esmaspäev, 14 oktoober, kell 08:37:10
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalu söögikohtade arvustus: Kärme Küülik

Kärme Küüliku kokk pitsapõhja valmistamas. (Foto: Ivar Soopan)

Haapsalu on võitnud palju, et see kobe restoran Tallinnast Haapsallu kolis. Teadagi, Itaalia köök on võrratu, aga sellest teadmisest ei piisa. Itaalia köögis peab olema ka kokk, kes teeb itaalia toitu, mitte itaaliapärast eesti toitu. Kärmes Küülikus on Itaalias õppinud meistrid, kes rõhuvad ehedale kvaliteedile ja nüanssidele, olles seejuures improviseerijad. Peakokk näeb katsetamisega kurja vaeva, et leida uusi maitsekooslusi. 

 

Ilmselt ei eksi, kui pakun, et enamik Kärme Küüliku külastajaist tunnevad seda paika pitsa- või calzone-restoranina. Õigustatult, sest Kärme Küüliku puuküttega pitsaahi võimaldab teha erakordselt maitsvat toitu. Söed annavad pitsapõhjale erilise krõbeduse, aroomi ja maitse. Pitsale laotatud sink, liha, köögiviljad ja muu kraam küpsevad teistmoodi kui elektri- või gaasiahjus. 

 

Calzonega on sama lugu. Kui see ahjust välja tõstetud parajalt krõbe padjake lahti lõigata, siis aroomid lausa plahvatavad. 

 

Aga Kärmet Küülikut on patt pidada vaid pitsarestoraniks. Proovige nende grillveise sisefileed või pardifileed, rääkimata suurepärasest angersägast! Pearoad valmistatakse küll ilma lisanditeta – grillitud köögiviljad, ahjukartul või roheline uba tuleb lisaks tellida –, aga kokku saab hõrgu kõhutäie. 

 

Grillveise saate tellida just nii punase, roosa või vähemroosa sisuga kui õigeks peate, kuigi seesuguse veisetüki puhul tasub mõelda võimalikult vähe küpsetatud variandi peale. Veis on maitsestatud delikaatselt väheselt ja antud ruumi naturaalselt mahlakale maitsele. Sama lugu on pardifileega. 

 

Pearoogadest on Kärme Küüliku üks firmamärk küüliku pada. Ärge arvake, et see neil valmis on ja ootab ülessoojendamist. Te olete RESTORANIS, mitte natuke restoranis. Kõik valmib värskelt ja võtab aega. Pajaroog podiseb ahjus oma aja ning ei valmi vähem kui tunniga. 

 

Küüliku pajaroa äraootamiseks võtke aeg maha ja tellige mõni mõnus eelroog. Valikus on viinamäe teod, marineeritud vasikacarpaccio, lõhecarpaccio ja sinimerekarbid – kõik delikaatselt maitsestatud, jätmaks ruumi põhikomponendile. 

 

Suppidest on Kärme Küüliku menüüs tomatisupid. Üks mozzarellaga, teine mereandidega. Salateist saab pardimaksasalatit ja küülikulihaga Cesarit. 

 

Veinivalik on Kärmes Küülikus esinduslik. Kui jääte valikul hätta, küsige julgesti nõu. 

 

Kärme Küüliku puhul ei saa rääkimata jätta teenindusest. Olen lugenud paari karjuvalt kriitilist kirjutist Facebookist. Tõstan käed - ei mõista seesugust kriitikat! Võimalik, et üks või teine pool või mõlemad on astunud samal päeval vale jalaga voodist välja ja mingil põhjusel on tekkinud lühis. Minu tutvusringkonnast pole kuulnud ühtki ebameeldivat kommentaari.

 

Kärme Küülik on koht, kus omanikud lippavad ise restoranis ringi. Nad on äärmiselt teadlikud oma tegevusest ja oma restorani õhkkonnast. Õhkkonda loovad nad ise ja loovad ka nii, et võivad valida oma klientuuri. Kui siinkohal keegi arvab, et restorani omanikud peavad olema vaid alandlikud kummardajad ja ümmardajad ning klient võib teha või nõuda, mida tahab, siis nii see pole. Kärme Küülik ei ole kiirtoidukoht. 

 

Heas restoranis juhatab teenindaja (kelleks tihti on omanik) külalise lauda ja see laud ei pruugi alati külalise esimese sooviga kokku minna. Arvestatakse seltskonna suurust, võimalikke lauanaabreid, kõrvallaudade broneeringuid ja muid nüansse. Eriti on see tähtis väikses restoranis. See on nagu pulmapeo ettevalmistamine - see on tähtis, millises lauas on need või teised sugulased. Sujuv ja meeldiv pidu ei olene ainult sellest, mis on laual, vaid palju rohkem sellest, kes on laua taga. 

 

Kärme Küüliku omanikud Jaanus ja Angela on iseloomuga teenindajad. Nad on oma alal targad, nad kujundavad oma restorani enda käe järgi. Neil on selleks õigus. Jaanusel on terav huumorimeel ja vahel ka keel, aga tihti on tema tõsiselt öeldud ootamatu lause taga peidus must huumor, mis võib nõrgema kõhuga inimesel põhja alt lüüa. Juhtub. Igasugune suhtlemine võib põhjustada konflikte. 

 

Kindel on see, et Kärme Küülik on isikupärane restoran, kus toit valmib külalise silme all, valmib värskelt, kvaliteetsest toorainest ja süüa tehakse armastusega.

 

Loe ka "Haapsalu söögikohad – elamuslikud plussi ja miinused" – 2011


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.