kolmapäev, 18 september, kell 00:30:45
RSS vood Twitter Facebook Helista

Fotogalerii: Viiene Haapsalu toidupank loodab tänavu laiali jagada sada tuhat kilogrammi toitu

Haapsalu toidupanga eestvedaja Terje Marie Vihur. (Fotod: Tarmo Õuemaa)

Esmaspäeva õhtul pidasid toidupanga vabatahtlikud ja koostööpartnerid innovatsioonikeskuses Innokas Haapsalu toidupanga viiendat sünnipäeva.

 

Eesti toidupank loodi 2010. aastal, Haapsalu oma vaid aastake hiljem. “Koit Uus oli see, kes pakkus, kas ma ei taha toidupanka teha. Temal olid ruumid, meil kogemus heategevusega. See oli umbes viis ja pool aastat tagasi ja ma ei teadnud siis toidupangast midagi, küsisin, mis see on,” meenutas Haapsalu toidupanga eestvedaja Terje Marie Vihur.

 

Haapsalu toidupanga algus oli tagasihoidlik. “Selle aasta kahe esimese kuu põhjal julgen pakkuda, et aasta lõpuks oleme vastu võtnud saja tonni ringis toitu ja toiduaineid. Vastu võtnud, vahendanud ja jaganud. See on suur töö ja vahel ma imestan, kuidas me sellega toime tuleme,” rääkis ta.

 

Veel möödunud aastal oli toidukogus umbes poole väiksem.

 

Haapsalu toidupangas palgalisi ei ole. “Meil on hästi palju vabatahtlikke ja ainult vabatahtlike abiga see töö saabki tehtud. Vabatahtlikega kogume ja ka jagame,” rääkis Vihur.

 

Koostööpartnereid on selle aja jooksul olnud kümneid. “On neid, kes on aidanud rahaliselt, neid, kes hea nõu või tööjõuga. Partnerid ei ole ainult Haapsalust, vaid ka Tallinnast, Soomest ja isegi kaugelt Rootsist,” ütles Terje Marie Vihur.

 

Toidupanga sihtrühm on toimetulekuraskustes lastega pered. “Võimalusel aitame ka pensionäre ja puudega inimesi. Ligi veerand toidust läheb jagamisele läbi lasterikaste perede liidu Haapsalus ja Läänemaal,” märkis tas.

 

Teisalt annab toidupank võimaluse võimalikult paljudele tegeleda heategevusega. “Ise seda proovimata ei saa kunagi teada, kui positiivse emotsiooni see annab,” kinnitas Haapsalu toidupanga juht.

 

Vihuri sõnbul on tema igatsus ja suur unistus, et ühelgi lapsel ei oleks kõht tühi. “Üks meie vabatahtlik koostööpartner rääkis oma loo, kui ma küsisin, miks ta seda vabatahtliku-tööd teeb. Kui ta oli väike, oli neil peres palju lapsi ja ei olnud süüa. Ema lahendas selle olukorra nii, et läks kodust minema, et mitte näha vihaseid lapsi. Ta mäletas seda küsimust, mis tal lapsena oli - kuidas teha nii, et keegi teaks, et tal on kõht tühi? Aga tal ei olnud kellelegi öelda ega kuhugi minna. Ma unistan, et kõik lapsed teaksid, et on neid, kes aitavad.

 

Haapsalu toidupanga suurim vajadus on praegu laopind. “Praegu oleme keldriruumides, mis ei vasta meie vajadustele. Oleme seda probleemi üritanud lahendada ja pidanud läbirääkimisi erinevate inimestega, aga hetkel ei ole päris rahuldavat lahendust leidnud. On küll üks, mis on parem kui praegune, aga asub samuti keldris. Kui paremat ei tule, võtame selle vastu. Seal peaks saama kasutada lifti, et ei pea toitu pakkhaaval käe otsas keldrisse tassima,” ütles Terje Marie Vihur.

 

 

 

 

 

 

 

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.