laupäev, 17 august, kell 20:27:15
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu linnagaleriis näeb varjatud erootikat

Carmen Lansberg näituse avamisel. (Ivar Soopan)

Eile Haapsalu linnagaleriis oma teise isiknäituse avanud Carmen Lansberg on realismisugemetega maalide juurest jõudnud miniatuursete joonistusteni, mis esmapilgul tunduvad lausa lapselikud, kuid petlik välimus peidab hoopis põnevaid fantaasiaid ja erootikatki. 

Lansbergi mulluse esimese isiknäituse „Seestütlev väljatulev“ tööd olid realistlikud ja tugevate värvidega maalid, kuid nüüdne looming erineb varasemast oluliselt. Näituse nimi „Seikluspilte meilt ja mujalt“ iseloomustab hästi Lansbergi viimast aastat. Ta on palju reisinud ja reiside ajal oma tunded paberile pannud — väikseformaadilistele lehtedele, nagu reisil olles see kõige käepärasem olema peakski. 

„Vaata rahulikult," soovitab linnagaleriis näituse avamise eel kuraator Agur Kruusing joonistustesse süveneda. „Mina leian neist joonsitustest erootikat," teatab ta.

Tõsi, joonistustest kiirelt mööduja näeb neis hoopis midagi muud, kuid süvenedes on erootika selgelt nähtav. Grotesksete figuuride jooned moodustavad kehaosi, kokkupõimunud ulmelised objektid elavad paberil oma elu. 

 

Intervjuu Carmen Lansbergiga:

 

Eelmisel aastal oli Teie esimene isiknäitus. Nüüdsed pildid on täiesti erinevad, miks nii?

Minu jaoks ei olegi nad erinevad, see on jätk. Läksin oma mõtetega edasi. Vahe on selles, et need on joonistused. Viimasel aastal olen palju reisinud, siis ei ole õnnestunud maalida. 

 

Neis piltides on palju lapsemeelsust ja ärapeidetud sõnumit. Kust see tuleb?

Ei tea. Ei oska lõpuni leida seda allikat, see tuleb kuidagi iseenesest. 

 

Agur Kruusing ütles, et need pildid on erootilised. 

Jah, seal on erootikat (naerab). 

 

Õppisite hiljuti Roomas. 

Jah, ühe aasta vahetusüliõpilasena.

 

Milline sealne kunstielu on?

See on väga suur kool, kus on palju erinevaid õpetajaid. Seal on mitu suundumust korraga. Näiteks on 12 maaliõpetajat ja igal on oma stiil. Seal on valik, millise õpetaja juurde õppima lähed, klassikalisest maalist moodsani. Kuna olin Roomas, siis valisin rohkem akadeemilisema maali. 

 

Mida siinses näituses ei kajastu...

Ei, ei kajastu. Liikusin sealt edasi. Esimese näitusega, kus tegin realistlikku maali rohkem, sealt liikusin praeguses suunas. 

 

Kas teil on veel töid sahtlisse tehtud, mida pole avalikkusele näidanud? 

Ei, praegu vist eriti ei ole. Pärast viimast näitust hakkasin neid joonistusi tegema ja olen seda siiamaani teinud. 

 

Praegu õpite kunstiakadeemias?

Olen maalieriala juba lõpetanud. 

 

Mis Te edasi teete?

Sel aastal olen käinud praktikail, eks elan kunstnikuelu, tegelen kunstiga edasi. 

 

See saab raske olema. 

Jah, ma tean. (Naerab) Kunst on mu tõeline kutsumus. 

 

Kas õpetajaamet pole see, mis teid köidaks?

Köidaks küll, aga tunnen, et mul oleks vaja läbida mingi koolitus. Mulle meeldiks küll. Tean, et lastele meeldivad mu tööd. Lapsed leiavad sealt ka objektid üles, nende tähelepanekud on väga huvitavad. 

 

Vaatasin Teie eelmise näituse töid. Seal olid sees tugev oranž, sinine ja roheline. Kas need kohad, mida maalisite, olidki sellised või tungisid need värvid millegipärast peale?

See oli ikkagi lõpuks see valik, mis mulle meeldis. Oranž on seal tegelikult india kollane, mis mulle väga meeldis. Need olid väga puhtad toonid ja ma ei seganud neid eriti. 

 

 

 

 

 

 

 

Carmen Lansberg tegemisi:

2006-2010 Eesti Kunstiakadeemia, vabad kunstid, maal, BA

2001-2005 Eesti Humanitaarinstituut, kultuuriteadus, BA

2008-2009 Accademia di Belle Arti di Roma, Erasmus

2011 Anna Parkina praktikant San Francisco Moodsa Kunsti Muuseumis

2010 Anna Parkina praktikant Londonis Wilkinson Galeriis

2010 Seestütlev väljatulev. Draakoni Galerii, Tallinn

2011 Eesti Muusika Päevad. Grupeeringuga Female Father (Urmas Muru, Kaido Ole, Flo Kasearu, Andres Lõo), kino Sõprus

(Maal Lansbergi eelmiselt näituselt) 

2010 Groupshow (with parents). Niklas Schelchinger Fine Arts, Hamburg

         Muutuv Maalikunst. Kumu, Tallinn

         Munadega Poola vorst. Grupeeringuga Female Father, kino Sõprus

         Eesti Muusika Päevad. Grupeeringuga Female Father, kino Artis

2009 Comechacha. Koos Kaido Ole, Urmas Muru, Flo Kasearuga, Hobusepea galerii, Tallinn

        Progetto Erasmus 2008/2009. Accademia di Belle Arti di Roma

        Alternative nation. RMIT School of Art Gallery, Melbourne

        KoViKaVi. Kaunas Picture Gallery

        CologneOFFV - 5th Cologne Online Film Festival

2008 Passage. Moving Image + Performance. 30 young artists from 8 European countries. Bruxelles & Mechelen

        VIDEOEX Experimental Film & Video Festival, Zurich

        Making of Contemporary Art, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Tallinn

        Elephant Bullet, Kumu, Tallinn

2007 Skultuur räägib: võim ja vabadus. Tallinna kunstihoone


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.