ja religiooni, sest see võib halva mõjuna endale või kaasmaalastele tagasi tulla.

Pantvangist vabanenud mehed märkisid, et kui nad oleks olnud taanlased või juudid, oleks nende vangistus ilmselt kiiresti lõppenud. Halvas mõttes. Iisrael ja Taani pole muidugi ainukesed riigid, kus muslimeid ja nende religiooni on halvustatud ja solvatud. Alati leidub kuskil hull pastor, kes koraane põletab ja teist religiooni arvustab, nagu see juhtus Ameerika Ühendriikides. Alati leidub kuskil ka kunstnik, kes joonistab prohvet Muhamedi karikatuuri või ajaleht, kes suuremate ideede õigustamise nimel selle avaldab. Kannatajaks jäävad nende tegude tegijad ja nende kaasmaalased.

Reisides on tähtis käituda nii, et kui kohalikud inimesed kunagi sinu kaasmaalasi samas kohas kohtavad, poleks neil põhjust olla tusane. Ja eestlastel endal ka meeldivam, kui keegi pole enne neid oma rahvale häbi teinud. Väiksemadki teod võivad jätta mulje kogu riigist ja rahvast, olgu need teod siis meeldivad või ebameeldivad.

Taanlastel on kahjuks keeruline teatud riikides ja olukordades olla. Nende oma maa ühest ajalehetoimetusest alguse saanud sündmused mõjutasid miljoneid inimesi. Seda võib vaid oletada, aga tõenäoliselt polnud selle ajalehetoimetuse otsustajateringis neid, kes seljakotiga palju maailmas rändaks. (Karikatuure avaldasid hiljem ka teiste riikide ajalehed, näiteks Norra. Meie enda riigi alternatiivajaleht KesKus tegi seda samuti, kuid õnneks jäi nende tegevus (islami)maailmas märkamata).

Muslimimaailma solvumine sellepärast, et kujutamatut prohvet Muhamedi kujutati karikatuuris ja veel solvaval moel on mõistetav, kuid ei maksa arvata, et seepärast sooviks enamik muslimeid taanlasi tappa või neile halba soovida. Lähis-Ida riikide tavakodanikud suhtuvad seesugustesse solvangutesse hingeliselt raskelt, kuid nad ei muutu veel seepärast agressiivseks või ebaviisakaks. Karikatuuriskandaali ajal käisin Liibanonis ja Süürias just selle mõttega, et näha, kas siis tegelikult ka on löödud lõhe meie ja muslimite vahele. Ei olnud. Nimetasin end artiklite kirjutamise tarbeks ja kohalike inimeste suhtumise selgitamiseks taanlaseks, aga ei saanud ühtki ohtlikku ja ebaviisakat reaktsiooni, kuigi äsja olid kahes riigis Taani saatkondi rüüstatud. Hukka mõistetakse riigijuhte, valitsust, konkreetset ajalehte ja kunstnikku. Peab aga meeles pidama, et tavakodanike hulgas on ka radikaale ja igas riigis on äärmuslikke gruppe, kes pole nii mõistvad. Peast on lihtsam ilma jääda, kui ajalehetoimetuste seinte vahel töötavad toimetajad ja peatoimetajad mõistavad. Nägin Iraagi maanteekraavides äärmuslaste töö seesuguseid tulemusi – keha kaheks jagamine käib sealkandis lihtsalt.

KesKusi peatoimetaja Juku-Kalle Raid on nüüd riigikogu liige. Huvitav, kas tema kuuerevääril on endiselt tema enda sinna pandud auraha Muhamedi karikatuuride avaldamise eest? Loodan, et ta ei pea reisima islamiriikidesse ja keegi seal elavaist radikaalidest ei saa teada, et just tema oli see, kes otsustas karikatuurid ajalehes avaldada. Oma maal ja ühes hetkes on paljud kõvad ärplejad, aga kunagised teod mõjutavad otseselt tulevikku.

Meie seitse jalgratturit on teadaoleva info põhjal aga igati väärikad inimesed, kes on jätnud eestlastest maailma hea sõnumi. Ärgem seda siis rumalustega ära rikkugem.   

 

Loe ka varasemat arvamuslugu koraanipõletamisest, karikatuuriavaldamise mõjust ning sallivusest.  


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.