esmaspäev, 19 august, kell 00:43:32
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haapsalus peatuv puust trimaraan sõidab läbi jää ümber maailma

Trimaraan "Rus" Haapsalu jahtklubi kail. Balloonid on õhust tühjaks lastud, alus seisab prusside peal. (Fotod: Ivar Soopan)

Haapsalu jahtklubi kaile tõsteti täna kuue Vene meremehe ja maadeuurija peenikestest palkides valmistatud ja kolmel õhuballoonil ujuv trimaraan, mis peaks oktoobri lõpuks jõudma Tšuktšimaale ning läbima selle aja jooksul 22 000 kilomeetrit.

Selleks sõidavad imepäraselt välja nägeval trimaraanil Venemaalt Pljosi linnast teekonda alustanud meremehed edasi Islandile, mööduvad Gröönimaast, läbivad Kanada jäised saarestikud, jõuavad Alaska tippu ja sealt edasi üle Beringi väina Tšuktšimaale Anadõri linna.

Eile sai viga trimaraani “Rus” parempoolne kummilaadsest materjalist õhuballoon ja maadeuurijad otsustasid sõita 88 km kaugusel asuvasse Haapsalu sadamasse remonti. Ekspeditsiooni juht, Venemaa geograafia ühingu Ivanovo oblasti osakonna juhataja Oleg Volõnkin ütles Haapsalu juhtklubis merereisist rääkides, et paari päeva jooksul loodavad nad aluse korda saada.

Täna said meremehed abi kohalikelt elanikelt, kes viisid nad poodi ballooni parandamiseks vajaminevat liimi ja muud kraami ostma, ning kohalike tuletõrjujate käest saadi mitukümmend meetrit tuletõrjevoolikut, millega trimaraani kindlustatakse.

Vene meremeeste ette võetud reis on uskumatu ulatusega julgustükk. Oleg Volõnkini sõnul nimetatakse ettevõtmist ümbermaailmseks transarktiliseks ajaloolis-geograafiliseks ekspeditsiooniks “Orioni Tee”. Mehed ei sõida mitte korraga ümber maailma, vaid kolmes etapis. Praegu on käsil viimane osa. Reis pole oma teekonnalt tavapärane ümbermaailmareis. Üldjuhul valitakse trajektoor mööda soodsa tuule ja ilmastikuga meresid ning paiku, kuid “Rus'i” meeskond teeb asju teisiti.

2005. aastal lennutati puust valmistatud, kahe mootori ja purjega “Rus” ning selle meeskond transpordilennukil Moskvast Tšuktši autonoomse ringkonna sadamalinna Anadõri, kus katsetati alust, tehnikat ja jääoludes hakkamasaamist. Juuni lõpus alustati teekonda, mida polnud keegi teine teinud. Peaaegu, tegelikult on sama tee läbi sõitnud viis alust, kuid nad on teinud seda teiselt poolt alustades. “Rus” seilas Anadõrist mööda Põhja-Jäämerd Arhengelskisse välja. Oktoobriks olid mehed kohal.

Volõnkin, kes on režissöör, operaator, produtsent, mitme raamatu autor ja Venemaal tuntud maadeuurija, ütles, et reisi tuleproov oli veel enne Anadõrist teekonna alustamist. 2003. aastal käisid nad “Rus'iga” ekspeditsioonil Novosibirski saartel. Seal asub De Longi arhipelaag, milles on viis saart – Bennetti, Henrietta, Jeannette'i, Zhokhovi ja Vilkitsky saared. Need saared avastas Ameerika mereväeohvitser George W. De Long teel Põhjapoolusele ja kes elas üle laevahuku. Volõnkini meeskond käis Bennetta saarel. Sinna mindi seepärast, et leida kuulsa Vene maadeavastaja parun Eduard Gustav von Tolli ekspeditsiooni jälgi. Tallinnas sündinud Tolli otsis 1900-1901 sealkandis müstilist Sannikovi maad. Pole teada, et ta oleks midagi leidnud, sest kõik reisil olnud inimesed jäid kadunuks.

“Praeguseks on teadlased teinud kindlaks, et Sannikovi maa tõepoolest eksisteeris sealkandis kuni 1935. aastani,” rääkis Volõnkin. Tema sõnul oli Sannikovi maa üks arhipelaagi saartest, millest on järel viis. “Sannikovi maa vajus aegamisi vee alla. Kadunud Sannikovi maad on kirjeldanud 12 inimest. Bennetta saarel leidsime mammutite ja teiste eelajalooliste loomade luid ja jäänuseid,” jutustas maadeuurija. Tema sõnul polnud Vladimir Obrutševi kirjutatud raamat mitte fantaasiaromaan, vaid ajalooline romaan. “Ta kirjutas selle põhjal, mida oli kuulnud meremeestelt ja lenduritelt.”

Selle ekspeditsiooni eest sai Volõnkin patriarh Aleksi II-lt autasu ja kogu meeskond on esitatud valitsuse preemia saamiseks. Sellest jäises meres seilamisest saigi “Rus'i” meeskond julgust alustada ümbermaailmareisi esimest etappi Anadõrist Arhangelskisse 2005. aastal. Kuna Bennetta saare külastamisel oli trimaraani julgestamas Murmanski laevastiku jäälõhkujad, anti meestele võimalus sõita sama pikka teekond läbi jäämurdja pardal, et maadeuurijaile aimu anda, mis neid ees ootab. “Nad tahtsid meile öelda, et poisid, vaadake, millega te tahate riskida,” rääkis Volõnkin.

Novosibirski saarte külastamisest kulus kaks aastat ettevalmistusteks ja 2005. aastal oli strart. “Viis kuud olime ookeanil, aga saime hakkama. See saavutus kanti Guinnessi rekordite raamatusse,” ütles Volõnkin. “Esimest korda ajaloos läbiti sellise laevaga Põhja-Jäämeri – mitte metall-laevaga, aga sellisega, nagu meil. Jahtidest on selle tee läbi sõitnud viis. Nemad sõitsid aga Arhangelskist Tšuktši poolsaare poole. Meie sõitsime esimesena teises suunas.”

Volõnkin, kelle vändatud filmide õigused on ostnud Venemaa telekanalid ja kelle kahe filmi näitamisõigus on Discovery kanalil, rääkis, et pärast seda ekspeditsiooni võeti aastaks puhkus ning alustati siis uue reisi ettevalmistust. 2007. aastal sõitis “Rus” Novaja Zemljale, Franz Josephi maale ja Lääne-Teravmägedele, kust otsisid kunagiste maadeavastajate jälgi. Nii jõutigi kolmanda etapini ehk nüüdse merereisini, mille algusest on möödas umbes kuu.

Kuna meeskond Haapsalus peatuda ei plaaninud ja neid oodatakse varsti Kopenhagenis, siis remonditakse trimaraan võimalikult ruttu ja jätkatakse reisi, mis algas Venemaa sisemaalt Ivanovo oblastist Pljosi linnast mööda kanaleid ja jõge Peterburi seilates. Haapsalus, kus “Rus” seisab Ruhnu jahta Runbjarni kõrval, mis väljub homme kuuajasele merereisile Rootsi, said venelased haapsallastelt abi, et trimaraan ruttu korda saada. “Me oleme väga tänulikud, et saime jahtklubist abi. Kahe päeva jooksul peame ballooni parandama ja tegema muud tööd. Meid oodatakse Kopenhagenis,” ütles Volõnikin.

22 000-kilomeetrise reisi peatuspunktidest nimetas ekspeditsiooni juht Islandit, kuhu loodetakse jõuda 15. juuliks. Gröönimaast möödutakse juuli lõpus või augusti alguses. Kanada esimeses sadamas pannakse jalg maale hiljemalt 12. augustil. Sealt tuleb pardale Kanada maadeavastaja, kes pakkus abi, et juhatada õrnadel balloonidel liikuv “Rus” läbi Kanada jäise saarestiku. See saab olema kunsttükk.

“Rus” saab abi kosmoseagentuurilt NASA, kes varustab meeskonda pidevalt värskete satelliitfotodega. Neid uurides ja suurendades ning võttes abiks ka radari, hakkavad venelased eri suuruses jääpankade vahel manööverdama nagu labürindis, et balloone vigastamata edasi liikuda. “Seal (Kanadas) on kõige raskem osa. Seal pannakse kõik proovile,” selgitas Volõnkin. “Sealt edasi jõuame Ühendriikidesse Alaska juurde. Septembri jooksul peame sealt läbi saama, sest tulevad polaaröö ja tormid. Ja siis 25. oktoobriks Anadõri.”

 

Ekspeditsiooni juht Oleg Volõnkin (lapises ülikonnas) meeskonnaliikmetega aru pidamas.

Kapten Aleksandr Levanov kerib tuletõrjevoolikut, mille ta Haapsalu päästjatelt sai, et trimaraani merekindlamaks muuta.  

Trimaraani vasak tagumine nurk. 

Venemaa geograafia ühingu, Venemaa ja Eesti lipud. 

Kaks veokruvi ja tühjuks lastud keskmine õhuballoon.

Meeskond elab pisikeses "telgis". 

Ekspeditsiooni juht Oleg Volõnkin (vasakul) ja kapten Aleksandr Levanov.

"Rus'i" pardal.

"Rus" eestvaates. 

"Rus'i" teekond. Kollasega on märgitud tänavune merereis, lillaga 2007. ja punasega 2005. aasta ekspeditsiooni teekond. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.