esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:38:57
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu söögikohtade arvustus: Hapsal Dietrich

Hapsal Dietrichi koogilett. (Foto: Hapsal Dietrich / Facebook)

Hapsal Dietrichis olen käinud kolmel-neljal korral. Tundub, et sellest on saanud samasugune kohvik, nagu on Anni kohvik Epp Maria galeriis – rohkem näeb seal linna külalisi kui kohalikke. Aga miks mitte – kui meil on veel üks koht, mis on saamas linna visiitkaardiks, siis on see ainult hea. 

 

Dietrich on üks neist nunnukohvikutest, mida Eestis palju pole. Teenindus on meeldiv, asjalik, soovitav, “kuidas maitses?”-küsiv. Minu viimase külastuse ajal oli tööl lisaks kahele toredale naisteenindajale ka üks noormees, kellel kogemusi polnud, aga see ei seganud. Kust need kogemused ikka tulevad, kui mitte töö käigus. 

 

Dietrichi teenindust tuleb kiita ka taktitunde pärast. Nimelt olin osanud enda teadmata oma pangakaardi tühjendada nii, et arve maksmiseks sellel raha ei jaganud. Kel seda juhtunud, see teab, et natuke piinlik on seista leti ees teiste inimeste seltskonnas, kui teenindaja ütleb, et “teie arvel pole raha”. See kõlab kui 100-detsibelline karjatus üle saali: hädavares! 

 

Õnneks oli rahakotis ka sularaha ja olukord lahenes, kuid teenindajat tahan kiita seepärast, et ta mitte ei öelnud, et arvel pole raha, vaid ulatas vaikides makseterminali väljatrüki, millel see tekst kirjas oli. Niigi piinlik olukord, milleks seda kõva häälega kuulutada. Mõistev ja viisakas suhtumine. 

 

Arve polnud just kõige väiksem, aga seesuguse kohviku ja kvaliteedi kohta okei – kahe inimese põhiroad, vesi, üks tordilõik ja kaks kohvi kokku 31 eurot. 

 

Dietrichi toitu arvustades olen meelega kriitilisem, sest see on valitud 50 Eesti parima söögikoha hulka. Positsioon seab Dietrichile kõrgemad nõudmised, kui paljudele teistele. 

 

Proovitud sai krõbedat pardifileed juurselleri, kuskussi ja murelikastmega. Part oli nagu peab – seest punane, pealt krõbe ja maitsev. Kuskussiga oli aga nii, et seda oleks justkui nõukaajal poodides müüdud kukesupipulbris keedetud. Olid sellised pakisupid, millel oli kukk peal. Üldsegi mitte halvad, aga pole kindel, et samalaadne tugev maitse kuskussile sobib. Õrn maitse on okei, aga väga tugev ja lausa soolane maitse tapab kuskussi enda omapära. 

 

Ilmselt oli kuskussi väga tugev kõrvalmaitse ka põhjuseks, miks ma ei saanud aru, et taldriku äärde ribana lisatud püree oli valmistatud juursellerist. Värvi järgi otsustades oli, aga juurselleri maitset ei tundnud. Kuna menüü mainis juursellerit, siis ilmselt oli. Murelikaste oli see-eest väga hea ja viigimarjadest tugev moos seal juures suurepärane. 

 

Jutuks olev roog oli kokkuvõttes maitsev, aga maitsete kokkusegamisega oleks kokk võinud olla ettevaatlikum. Kui üks maitse tapab teise, siis on elamus poolik.

 

Teine pearoog oli lambakarree orsotto, suitsuse tomati ja kohvikonjaki kastmega. Orsottot kahjuks ei saanud, sest see oli just otsa lõppenud. Asenduseks tellisime ahjukartuli. Kartulid olid maitsvad, parajalt krõbedad ja suupäraselt väiksed. 

 

Lambaliha on mu lemmik. Seda on tehtud ise sadadel kordadel ja söödud araabiamaades ilmselt sama paljudel kordadel. Lammas on iseloomuga liha, mille märksõnad on lamba vanus ja liha kvaliteet. Ebakvaliteetsest lihast ei võlu midagi head. Eks see ole kõigi loomade lihaga nii, aga lamba puhul eriti. Restoranide menüüst leiab lammast harva, aga seda toredam, et Haapsalus saab seda juba mitmest restoranist. 

 

Dietrichi lambakarree oli maitselt väga hea, aga miinuseks oli puisus. Kui pakutakse ribikondiga karreed, siis see peab olema pehme. Põhjus on lihtne: liha ei tule kondi küljest lahti. Ei tule ribisid näppude vahel hoides ja hammastega järades ega ka noaga lõigates. Nii just juhtus. Võimalik, et asi oli lambaliha kvaliteedis, aga ilmselt siiski valmistamise viisis ja küpsetamise ajas. Liha, mis oli ribist eemal, oli pehme, kondi ümbert aga nii sitke, et natuke tundsin piinlikkust, kui kahe käega ribiotstest hoides püüdsin liha kondi ümbert lahti rebida. 

 

Rooga pakuti puitalusel, mis oli tore. Alus oli piisavalt suur, et toit lauale ei pudeneks. Alust lauale asetades tõstis teenindaja küpselt tomatilt klaasi – klaasi alla oli suletud suits. Menüü lubas suitsust tomatit ja seda ka anti. Suitsune kõrvalmaitse sobib lambakarreega, kuigi minu jaoks oli suitsumaitse liiga tugev. Õige sõna on vist “kirbe”. Muidu hea mõte – suits andis kogu roale mõnusa õhustiku, tomat lõhnas ja tundus, et kõik komponendid olid pisut suitsused, aga õige pisut oli suits liiga tugev. 

 

Kaste oli taas suurepärane ja sobis nii lamba kui ka kartuliga hästi. 

 

Magustoiduks pakutud martsipanikook maitses fantastiliselt. 

 

Kokkuvõttes on Dietrich väga hea söögikoht, kuid jumal peitub pisiasjades ja nendega tuleb olla tähelepanelik. Kui toiduga juba nähakse vaeva ja pannakse rõhku nüanssidele, siis iga nüanss peab end väärikalt välja mängima ega tungima teise mängumaale.  

 

Loe ka:

 

Haapsalu söögikohtade arvustus: Müüriääre – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Gambrino – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Pizza Grande – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Café Tallinn – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Laterna baar – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Taksi pubi – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohtade arvustus: Kärme Küülik – 7. mai 2014

Haapsalu söögikohad – elamuslikud pluss ja miinused – 27. juuni 2011


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.