neljapäev, 19 september, kell 19:43:28
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu linnavalitsus tõstab Nõukogude mälestusmärgi teise kohta

Teise kohta viidav mälestuskivi Haapsalus Kalda tänaval. (Ivar Soopan)

Haapsalu linnavolikogu otsustas täna tõsta Osmussaart kaitsnud Nõukogude sõjaväelastele püstitatud mälestuskivi eraomaniku maalt paar sada meetrit eemale linnale kuuluvale maale.

Õigusvastaselt võõrandatud maa, kus mälestuskivi praegu asub, tagastati 1999. aastal omanikule. Sellest ajast peale on maa omanik palunud linnavalitsuselt kivi tema krundilt ära viia.

Kivi paigutati sinna 1975. aastal. Kivil olev lihvitud graniidist plaadil seisab: “Osmussaare alistamatule garnisonile” ja peaks mälestama Teise maailmasõja ajal Osmussaart kaitses hukkunud Nõukogude sõjaväelasi.

Ajaloohuviline Tiit Kaljuste on Läänlasele öelnud, et kivi on anakronism, saare kaitsjate kangelaslikkus müüt ja kuulujutud osa Vene sõdurite mahalaskmisest moondunud tõde. Tema kirjutist Osmussaare militaarsest minevikust saab lugeda siit.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles (pildil täna volikogu istungil) ütles täna volikogu ees esinedes, et Kalda ja Jaama tänava nurgale, paika, kus kivi praegu seisab, on 2008. aastal kehtestatud elamukrundite detailplaneering. 1999. aastast on sealse maa omanik pidevalt pöördunud linna poole palvega otsida mälestuskivile teine koht, lausus Sukles. 2008. aastal linnavalitsuses töötanud Toivo Hein andiski tollal maaomanikule lubaduse, et kivi viiakse ära, ütles Sukles.

Linnapea palus volikogul toetada kivi teisaldamise eelnõu ning tõsta kivi munitsipaalomandis maale. Uus koht on vaid paar sada meetrit eemal teisel pool Jaama tänava teed.

Linnavolikogu liige Ingrid Danilov küsis Sukleselt: Kas linnavalitsus kaalus ka teisi kohti?

Sukles vastas, et arutati mitut paika. Kaaluti, kas viia kivi Osmussaarele, Noarootsi Dirhami sadamasse, kust on laevaühendus Osmussaarega või hoopis Haapsalu Väikse viigi haljasalale, kus juba on üks Nõukogude ajast pärit monument.

 

(Pildil kivi uus asukoht. Linnavalitsuse montaaž)

 

Eile samal teemal linnavalitsusse helistanud linnakodanik pakkus, et kivi võiks koha leida hoopis kesklinnas Tallinna mnt ristmiku juures Nõukogude sõdurite mälestusmärgi juures. Sukles märkis, et linnavalitsuse hinnangul on kõige mõistlikum jätta kivi siiski Kalda tänavale.

Enne Suklest Haapsalu linnapea olnud Ingrid Danilov meenutas, et tegeles samuti kivi teisaldamise probleemiga ja siis jõuti peaaegu kokkuleppele, et see viiakse Väikse viigi äärde.

“Tuli ka see aruteluks, aga ta ei sobi sinna,” lausus Sukles. “Praegune koht on samaväärne eelmise kohaga ja ma arvan, et kui kivi ümber paigutada, elab kivi seal oma rahulikku elu rahulikult edasi.”

Volikogu liige Vladimir Padama pakkus, et äkki peaks mälestuskivi kuhugi kalmistule paigaldama, nagu seda tehti Tallinnas pronkssõduriga.

“Pronkssõduri all olid ka hukkunud,” meenutas Sukles, miks pronkssõdur kalmistule sobis. Osmussaare garnisoni mälestuskivi all hukkunuid pole. “Siiani ei ole me leidnud kõiki rahuldavat lahendust. Praeguse linnavalitsuse pakutud koht on tänases situatsioonis hea,” lisas linnapea.

Linnavalitsuse eelnõu toetas ka volikogu kultuurikomisjon. Lõpphääletusel oli kivi asukoha muutmise poolt 14 volikogu liige, 3 oli vastu. 

Millal kivi uue koha saab, seda Sukles Läänlasele täpselt öelda ei osanud. Ta pakkus, et ehk suvel. Nüüd vaja linnavalitsusel kuulutada välja hange, et valmistada ette uus plats ja kivi sinna tõsta. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.