kolmapäev, 18 september, kell 06:10:28
RSS vood Twitter Facebook Helista

Arvamus: Süüria stsenaariumid

Süüria põgenik Jordaanias. (Foto: Ivar Soopan)

Jordaania, Amman

 

Vaba Süüria Armee aina aktiivsemad rünnakud Damaskuses on tõmmanud president Bashar Al-Assadi armee tähelepanu pealinna kaitsmisele ja ilmselt on just see põhjuseks, miks opositsioonijõududel õnnestus enda kätte saada mitu piiriületuskohta Türgi ja Iraagi piiril.

 

Türgi piirialale oli veel mõne nädala eest koondunud tohutult Süüria raskerelvastust. Praegu tundub, et piirkond on jäetud tähelepanuta ja Assadi armee keskendub pealinna kaitsmisele. Tõenäoliselt just seetõttu sai Vaba Süüria Armee suhteliselt kergelt piiripunktid üle võtta. Praegu on need suletud. Telekanal Aljazeera näitas täna kaadreid Süüria-Iraagi piirilt Iraagi poolt, kus hoitakse piiri kõrgendatud tähelepanu all. Jordaania-Süüria piiril kukkus aga opositsiooni katse piiripunkti vallutada läbi.

 

Piiripunktide üleminek võimaldab sõjapõgenikel lihtsamini piiri ületada. Kui aastail 2005-2007 põgenes Iraagist tuhandeid inimesi Süüriasse, siis nüüd on vastupidi. Iraak on saatnud Damaskusse ka oma lennukid, et iraaklased saaksid riigist kodumaale sõita.

 

Süüria seniste sündmuste tõttu on Liibanoni, Jordaaniasse, Türki ja Iraaki põgenenud inimeste hulgas enim sunniite. Seda seepärast, et valitsev eliit – šiiidid ja šiiitide usugrupp alaviidid – tappis sunniite, sest just sunniidid on opositsioonilise Vaba Süüria Armee põhijõud. Kuid nüüd, kui olukord on muutumas ja paljud Assadi režiimi valitsusalad on vastaspoole kätte langenud, on ka vägivald võtmas uut suunda.

 

Konflikti 17 kuuga on Süürias tapetud hinnanguliselt 17 000 inimest. Nii või teisiti on konflikt muutunud usukonfliktiks, aga pole teada, kui paljud ohvritest on tapetud ainult seepärast, et nad on kas šiiidid või sunniidid. Praegu arvatakse, et tapetute seas on suures ülekaalus sunniidid, ehk siis Süürias küll ülekaalus olevad, kuid võimust eemale tõrjutud muslimid. Mida rohkem saab riigis võimu Vaba Süüria Armee, seda rohkem tapetakse aga šiiite.

 

Jordaanias on see korduvalt jutuks tulnud. Kardetakse, et võimu üleminekul algavad uued tapatalgud – sunniidid maksavad šiiitidele kätte. Ja sellest võib tulla tuhandete ohvritega massimõrv. Huvitav, kuidas kavatsevad praegu Süüria opositsiooni toetanud riigid siis käituda ja tegutseda?

 

On veel üks oht, mille üle Jordaanias arutatakse. Mis juhtub siis, kui Venemaa ja Hiina tugeva vastuseisu tõttu lõpetavad praegu opositsiooni toetavad riigid oma otsese toetuse, Süüria revolutsioon jääb poolikuks ja võim jääb siiski praeguse eliidi kätte? See võib tähendada tohutut kättemaksuaktsiooni sunniitidele. Nii et kokkuvõttes polegi häid lahendusi.

 

Miks aga peaksid Süüria opositsiooni toetavad riigid toetuse lõpetama? Vandenõuteooria ütleb, et lääs võib sõlmida Venemaaga lepingu: säilitate oma mõjupiirkonna ja Assad jätkab pärast teatud reforme võimul, aga meie saame oma gaasitoru vedada Katarist läbi Süüria Türki ja sealt sinna, kuhu vaja. Sest lääs vajab hädasti Katari gaasi.

 

Eks vandenõuteooriaid ole veel ja need tekivadki siis, kui rahvas ei saa aru, mis toimub, kes ja miks niite tõmbab. Süürias mõjuvõimu saamise nimel niiditõmbajaid on aga oi kui palju.

 

Bashar Al-Assad pole Süürias aga sugugi veel kaotanud, sest tänased uudised ütlevad, et armee on kopterite ja tankide jõul pealinnas Damaskuses positsioone tagasi võitnud. Lahingud käivad ka riigi suurimas linnas Aleppos, mis on režiimile samuti tähtis tugipunkt.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.