kolmapäev, 18 september, kell 00:16:23
RSS vood Twitter Facebook Helista

Haigekassa: Kuidas ja kui palju haigushüvitist makstakse

Viiruste hooaeg on jälle käes. Paljud peavad haigusega koju jäädes võtma haiguslehe või haige pereliikme põetamisel hoolduslehe. Haigus- ja hooldushüvitist makstakse inimestele, kes on ametlikult tööl.

 

Haigushüvitist makstakse alates neljandast haiguspäevast

Enamikul juhtudel (haigestumine, karantiin, olme- ja liiklusvigastus ning viimase tagajärjel tekkinud tüsistus või haigestumine) kolme esimese päeva eest töötajale haigushüvitist ei maksta. 4.–8. päevani maksab hüvitist tööandja, alates 9. päevast haigekassa. Raseda haigestumise või vigastuse korral maksab hüvitist vaid haigekassa, tehes seda teisest päevast ja määraga 70%.

 

Hüvitise määraks on 70% päevatulust – tööandja lähtub seejuures töötajale viimase kuue kuu keskmisest töötasust, haigekassa aga töötaja eest eelneval kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksust.

 

Haigushüvitist makstakse üldiselt 120 päeva järjest (tuberkuloosi korral 178 päeva). Hüvitise maksmise pikendamiseks või püsiva töövõimetuse otsuse tegemiseks peab patsiendi raviarst saatma taotluse hiljemalt 121. (tuberkuloosi korral 178) päevaks arstliku ekspertiisi komisjoni. Ekspertiisi vastava otsuse korral pikeneb hüvitise saamise õigus 182 päevani (tuberkuloosi korral 240 päeva ) järjest ning 250 päevani aastas kokku.

 

Töötavate töövõimetuspensionäride haigushüvitis

Töövõimetuspensionäridel on õigus saada haigushüvitist ühe haiguse korral järjest kuni 60 ja kokku kuni 90 päeva aastas. Seda juhul, kui töövõimetusleht on väljastatud haiguse või vigastuse tõttu, millest tingituna määrati töövõimetuspension. Kui töövõimetusleht väljastatakse muul põhjusel, siis makstakse haigushüvitist tavalise korra alusel.

 

Hooldushüvitist makstakse esimesest päevast

Haige pereliikme kodus põetamise korral maksab haigekassa hooldushüvitist:

- alla 12-aastase lapse põetamisel on õigus saada hüvitist kuni 14 järjestikuse päeva eest;

- haige perekonnaliikme kodus põetamisel kuni 7 järjestikuse päeva eest;

- alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamise korral, kui lapse hooldaja ise on haige või talle osutatakse sünnitusabi, on hooldajal õigus saada hüvitist kuni 10 järjestikuse päeva eest.

 

Hüvitist makstakse hoolduslehele jäämise esimesest päevast alates. Hüvitise suuruseks on 80% ühe kalendripäeva keskmisest tulust (arvutatuna eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult).

 

Haigus- või hoolduslehe võib arst vajadusel väljastada ka pikemaks ajaks kui hüvitise maksmise periood. Piirang on ainult hüvitise maksmise perioodil, mitte lehe kestusel.

 

Oma ravikindlustuse kehtivuse ja ajutise töövõimetuslehe menetlemise käigu kohta saab infot riigiportaalist www.eesti.ee või helistades haigekassa lühinumbril 16363.

 

Kuidas arvutada haigushüvitist?

Tööandja maksab 4.-8. päevani. Haigushüvitise arvestamiseks tuleb:

1. Välja arvutada viimase kuue kuu töötasu andmetelt ühe päeva keskmise töötasu suurus.

2. Ühe päeva keskmine töötasu x hüvitise määraga 0,7 (70%) x päevade arvuga 5.

3. Punktis 2 saadud summalt arvestatakse tulumaks: punktis 2 saadud summa x 0,21 (21%).

4. Arvuta välja tööandja poolt makstav hüvitise suurus: Punktis 2 saadud summa - punktis 3 saadud summa.

 

Alates 9. päevast maksab haigekassa. Haigushüvitise arvutamiseks tuleb:

1. Vaadata Maksu- ja Tolliametist oma eelmise aasta eest arvestatud sotsiaalmaksu.

2. Arvutada välja keskmine sotsiaalmaksuga maksustatav tulu: arvestatud sotsiaalmaks  / 0,33.

3. Arvuta välja keskmine tulu kalendripäeva kohta: arvestatud sotsiaalmaks. Punkt 2 / 365.

4. Arvuta välja 70% (hüvitise määr) ja korruta hüvitamisele kuuluvate päevade arvuga: arvestatud sotsiaalmaks. Punkt 3 x 0,7 x päevade arv .

5. Hüvitiselt peetakse kinni ka tulumaks. Korruta punktis 4 saadud summa 0,21 (21% tulumaks) ning lahuta punktis 4 saadud summast.

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.