esmaspäev, 16 september, kell 19:30:27
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalus avati päevahoid, kus käivad ainult Ridala valla lapsed

Kristin Veltri tütre ja tema sõbrannaga. (Ivar Soopan)

Haapsalus Lahe 16 avati täna päevahoid, kus käib 25 last, ent kellest ükski ei ela Haapsalu linnas.

Juba 2007. aastast on Haapsalus Posti 23 avatud päevahoid Lepatriinu, mis sai täna endale kaaslase. Tänavanime järgi Lahe Lepatriinuks kutsutava päevahoiu omanik on sama – perekond Veltri –, ning sama on ka tööpõhimõte. Ka Posti tänava Lepatriinus käivad ainult Ridala valla lapsed, kokku 30.

“Võib öelda nii ja naa, et raha pole või midagi teist pole, aga me otsime mingeid lahendusi,” lausus päevahoiu avamisel Ridala vallavanem Toomas Schmidt. “See lahendus siin on suurepärane. See päästab meid sellest keerulisest olukorrast, et praeguseks on kõik meie lasteaiad täis. Järjekorras on veel lapsi.”

Kristin Veltri, üks Lepatriinu omanikest ütles, et mõlemad paigad on üles ehitatud kodu põhimõttel ja pole taotluslikult tehtud lasteaiaks. “Me lihtsalt ei hoia lapsi, meil on ka tunnid,” tõi ta näite.

Ridala vallas on küll uus ja uhke lasteaed, kuid lapsi on vallas palju rohkem, kui sinna mahub. Nii pakuvadki Lepatriinu päevahoiukodud kohti kokku 55 Ridala lapsele – mis sest, et väljaspool valda naaberomavalitsuse alal.

See aga ei tähenda, et Lepatriinudesse ei satuks Haapsalu lapsi. Veltri sõnul saab päevahoidu tuua lapse näiteks tunniks või kas või terveks päevaks ükskõik, kus elav inimene. See teenus maksab 1,60 eurot tund. Kui hommikul kokku leppida, on lapsele magamiskoht ja söök.

Kahe Lepatriinu peale kokku on kaheksa põhikohaga töötajat ning peale nende õpetajad – muusika-, kunsti-, eesti keele ja matemaatikaõpetaja. Samuti kaks eripedagoogi, kellest üks on Kristin Veltri. ”Õppetöö on kooli moodi, ei ole läbi mängu, nagu tavaline lasteaedade õppekava,” selgitas ta.

Lahe tänava kahe veranda ja väikse aiaga maja on avar ja kaunis. Teisel korrusel on eraldi magamistoad poistele ja tüdrukutele ning nn vaba tuba, kuhu lapsed saavad kodust oma mänguasju kaasa tuua ja seal mängida. Vabas toas on ka need lapsed, kes lõuna ajal magada ei soovi. Seda Lepatriinus lubatakse, kui lapsevanem selle kohta avalduse teeb. Sel juhul on lapse juures kasvataja, kes lapse tegevust jälgib.

Lepatriinu päevahoiukodud teevad koostööd kahe Haapsalu linna lasteaiaga. “Meil on olemas Pääsukese ja nüüd ka Päikesejänku lasteaed, kes on meie suured sõbrad ja nõus meid alati aitama toidu ning lõbu ja naljaga,” rääkis Veltri. Koos asju ajades saavad kaks lasteaeda ja kaks päevahoidu soodsamalt toidu kätte ning koos vaadatakse teatrietendusi, mida trupid suurtes lasteaedades mängimas käivad. “Nii väiksesse kollektiivi, kui Lepatriinu, ei tuleks ükski teater,” ütles Veltri.

Posti tänava Lepatriinu päevahoiu tegi perekond Veltri 2007. aastal seepärast, et nende kahele lapsele polnud lasteaedades kohta. “Mille üle olla õnnelik? Juhusele või õnnele, saatusele või iseendale?” küsis Kristin Veltri päevahoiu avakõnes. “Aga ei, arvan, et kõige suurem tänu mu enda lastele, sest sai ju Lepatriinu alguse just neist kahest väikesest lapsest, kellel ei olnud lasteaiakohta ja kes tundusid nii erilised ja olulised, et tahtsin neile kinkida midagi natuke teistsugust. Natuke lasteaed ja natuke kodu, natuke suur ja natuke väike, natuke vabameelne ja natuke konservatiivne.”

Veltri sõnul mäeltab ta tollal endale antud lubadust, et kui ta viis aastat vastu peab ja poeg kooli läheb, siis lõpetab päevahoiu pidamise. “Et siis ma olen tegija ja siis ma olen suutnud oma lastele anda toreda lapsepõlve. Aga ei, nüüd on neli aastat täis saanud. Nagu näha, siis tegelikult jätkame tunduvalt suurema hooga, kui alustatud sai.”


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.