pühapäev, 25 august, kell 15:10:55
RSS vood Twitter Facebook Helista

Gazast lahkunud ajakirjanik: reporterite eest hoolitseb sõjatsoonis Iisraeli kaitsevägi

Jørgen Lohne Gazas.

Kolme Palestiina äärmusrühmituse Hamas ja Iisraeli vahelist sõda kajastanud Norra ajalehe Aftenposten korrespondent Jørgen Lohne lahkus täna Gaza sõjatsoonist ja kirjeldas oma Facebooki lehel, kuidas ajakirjanikud Gazas töötasid. Selgub, et reportereid aitas Iisraeli kaitsevägi, et nad sõjapiirkonnas töötada saaks ning end turvaliselt tunneks. 

 

Lohne sõnul sai ta eile Oslost teate, et peab Gazast lahkuma. “Kirjutan neid ridu  Iisraeli poolel pärast mitmetunnist reisi. Buss meie ajakirjanikega pidi korra tagasi pöörduma, sest Beit Hanouni piirkonnas käis võitlus,” kirjutab Lohne. Ajakirjanike läheduses plahvatasid mõned raketid, kuid reporterid jõudsid pärast mitmetunnist ootamist turvaliselt üle piiri.   

 

Lohne märkis, et kolmas Gaza sõda tundub liikuvat lõpu poole, kuid kindlasti ei lõpe veel niipea võitlus, rünnakud ja kohalike elanike kannatused. 

 

“Olen kajastanud kolme sõda Hamasi ja Israeli vahel. Esimese sõja ajal 2008.–2009. aastal keelati ajakirjanikel jälgida, mis piirkonnas toimub, kuna Iisraeli kaitsevägi ei lubanud meid Gazasse,” meenutas Lohne. “See muutus enne teist sõda 2012. aastal, kui Iisraeli kaitsevägi aitas kaasa, et me turvaliselt Gazasse pääseksime.”

 

Lohne jutust selgub, et välisajakirjanike eest hoolitsebki Iisraeli kaitsevägi. Ka nüüdse sõja ajal. “Iisraeli kaitsevägi aitab meid Gazas, kus me peamiselt töötame, kajastada neid kohutavaid, hävitavaid ja südantlõhestavaid tagajärgi, mida nende moodne lahingutegevus on on sellel tihedalt asustatud Vahemere-äärsel maaribal põhjustanud,” selgitas Lohne. “Selle abi eest on Iisraeli kaitsevägi teeninud meie austuse.”

 

Gazas töötamine on alati seotud riskiga, kui Lohne sõnul pole asi nii hull kui paistab. “Paljud teist on muretsenud ajakirjanike pärast, kes on tulnud tööle Gazasse. Enda nimel võin öelda: pole vaja muretseda - oleme võrreldes teistega priviligeeritud,” lausus Lohne. 

 

“Loomulikult on sõjatsoonis töötamine riskantne, kui raketid, granaadid ja pommid su ümber plahvatavad. Mõnikord liiga lähedal, nagu tänase piiriületuse ajal, aga nagu öeldud, aitab meid Iisraeli kaitsevägi,” märkis Lohne. 

 

“Iisraeli kaitsevägi korraldab meie liikumist Iisraeli poolelt ja nad teavad, kus me viibime. Seega oleme suhteliselt, kuid siiski mitte täielikult Iisraeli rünnakute eest kaitstud,” tunnistas Lohne. 

 

Selgub, et ajakirjanike elutingimused on Gaza sõjatsoonis mugavad. Nende töö on küll pingeline ja seotud riskiga, ent võrreldes kohalike elanikega on nad paremas seisus. 

 

“Samal ajal, kui kohalikud vaesed inimesed kannatavad pikkade elektrikatkestuste tõttu, on meil elektrigeneraatorid, mis tagavad, et õhukonditsioneerid töötavad meie viie tärniga hotelli tubades 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas,” kirjutab Lohne. 

 

“Ja ajal, kui kohalik elanikkond ootab pikkades järjekordades, et osta leiba ja on pidevalt raskustes piisavas koguses joogivee hankimisel, saame meie kõrgklassi restoranides kõike, mida hing ihkab. Peale alkoholi muidugi, mille on Hamas keelanud.”

 

Lohne sõnul võivad ajakirjanikud alati külastada mõnda Gaza kaubamaja, kui on soov osta toitu või muud kraami. Kaubahallides on kõik vajalik olemas. Seda muidugi nende jaoks, kel on raha. “Ja mis on kõige tähtsam - erinevalt enamikust 1,8 miljonist Gaza elanikust võime meie, meediatöötajad, alati vabalt lahkuda, nagu ma just tegin.”

 

“Tänan teid väga toetuse eest!” kirjutas Lohne oma sõpradele. “Loodame kõik Gazas lahendusele, mis ei tooks neljandat sõda. Soovitan neil, kel on harjumus palvetada, ka seda teha...”


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.