esmaspäev, 19 august, kell 00:03:28
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu söögikohad – elamuslikud plussid ja miinused

Haapsalu esinduskohvik on suvel kuursaal. (Haapsalu kuursaal)

Söögikohtadest ja toidust kirjutamine on keeruline, sest asi on maitses. Maitseomadustesse on tihti sisse kirjutatud menüüs oleva toidu hind – kui on odav toit, siis ei pruugi oodata ka vapustavat elamust. See pole aga alati nii.

Restoranid ja kohvikud ei saa pluss- või miinuspunkte loomulikult ainult toidu pealt, kaasa mängib teenindus, mis võib neutraalse maitseelamuse tõsta plussipoolele või hoopis hävitada kõik, olgu toit kui maitsev tahes. Nagu kõikjal, nii tuleb seda ette ka Haapsalus.

 

Viigi kohvik

Hea näide on varnast võtta eilsest, kui külalistega võtsime einet Viigi kohvikus. Väljas oli tuuline ja suundusime siseruumesse, kus oli kaks vaba lauda – üks suurem, teine väiksem. Tahtsime valida suurema, aga ei saanud, sest keset lauda oli valgel linal poole ruutmeetri suurune märg plekk. Värvi järgi otsustades mahl. Kohvikul oleks nagu silt rippunud: “Oleme avatud, aga üldiselt teid väga näha ei taha!”

Kogu kohvikus oldud aja jooksul ei vahetatud naaberlaua lina ära ja ka teised sisenejad ei soovinud sinna istuda. Muidu armas kohvik, aga miks nii?

Teenindaja jõudis kohale liiga suure viivitusega. Kui kõrvallaud vajab teenindamist ja sellega on kiirem, siis saab teisi ootajaid alati rahustada, kui teatad: “Vabandust, läheb hetk veel. Kas toon teile seni midagi juua, kuni tellimuse vastu saan võtta?”

Ja see naeratus! Mis sellega on, et seda näeb teenindajate näol vaid paaris Haapsalus söögikohas? Pilgust ei räägi üldse. Teeninduskultuuri üks tähtsamaid osi on saada kliendiga silmside, siis naeratada ja klient ongi õnge läinud. Aga ei pilku, ei naeratust.

Viigi kohviku päästis toit. Sõime kolmekesi eri toite ja kõik olid maitsvad. Esimese naeratuse sain teenindajalt siis, kui toitu kiitsin. Kahjuks liiga hilja.

 

Kuursaal

Maitseelamuse olen sel suvel saanud Haapsalu kuursaalist. Veiseliha-seeneraguu oli suurepärane. Pardimaksapasteet samuti. Kui trimaraaniga Haapsalus peatunud vene meremehed kuursaalis sealiha sõid, siis tekkis kohmetu hetk – nad sõid aeglaselt ja närisid igat tükki piinlikult pikalt. Küsisin: kas ei maitse? Vastupidi, meeste sõnul oli praad suurepärane ja nad ei raatsinud seda kiiresti ära süüa. Kuursaalis on jagunud ka naeratusi, aga on ka tagasilööke. Eelmistel suvedel on juhtunud mu külalistega mitmel korral nii, et nad said kuursaalist püüdliku, aga kompavalt kohmaka teeninduse osaliseks. Tänavu polnud seda veel kuulnud, aga kahjuks tuli paari päeva eest seegi vastukaja. Kaks kuursaali külastajat pidid ootama teenidajat peaaegu tühjas saalis paarkümmend minutit. Kui tellimus oli vastu võetud, läks aega 15 minutit, mil saabus neiu ja teatas, et kumbagi tellitud praadidest pole. Otsas. Selle teadmise edastamiseks läks aega veerand tundi. Samuti ei teadnud teenindaja, millest koosneb salat. Roogi ei ole üheski Haapsalu kohvikus nii palju, et teenindajad ei suudaks meelde jätta toitude sisu, omapära ja erilisi nüansse, mida kliendile soovitada. Veinivalik on kuursaalis aga esinduslik. Sealsest valikust on suurepäraseid pärleid. Näiteks 2008. aasta Sauvignon Blanc Marlborough Uus-Meremaalt on jumalik. Samuti 2010. aasta Anselmann Riesling Classic Saksamaalt. Õllevalik on aga üksluine ja hind kohaliku elaniku jaoks kallis.

 

Dominic, Grand Holm Marina

Meeldiv söögikoht on Dominic Grand Holm Marina sadamas, kus opereerib Tallinna vanalinna restoran Dominic. Eelmisel aastal oli seal kõikuv kvaliteet, kuid tänavu on kolmel korral olnud suurepärane toit. Kohvikupidaja sõnul on köögis prantslane ja see annab tunda. Hea kreemjas kartuli-porrulaugu supp suitsulõheviilude, krevettide ja praetud saiakuubikutega ning suurepärane soe salat kartuli, kana ja peekoniga. Pardifilee ahjukartuli ja veinise pirniga on mõnus – part täpselt parajalt küpsetatud, seest punane ja hõrk. Grand Holm Marinas on olnud ka sõbralik ja vahetu teenindus. Hea söögikoht.

 

Veskiviigi trahter

Tänavu pole Haapsalu jahtklubi Veskiviigi trahteris suurt kõhutäit tellinud, kuid nende selge kalasupp on endiselt priima. Õige kalasupp! Teenindus on märkamatu, aga võiks olla soojem. See kehtib peaaegu kõigi Haapsalu söögikohtade kohta.

 

Rondo

Koht, kus olen saanud nii hea kui ka halva elamuse, on Rondo. Kaasa ostetud neljast pirukas osutusid kaks ükskord lausa roiskunuks. Seda on juhtunud ühel korral, kümmekonnal järgneval korral on kõik korras olnud. Quiche'id ehk lahtised pirukad on olnud head. Kalavõileivad ja -saiad on tavalised, nagu nad ikka olema peavad. Suurt söömat Rondos korraldada ei saa, sest pigem on see koht näksimiseks. Pelmeene saab ka, aga pelmeenidest on raske oodata maitseelamust – see on kiire näljapete. Interjöörilt on Rondo tavapärane meeldiv kohvik. Teenindust on olnud väga meeldivat ja on olnud ka jahedat. Viimast siis, kui käisin seal esimesel paaril korral. Tuttava näo peale muutub ka teenindus paremaks. See on kõikjal nii.

 

Cafe Tallinn

Ühest kohast on kahju, et see ei asu linnas sees. See on Rannarootsi keskuse küljes olev Cafe Tallinn. Nende menüü on korralik ja hinnad mõistlikud. Mulle on alati sümpaatsed kohad, kus tehakse keeruliste toitude ja salatite vahele ka midagi väga lihtsat ja klassikalist. Kui söögikohas on menüüs peekon munaga ja omlett, siis meestel hakkab alati suu vett jooksma. Need on maailma lihtsaimad toidud. Õige peekon (pole liiga paks viil, pole liiga suitsune ja soolane ega liiga krõbedaks praetud) ja kliendi soovi järgi praetud muna (kahelt poolt praetud; ühelt poolt praetud, aga seda on tehtud kaane all; härjasilm) on alati hea. Kui just kaalujälgija või üleliia tervislik toituja pole. Cafe Tallinna interjöör on stiilne ja kutsub kohale. Alati pole aga teenindusega kõik hästi olnud. Paari päeva eest sealt kohvi ostes kartis piltilus teenindajaneiu pilku tõsta, endal olid ripsmed sädelevaks värvitud ja oleks võinud neid siis ka plõksutada. Oleksin ehk koogitüki kohvi kõrvale ostnud. Kohvi oli hea ja anti küpsiski kõrvale.

 

Africa pubi

Kõigi Africa pubi külastuste ajal on olnud halb teenindus, tülpinud näoga teenindajad, mitte midagi ütlev toit. Pubist olen kahel korral saanud haput õlut, kuid pubi omanik kinnitas, et enam selliseid juhtumeid ette tulla ei saa, sest vaadiõlle süsteem on välja vahetatud. Seda juba eelmise aasta suvel-varasügisel. Kui see on nii, siis on kõik hästi. Pubide üks peamisi magneteid on õlu ja selle kvaliteedi pealt kokku hoida ei tohi. 

 

Laterna

Haapsalus on üks söögikoht, mis ei paista kuskilt tänavalt silma, mis otseselt ei sära ega kutsu suurte loosungitega endasse sisenema, kuid mis on mu meelest alati olemas olnud. Kohvikuid ja pubisid tuleb ja läheb, kuid nemad on kogu aeg alles. See on Laterna baar. Kui söögikoht on üle kümne aasta tegutsenud (Laterna puhul ei teagi, kui kaua, võib-olla 20 aastat), siis peab selles võlu olema. Laternas on vähe ruumi ja interjöör on lihtne. Suvel saab väljas istuda. Söögid on aga seal sellised, mille peale võib kindel olla. Need on tavalised, aga maitsvad. Sealiha praetud sibulaga maitseb nagu sealiha praetud sibulaga. Ahjukartul on küll fritüüris tehtud, aga olgu. Õiget ahjukartulit ei saa Haapsalust vist kuskilt. Laternas maitseb mulle nende praadide juurde pakutav kaste. See on lihtsa maitsega, aga siiski eriline. Laternasse satub turiste ilmselt vähe, sest asukoht on selline, aga omainimeste seas on sel kohal kindel klientuur. Teenindus on kiire, hinnad mõistlikud, praed suured.

 

Mesipuu

Turu kõrval on soomlaste kohvik. Mesipuu nimeks. See on meie Soome kogukonna kokkusaamiskoht. Astuge sealt vahel läbi ja ostke perenaise tehtud pirukaid. Need on mõnusad. Mesipuu on lihtne söögikoht, teenindus on kodune ja alati sõbralik. Kohe näha, et pole eestlased.

 

Gambrino

Mitte-eestlastest rääkides tuleb kindlasti kirjutada Gambrinost, mida peavad leedukad. Delfi Naisteka netifoorumis oli kunagi Gambrino aadressil raju sõim. Veebist tuleb see siiani ette, kui sõna Gambrino otsingusse lüüa. Käin Gambrinos palju söömas, sest võin tasemes kindel olla. Kui kellelgi turistil oli üks halb kogemus, millest tekkis veider hüsteeria, siis pole midagi teha – juhtub. See on koht, kus suurtes roogades pole pidanud kunagi pettuma. Hinnad on ehk liiga krõbedad, aga olgu. Suvel tehakse Gambrino õuel liha, kartuleid ja juurvilju grilli peal. Alati on need head olnud. Ka baari köögis valmistatud toidud on head ja parajalt suured. Salat mereandidega on üüratu ja kujutage ette, seal ongi mereannid sees! Eestis juhtub seda harva.

Teenindusega on Gambrinos nii, et seal on just see, millest alguses kirjutasin – vaadakse silma ja naeratatakse. Lahkudes lehvitatakse. Ja see pole ainult seetõttu, et olen seal sage külaline. Mäletan esimest korda, kui sinna sattusin – siis oli ka. Ja nii ongi see jäänud. Vahel tekib Gambrinos keelebarjäär, sest teenindajad on leedu- ja venekeelsed, aga nad kõik saavad ka eesti keelega hakkama. Ahjaa, ja Gambrino on ainuke koht Eestis, kus olen saanud õllehinna üle kaubelda.

 

Lennujaam

Kirjutama peaks veel ka Lennujaamast, aga vist ei kõlba, sest omanikud on liiga head tuttavad. Keegi niikuinii ei usuks, kui ütleksin, et seal on hea pasta ja supp. Salatid ka. See on üks väheseid kohti Haapsalus, kus pärast söömist küsitakse: “Kuidas maitses?”

 

Hermannuse maja

Haapsalu üks vanemaid söögikohti on Hermannus. Sealsed päevapraed on väga odavad, aga piisavalt suured ja head. Kunagi olen seal hoolimatut teenindust kogenud, aga viimasel ajal mitte. Üldiselt alati kindel koht söömiseks.

 

Müüriääre

Haapsalu söögikohtadest kirjutades ei saa üle ega ümber Müüriääre kohvikust. Samas polegi nagu midagi kirjutada, sest selle koha kuulsus on piisavalt suur ja hea, et seda teaks kõik niigi.

 

Anni kohvik Epp Maria galeriis

Anni kohvik Epp Maria galeriis on muidugi eraldi klass nii interjööri, teeninduse kui ka toiduvaliku poolest. Sellegi koha kuulsus on Haapsalust suurem ning kvaliteet ei vaja reklaami.

 

Pizza Grande (vanalinnas)

Kindlasti üks parim pitsat pakkuv söögikoht Eestis.

 

Kõikidest kohtadest kahjuks kirjutada ei jõudnud, sest pole kõigis viimasel ajal käinud. Alati kiidetakse Nurme bistrood, kus on kiire ja sõbralik teenindus ning lihtsad ning odavad toidud. Tuleb uskuda. Kui Läänlase lugejail on tähelepanekuid nii kirjeldatud paikade kui ka teiste kohvikute kohta, siis need on oodatud kommentaariumis. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.