neljapäev, 22 august, kell 21:21:46
RSS vood Twitter Facebook Helista

Fotogalerii: Uuemõisa kooli emakeelenädala ja lugemisöö peategelane oli kirjanik Juhani Püttsepp

Emakeelenädal Uuemõisa koolis lõppes öölugemisega. (Fotod: Rando Pajuste)

Uuemõisa lasteaed-algkool tähistas emakeelepäeva  juba 11. korda emakeelenädalaga. Nädal oli seekord pühendatud Juhani Püttsepa raamatutele. Iga klass oli valinud ühe Püttsepa raamatu, selle koos läbi lugenud ning põhjalikult analüüsinud. Õpilased joonistasid raamatute kohta pilte, mis nädala alguses kooli seintele näitusele pandi.

 

Esmaspäeval tutvustasid 6. klassi õpilased kaasõpilastele, mis on emakeelepäev ning miks seda tähistatakse. Samuti kuulasime põnevat Kristjan Jaak Petersoni kohta, kelle sünnipäeval emakeelepäeva tähistame. 

 

Teisipäeval kogunesime taas saali. 4.-5. klassi poisid juhatasid lauluga “Kalamehe jutt” sisse mereteemaliste luuletuste etluskonkursi. Kõigil õpilastel olid ka hääletussedelid, millele tuli märkida igast klassist oma lemmik.

 

Kolmapäeval, kui kogunesime üksteisele Juhani Püttsepa raamatuid tutvustama, sai iga klassi publiku lemmik etluskonkursil auhinnaks Juhani Püttsepa autogrammiga raamatu “Juhani lood.” Märkimisväärne on see, et autor saatis raamatud koolile kingituseks, et saaksime neid auhindadena kasutada.

 

Neljapäev algas mälumängudega 1.-3. ja 4.-6. klassile. Vanema kooliastme mälumäng on meie koolis juba pikaaegne traditsioon, igal aastal toimub jaanuarist maini viis mälumängu, kooliaasta lõpus selguvad üldvõitjad. Noorema kooliastme mälumäng on osa emakeelenädalast. Selle valmistavad ette ning viivad läbi 4. klassi õpilased. Oluline on, et mõlema kooliastme mälumängu võistkonnad on kolmeliikmelised segavõistkonnad, kus igast vanuseastme klassist on võistkonnas üks liige. 

 

Pärast mälumängu algas emakeelejooks, kus segavõistkondadega läbiti viis töötuba. Võistkonnad moodustusid taas kooliastmeti. Esimese kooliastme õpilased said loomi jäljendades liikuda; osaleda lastekirjanduse Kuldvillakus; oma teadmisi proovile panna mõistatuste alal; vastata küsimustele muinasjuttude kohta ning seletada sõnu Aliase mängus. 

 

Teisele kooliastmele mõeldud töötubades kuulasid õpilased muusikat, kasutasid nutivahendeid, õppisid tundma Epp Marguste illustratsioone, mängisid mälumängu doominot ning said teada põnevaid fakte planeet Maa kohta. Õpilaste silmad särasid ning paistis, et mitmestki töötoast oli raske lahkuda. 

 

Õhtul kogunesime kooli öölugemisele. Ees ootas kohtumine Juhani Püttsepaga. Väsimatu rännumehega, kes Eesti risti-põiki jalgsi läbi käinud. Seljas kopranahast kasukas, süles nukk Anni ning siis ta alustas.  Võrratu loodusetundja ja kirjamees viis piltide abil saalitäie lapsi matkaradadele mööda Eestimaad. Mõnusa huumoriga räägitud lood loomadest, lindudest, inimestest tekitasid tunde, et kirjanikuhärra on meie kõigi ammune hea tuttav. Kindlasti andsid sellele tundele lisa raamatud, mida lapsed olid eelnevalt lugenud ning dramatiseerinud.  Autogrammisaajate järjekord oli väga pikk.

 

Õhtu lõppes diskoga ning klassides raamatute lugemisega. Järgmisel hommikul läksid õpilased peale kosutavat hommikust putru koolivaheajale.

 

Triin Ollema, Uuemõisa lasteaed-algkooli huvijuht

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.