teisipäev, 17 september, kell 13:18:18
RSS vood Twitter Facebook Helista

ERR: Hiiumaal Soera talumuuseumis valmib vanal moel ehitatav tuulik

ERR: Kes pole Pühalepa vallas Soera talumuuseumis käinud, see peab nüüd küll jalad kõhu alt välja võtma, sest seesugust pärlit on patt jätta lähemalt uurimata. Sel suvel on muuseumikompleksi põhjust uudistada ka seepärast, et kohe on valmis saamas tüüpiline Hiiumaa tuulik, milliseid pole saarele enam ammu ehitatud ja mille suurus ületab lähinaabruses seisvad viljaveskid. Et tuulik oleks võimalikult ehe, ehitavad töömehed seda just nii nagu vanasti. Vaata ERRi telelugu SIIT.

 

"Ehitatakse täiesti inimjõul, ja muidugi vahetevahel käib mingi suur autu ka, mis tõstab väga rasked detailid paika, aga üldiselt käib ta kõik niimoodi vanal moel – peitli, haamri, kirve ja käsisaega," rääkis Soera talumuuseumi perenaine Õie Laksberg.

 

Praegu on tuulikutega Hiiumaal nii ja naa. On vanad ja kaunid tuulikuid, nagu näiteks Soera oma, aga ehitada tahetakse ka lõputult suuri, 250-meetrise tiivakõrgusega hiiglasi. Selle plaani vastu on paljud hiidlased.

 

"Jah! Kuule, nad tahtvat isegi merre panna mingisuguseid tuulikud, mille vastu me oleme hirmsasti," ütles Laksberg. "Ei, seesoone asi ei sünni mitte. Jah, las meitele jääda need ikka, mis jahu ka teevad. Nad viivad meite käest elektri ää ikka, sest pole kasu mitte midagi."

 

Soera tuuliku ehitusmeister on Viktor Tammsaar, kel tuulikuehitamise kogemus käe seest võtta. Millal tuulikust esimene jahukott välja tõstetakse, see pole veel teada, sest vili alles põllul, aga esimesed pöörded saab tuulik sisse juunikuus.

 

Tuulik on aga vaid pisike osa Soera talumuuseumist. Talu rehielamu vanim osa on 19. sajandi esimesest poolest pärit muldpõrandaga rehetuba. Elutuba koos kambritega on ehitatud 19. sajandi teisel poolel. Talumuuseumi kompleksi kuuluvad veel paargu ehk suveköök, ait, kelder, tõllakuur ja söögimaja ning loomulikult suitsusaun. Seal saab ka leili visata, kui pererahvale enne teada anda, et külalistel on soov ihu harida. Saunaga seoses tuleb Soeras lugusid nagu varrukast.

 

Soera talumuuseumis on loomulikult vaadata palju, aga kuulata vaat et veel rohkem. Talus liikudes tasub igaks juhuks millestki kinni hoida, sest perenaine võib külalise oma humoorikate lugudega pikali rääkida.

 

"Võib-olla siis see on üks tööriist, mis paneb tihtipeale niimoodi inimesed vautama ja vähe ehmatama. Noh, kui ma küsiks, aga vist ei teakski eks ole, mis riist on? Kaks mingit puuklobakat ja liblikkruvid. Oh jah, ma ütlen välja: see on pulli kastreerimise riist või siis kohitsemisriist," rääkis Õie Laksberg.

 

Kel mahti Hiiumaa ajalooga tutvuda, siis lähim aeg, mil Soera talumuuseumi õu rahvast täis, on juunikuus Võidupüha ajal. Siis saab näha pärandariideid ehk mandriinimesele arusaadavalt öelduna isevalmistatud põrandavaipu.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.