neljapäev, 22 august, kell 20:31:46
RSS vood Twitter Facebook Helista

Fotogalerii: Sajad inimesed tähistavad Haapsalu gümnaasiumi 95. sünnipäeva

Haapsalu gümnaasiumi sünnipäeva tähistamine kultuurikeskuses. (Fotod: Tiiu Kammiste)

Haapsalu gümnaasium tähistab täna 95. sünnipäeva. Sünnipäeva tähistamine algas täna Läänemaa ühisgümnaasiumi majast. Seejärel oli aktus ja koolimuusikal "Juhe koos!" ning õhtul on gümnaasiumihoones, praeguses Haapsalu põhikooli majas pidu.

 

 

Lühikokkuvõte Haapsalu gümnaasiumi ajaloost:

1918, juuli - Haapsalu Krediidiühistu ruumides peeti koosolek, kus linna tuntud kooliõpetajad arutlesid eesti õppekeelega keskharidust andva kooli asutamise võimalusi Haapsalus.

1918, november - Lääne Maakonnavalitsus otsustas avada Haapsalus kaks gümnaasiumi - eraldi poistele ja tüdrukutele

1918, 19. detsember - Anton Üksti alustas tööd Haapsalu Poeglaste Gümnaasiumi direktorina

1919, 7. jaanuar - esimene koolipäev vastloodud gümnaasiumis

1919, 1. september - poeglaste ja tütarlaste gümnaasiumid ühendati Haapsalu Gümnaasiumiks

1920, 1. september - kool nimetati ümber Läänemaa 1. Eesti Segagümnaasiumiks

1923, 15. august - kool hakkab kandma nime Läänemaa Ühisgümnaasium

1925, 19. detseber - esimest korda tähistati kooli aastapäeva

1927, 22. september - alustati õppetööd uues koolihoones Wiedemanni 9

1934, 1. september - vastavalt algatatud koolireformile avati Läänema Ühisgümnaasiumi kõrvale Läänemaa Keskkool

1937, 1. august - koolireformi muutmise tulemusena rajati Haapsalu Gümnaasium ja Läänemaa Keskkool reorganiseeriti Haapsalu Progümnaasiumiks

1938, kevad - lõpetas töö 1922.a. kooliseaduse järgi asutatud Läänemaa Ühisgümnaasium

1940, 17. august - Haapsalu Gümnaasium ja Haapsalu Progümnaasium likvideeriti. Avati nõukogude koolikorraldusele vastav Haapsalu Keskkool

1941, 14. juuni - küüditati Siberisse kooli direktor Anton Üksti

1941, 1. september - Saksa okupatsiooni tingimustes alustas kool tööd jälle Haapsalu Gümnaasiumi nime all

1944, 1. september - Saksa okupatsioon oli asendunud Nõukogude Liidu okupatsiooniga. Koolist sai jälle Haapsalu Keskkool

1945, 1. september - kool nimetati Haapsalu 1. Keskkooliks, kuna oli avatud vene õppekeelega Haapsalu 2. Keskkool

1956, - seati sisse kooli lõpumärk, mis on kasutusel tänaseni (viisnurgata tipus)

1957, 19. detsember - tähistati kooli 39. aastapäeva, mis oli menukas. Nõukogude okupatisoonivõimule see ei meeldinud ja aastapäeva tähistamine keelati

1958, kevad - pandi alus lennu mälestuspuude istutamise traditsioonile

1964, 23. veebruar - valmis praegune koolihoone Männi tänaval (nüüdne Kuuse 1)

1968, 19. detsember - tähistati jälle kooli aastapäeva - 50.a. juubelit. Lavastati E.Kapi lasteooper "Talvemuinasjutt". Sündis kooli muusikateater. Aksel Vaiguri eestvedamisel kinkisid vilistlased koolile lipu, mis on kasutusel tänaseni

1977, 19. detsember - tähistati kooli 60. aastapäeva. Muusikateater tõi lavale A.Benderi "Pöial-Liisi"

1988, 19. detsember - tähistati kooli 70. aastapäeva. Muusikateater "Pöialpoiss" lavastas R.Kangro muusikali "Seakarjus"

1993, 18. detsember - tähistati kooli 75. aastapäeva. Anti välja almanahh "Läänemaa Ühisgümnaasium ja Haapsalu 1. Keskkool"

1995, 1. september - Haapsalu 1. Keskkool nimetati ümber Haapsalu Gümnaasiumiks

1998, 19. detsember - tähistati kooli 80. aastapäeva. Anti välja almanahh "Haapsalu Gümnaasium 1993-1998". Vilistlaste kaasabil renoveeriti kooli aula

2003, 19. detsember - kooli 85. aastapäev. Almanahh "Haapsalu Gümnaasium 1998-2003"

2004, 26. august asetati uuele õppekorpusele nurgakivi

2005, 10. jaanuar avati pidulikult uus õppekorpus ja internaat 

2007 renoveeriti kooli võimla abiruumid

2008, 19. detsember - kooli 90. aastapäev. Avati vilistlaste annetuste eest valminud lipuväljak, ilmusid mälestuste raamat "Kajakalend" ja almanahh "HG 2003-2008".

2013 - Haapsalu gümnaasiumist sai põhikool. Gümnaasium tegutseb Wiedemanni koolihoones


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.