esmaspäev, 19 august, kell 20:07:35
RSS vood Twitter Facebook Helista

Arvutihuvilised mängivad kutsehariduskeskuses teist ööpäeva järjest

Haapsalu kutsehariduskeskuse saal on arvuteid ja noori arvutihuvilisi täis. (Ivar Soopan)

Haapsalu kutsehariduskeskuses kestab teist ööpäeva Lan Party ehk arvutimänguhuviliste noorte kolmepäevane järjepidev võistlus. 

Kooli suur saal on tihedalt täis laudu, arvuteid, mängijaid, juhtmeid, laudadel on karastus- ja energiajoogipudelid ning pitsakarbid. Ligi 150 mängijat üle Eesti, suures osas aga Läänemaalt ja Harjumaalt, võistlevad kolmel päeval populaarseis arvutimängudes, magavad mõne tunni, kui sedagi, ning jätkavad mängimist. 

Kõik noored võistlevad omavahel, kuigi võivad mängida eri mänge. Selleks on kutsehariduskeskuses loodud eraldi võrk, mis ühendab kõigi mängijate arvutid. Osa mänge on ka internetipõhised, mida mängitakse näiteks kuskil Hiina või muus serveris.

Lan Party'l osalevad peamiselt võistkondadeks koondunud noored, aga mõõtu võetakse ka kahes üksikmängus. Võistlusmängudeks on Counter Strike 1.6, Heroes of Newerth, Trackmania ja Iron Man.

 

 

Kutsehariduskeskuse arvutite ja arvutivõrkude eriala õpetaja Marko Kõrv rääkis Läänlasele täna, võistluste teisel päeval, milline üks võrgupidu ehk Lan Party välja näeb ja kuidas see toimib.

 

Kas te olete üldse magada saanud?

Marko Kõrv: Paar tundi magasin täna öösel, aga üldiselt pole saanud. Täna päeval saan, kui teised õpetajad tulevad appi. Teen iluuinaku.

 

Siis peate homseni vastu pidama, võrgupidu on kolm päeva järjest?

Jah. Igal aastal on nii olnud, tavaliselt oleme kahe õpetajaga siin olnud ja magame kordamööda nelja tunni kaupa või ei maga üldse.

Kas öösel mängitakse ka ja millal kõrghetk on?

Mängitakse 24 tundi. Siin on ära jaotatud, kuskil on ajakava, nad on omavahel kokku leppinud, kes mida mängib. Mitu võistlusmängu käivad paralleelselt või ka ühe kaupa. Nad on omavahel need asjad paika ajanud. Igal võistlusmängul on vastutaja, kes loeb punkte, peab skoori.

Praegu on käimas Iron Man võistlus, see on rohkem lõbuks. Kohe varsti tuleb võileivategemine....

 

Võileivategemine? Mis mõttes?

Otseses mõttes (naerab).

 

Võetakse aeg maha ja...?

Jah. Võetakse aeg maha ja hakatakse võileibu tegema.

Mis siin põhisöök ja jook on, mida noored tarbivad? Ju energiat lisavad asjad, et püsti püsida?

Hästi palju suhkrut manustatakse. Ega see väga tervislik üritus ole. Nagu näha, siin on energiajooke, Red Bull tuli sponsoriks. Üldiselt hästi palju energiajooke. Kohaliku kondiitriga on kokkulepe, et ta teeb saiakesi. Kui päeval keegi tahab midagi kobedamat, siis läheb kas Rannarootsi keskusse Pizza Grandesse või ostab salatit.

Vaatan, et tüdrukuid mängijate seas just palju pole.

Jaa, aga see aasta on kusjuures päris palju.

 

Kas see on Eesti kõige suurem võrgupidu või tehakse veel suuremaid?

Suuremaid on ka, on Digifest. Meie ja nende vahe on see, et nemad on mittetulundusühing, peavad rendid maksma jne. Meil on kool sponsoriks – kool annab ruumi, elektri, lisaks kogu kaabelduse, otsad ehk siis kogu võrgustruktuuri. Kaasa arvatud õpetajate nõuanded. Õpetajad aitavad õpilastel kõik selle püsti panna. Reeglina on nii, et õpetajad vaatavad kõrvalt, kui õpilased teevad ning kui õpilased hätta satuvad, siis nad küsivad.

Eile öösel kell 3 oli suur katkestus. Siis me tegime tööd kahekesi, viie minutiga suutsime vea likvideerida.

Aga palju teil oma koolist inimesi on, kes siin jälgivad?

Öösiti olen sel aastal ainult mina, aga muidu oleme kahekesi olnud. Meil on tiimid kokku pandud – on turvatiim, on infotiim, kes hooolitseb ühtlasi koristamise jms eest. Ja meil on ka tehnoloogiatiim.

 

Kas enamiku arvuteid on noored siia ise kaasa toonud?

Jah, meie kooli poolt on rendile antud ainult 21 arvutit. Need on kõige võimsamad. Ülejäänud nii võimsad pole ja neid mängimiseks ei anta.

Mängijad võtavad arvutikasti kaasa ja rendivad meilt monitori, hiire ja klaviatuuri või siis täiskompleksse arvuti.

Kogu raha, mis mängijailt tuleb, läheb auhindadeks (mängija osavõtutasu on 5 ja 7 eurot, lisaks mängijatasu 5 ja 8 eurot ning pealtvaatajatasu 2 eurot – toim). Kool ei esita ka elektriarvet ega midagi. Miks me maksame juhtmestiku ja kõik muu kinni? Sellepärast, et see on seotud praktikaga, see on õpilaste jaoks võrgupraktika, et see siin püsti panna. Kool maksab arvutivõrgu püstipaneku kinni, meie osakond täitsa pooldab seda.

Kui palju teie oma õpilasi võrgu püstipanekuga hõivatud oli?

Meil õpib 70-80 õpilast arvutiteeninduse ja arvutivõrkude erialasid. Oleme kaasanud ka koka, majutuse jms eriaala õpilasi, kes puhvetis müüvad, tunnevad kassat ja rahaasju hästi. Umbes 40 inimest on abiks, nad on ka vahetustega. Ööpäev ringi ei jõuaks olla. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.