neljapäev, 22 august, kell 20:33:51
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu noormees: Politseinikud kasutasid liigset jõudu, peksid nuiaga ja põhjustasid peapõrutuse

(Foto: Politsei- ja piirivalveamet)

LISATUD FOTOD VEREVALUMIST KAELAL JA VIGASTUSTEST NÄOL (fotod on tehtud täna ehk ligi nädal pärast juhtunut).

 

Politsei väidetava ülemäärase jõu kasutamise tõttu peapõrutuse, verevalumeid ja kriimustusi saanud Haapsalu noormees kinnitab, et politsei läks üle piiri ning on tekitanud talle füüsilise ja vaimse trauma.

 

Politsei ja prokuratuuri väitel tungis 17. aprillil Haapsalu Kastani tänava kandis garaažide juures politseinikele kallale agressiivne noormees ja tekitas ametikohuseid täitnud korrakaitsjaile vigastusi. Noormees lükkab süüdistused ümber ja lubab esitada politsei vastu kaebuse, sest pole enda sõnul politseinikele vigastusi tekitanud ja politseinikel polnud õigust tema kallal vägivalda kasutada.

 

Noormees sai enda sõnul rüseluse käigus peapõrutuse, sinise silma, kriimustas nägu ning tal on kumminuiahoopidest verevalumid kaela- ja seljapiirkonnas.

 

Pärast juhtunut veetis ta päeva haiglas.

 

Politsei näeb juhtunut teisiti

 

Politsei teatal tungiti 17. aprillil kella 22.50 ja 23 vahel Haapsalus kallale ametikohustusi täitvale 30-aastasele politseiametnikule ja 40-aastasele abipolitseinikule. Lääne ringkonna-prokuratuuri pressinõuniku Annely Ermi sõnul tegelesid politseinikud avaliku korra kaitsmisega. “Nad läksid kontrollima alkoholijoobe tunnustega noori, kes olid Kastani tänaval garaažide juures,” ütles ta Läänlasele. “Üks pisut agressiivne noormees osutas vastupanu, ei allunud korraldustele. Rüseluse käigus said politseinikud pisut viga.”

 

18-aastase Silveri (nimi kokkuleppel noormehega muudetud – toim.) sõnul oli ta 17. aprilli õhtul koos kolme noormehe ja kahe neiuga garaažis, kui kohale saabusid politseinikud. “Mina olin väljas, teised olid sel hetkel garaažis,” lausus ta. „Istusime lihtsalt oma garaažis, rääkisime juttu, ei seganud kedagi.“

 

Silveri sõnul tahtsid politseinikud garaaži siseneda, kuid tema küsis neilt seepeale orderit. Samuti soovis Silver näha korravalvurite töötõendeid, kuid neid talle ei näidatud.

 

Löödi kumminuiaga

 

Noormehe sõnul väänati ta käed selja taha ning kuna tal oli valus, siis püüdis ta haardest vabaneda. „Valus oli, tahtsin lihtsalt rääkida ja agressiivne ma polnud. Küsisin uksel, et kas neil on luba ja põhjust garaaži tulla, aga mind lükati lihtsalt eest ära. Said garaaži sisse ja siis nad väänasid mu vastu ust. Kui midagi rääkima hakkasin, nii löödi,“ lausus Silver.

 

Noormees ütles, et talle löödi kumminuiaga vastu kaela ja selga, millest tekkisid verevalumid. Vastu maad surumisest on tal enda sõnul nägu kriimustatud ja silmaalune paistes. Kõige tõsisem vigastus oli peapõrutus. Vigastused fikseeris ta Läänemaa haiglas ning nende kohta on tõend, kinnitas Silver.

 

„Nad ütlesid, et neil oli purjus alaealiste kohta vihje,“ meenutas Silver. Samas kinnitas ta, et keegi noortest ei olnud purjus. Ka tema mitte. „Põhjuseta tulid, teised ka ei olnud purjus. Kõik olid üle 16 aasta vanad, välja arvatud mu vend, kes oli minu kui saatjaga koos väljas.“

 

Silveri sõnul ei vasta tõele politsei väide, et tema tungis politseinikele kallale. Ta ütles, et püüdis valusast haardest vabaneda ja ei rünnanud kedagi. „Ma lihtsalt ei lasknud oma käsi puudutada, kellelegi ma pihta ei läinud,“ kinnitas ta.

 

Kui algul tuli Silveri sõnul kohale kaks politseiautot, siis hiljem oli neid kokku seitse või kaheksa. Haapsalus nii palju patrullautosid pole, kuid Silveri sõnul olid osa autosid ilmselt Pärnust, kust oli tuldud reidile.

 

Noormees oli kaine

 

Garaaži juurest viidi Silver Haapsalu politseijaoskonda. „Tund aega istusin. Kõigepealt oli nende paberites kirjas, et olen purjus, aga ma ütlesin, et ei ole. Puhusin valvekaamera all 0,0 promilli ja paberitele panin allkirja,“ rääkis ta.

 

Silveri sõnul pani teda imestama, et temaga jaoskonnas üldse ei räägitud. Lasti tunni möödudes välja ja isegi väärteopaberit ei antud.

 

Noormees lubas, et esitab kindlasti politsei vägivallatsemise kohta kaebuse. „Ikka esitan! See ei ole õige käitumine! Kui vaja, võin kohtusse välja minna,“ lausus ta. „Mul pole varem oma 18 eluaasta jooksul olnud mitte ühtegi jama! Pole trahvi ka olnud!“

 

Ta lisas, et politsei tegevust nägid paljud tunnistajad pealt ja politseiautos peaks olema ka kaamera, mis pidi töötama ja kogu sündmuse salvestama. „Seal pole midagi väga uurida – neil pidi pardakaamera töötama, kui autotuled põlevad ja nad teevad tööd. Kui nad just sellel hetkel kaamera välja lülitasid, siis on asi kahtlane,“ arutles ta. „Meil on tunnistajad ka.“

 

 

Haapsalu politseijaoskonna juht Margus Kaldma ütles, et ei saa uurimise tõttu prokuratuurist öeldule midagi lisada ja noormehe väiteid kommenteerida.

 

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Annely Erm lisas täna, et juhtumi uurimine on algusjärgus, asjaolusid alles täpsustatakse ja kahtlustust ei ole kellelegi esitatud. Kuna uurimise käigus ei ole võimalik kriminaalmenetluse andmeid avalikustada, siis ei saa toimunut enne menetluse lõppu põhjalikumalt meedia vahendusel selgitada.

 

Kui kellelgi on politsei tegevuse suhtes küsimusi või pretensioone, siis tuleb politsei poole pöörduda ja vajadusel kaebus esitada. Samuti võib avalduse politseinike võimaliku ebaseadusliku käitumise kohta esitada prokuratuuri.

 

Politseiniku ründamise eest ootab süüdimõistmise korral rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.