neljapäev, 22 august, kell 21:21:49
RSS vood Twitter Facebook Helista

Hiiu Leht: Kährik varastas mobiiltelefoni ja kolis verandale

Laupäeva pärastlõunal said päästjad väljakutse Käina alevikus Mere tänaval elava Virve Maiveli juurde, kelle verandale oli ennast mugavalt sisse seadnud keskmist kasvu kährik, kirjutab Hiiu Leht. Vigastatud kährik tuli hukata. Tõenäoliselt oli see sama kährik, kes oli Käinas varemgi igasugu tegudega silma paistnud. Muu hulgas varastas ilmselt sama metsloom aiamaal tööd teinud naise mobiiltelefoni, mis leiti hiljem eemalt, hambajäljed sees.

 

Perenaist ennast tol päeval kodus ei olnud. Küll aga jooksid majas ja hoovis ringi Maiveli lapselapsed, kes märkasid verandal õunakorvide juures istuvat kährikut. Algul lapsed ehmusid ja uudistasid looma eemalt. Hiljem proovisid nad kährikut ära ajada, ent viimasel polnud mõtteski minema hakata.

 

Nii tuligi Maiveli tütrel Sirle Ullal päästekeskusesse helistada, sest tekkis kahtlus, et võib-olla on tegemist marutaudis loomaga. Päästjad reageerisid kiiresti ja püüdsid looma võrguga kinni. Päästja kirjeldusest selgus, et loom oli vigastatud, külg verine ja kõhu alt puudusid karvad.

 

Kährik anti üle jahimees Virko Martinile. Vigastustele viidates hukati metsloom.

 

Veel Hiiu Lehes:

 

Edukas ettevõtja: kodu Kärdlas, kontor põuetaskus

Mulluse aasta heade näitajatega lõpetanud Hiiumaa transpordiettevõtja Peeter Kondratjev juhib mandril tegutsevat ettevõtet Kärdlast. Tööd, jahutatud toiduainete jaotusvedu, teeb ettevõte kogu Tallinna linnas, Lääne- ja Ida-Virumaal, kaup tuleb Rakvere lihakombinaadist ja Tallegist. Kuigi Kondratjev peab ettevõtte juhina palju viibima ka Tallinnas, on tema elukoht siiski Kärdlas ja kontor, nagu ta ise ütleb, asub rinnataskus. “Enamiku ajast räägin telefoniga – juhin firmat ajuvähi hinnaga,” naljatas Kondratjev.

 

Põllumajandusminister Hiiumaal

Teisipäeval, 30. oktoobril on Hiiumaa visiidil põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Kell 9 hommikul algab Hiiu maavalitsuse saalis Kärdla Leigri väljak 5 ministriga kohtumine, kuhu on teretulnud kõik huvilised. Kell 11 avab minister Käina valla Vaemla külla rajatud tootearenduskeskuse, milles muuhulgas ka väike tapamaja.

 

Kas hundid või koerad?

Hiljuti tuli teade, et Läänemaalt leitud hundikutsikad olid nn huntkoerad ehk hundi ja koera ristandid. Ka Hiiumaalt on tulnud signaale metsakutsude kummalise käitumise kohta ja küsitud kas lambaid murdsid ikka hundid või hoopis metsistunud koerad. Hiljuti kirjeldas Kõpu poolsaarel Ojaküla lähedal metsas puid langetanud harvesteri juht, kuidas noor hunt tükk aega ajas taga laasitavate puude latvu ega lahkunud kuigi kaugele ka kõva kolistamise peale. Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse ulukiseire osakonna juhataja Peep Männil ütles, et kõik tänavu Hiiumaal murtud lammaste haavadelt võetud süljeproovid kogutakse kokku hilissügisel ja analüüsitakse järgmisel aastal. “Praegu ei ole mitte mingi sugust alust arvata, et Hiiumaal elavad loomad oleksid ristandid. Möödunud aastal kütitud isendid olid ka hundid mis hundid,” kinnitas Männil. Ta lisas, et noored hundid võivadki olla väga uudishimulikud ja julged. Seda just siis, kui vanemad on kusagil eemal.

 

Koostöökogu jagab LEADER toetusi jaanuaris

Teisipäeval otsustas MTÜ Hiidlaste Koostöökogu üldkoosolek, millised toetusmeetmed ja kui suures mahus avanevad järgmises, ühtlasi ka selle perioodi viimases taotlusvoorus. Jaanuaris avaneb neli meedet. Meetmest 1 ehk ühistegevuse toetusmeetmest on jagada 60 000 eurot, meetmest 3 ehk väikeettevõtjate toetusmeetmest 59 365 eurot, meetmest 5 ehk kohaturunduse meetmest 50 000 eurot ning meetmest 6 ehk investeeringutoetuste meetmes 100 000 eurot. Otsustatud on ka see, et meetmed sulguvad 30. jaanuaril.

 

Noored sõlmivad koostöölepingu maavalitsusega

Hiiu maavalitsus ja Hiiumaa Noortekogu Ankur sõlmivad täna, maakonna esimesel noorsootöö tunnustamisüritusel koostöölepingu. Lepingu, mis samuti kannab järjekorranumbrit üks, allkirjastavad Hiiu maavanem Riho Rahuoja ja noortekogu esimees Hergo Tasuja. Lepingu sisuks on kahe organisatsiooni ühistegevus noortekogu arendamisel ja maakonna arengustrateegia eesmärkide täitmisel.

 

MTA kontrollis 50 hiidlast

Eelmisel nädalal võttis maksu- ja tolliamet ühendust maksumaksjatega, kes ei olnud veel oma 2011. aasta tuludeklaratsiooni esitanud või olid jätnud tuludeklaratsioonis mingid tulud deklareerimata. MTA pressiesindaja Kaia-Liisa Kallase andmetel võttis amet Hiiu maakonnas ühendust 50 inimesega. Neist 17 ei olnud veel oma tuludeklaratsiooni esitanud. Mullu oli Hiiu maakonnas tuludeklaratsioonide järelkontrollis 86 isikut, kellest 41 oli deklaratsioon veel esitamata. Seega on kontrollitavate arv Hiiumaal mullusega võrreldes vähenenud üle 40 protsendi.

 

Riigikogu korvpallurid võitsid

Teisipäeval mängis riigikogu meeskond Kärdlas kohaliku võistkonnaga korvpalli ja võitis 55:51. Korvpallilahing Kärdla ühisgümnaasiumi võimlas algas vaoshoitult. Hiidlasi oli küll mängijate rivis rohkem, aga riigikogulased täis võitlusvaimu. Mängu edenedes kasvas hasart, kogunes visatud korve ja märgatavalt tuli juurde kaasaelajaid. Kulminatsiooniks oli viimase geimi kolmandal minutil hiidlaste visatud viigiseis 47:47, kuid kohtumine lõppes siiski riigikogulaste võiduga. Riigikogu liige Indrek Saar ütles pärast mängu, et nüüd ta sai teada, et kõik on võimalik: “Nähes meie vastas mänginud eri vanuses liikmetest koosnenud võistkonda ei arvanud ma, et mäng tuleb nii tasavägine.” Mängu kohtunik ja Hiiumaa korvpalliklubi Askus treener Mati Kiiver ütles, et hasarti oli riigikogu poolt rohkem ja “hiidlased ei saa ju kohe vedama”. Pärast mängu mindi sõbralikult sauna Hiiu saare regionaalarengut arutama.

 

Käina kooliteater tuli festivalilt Karuga

Üleriigilisel kooliteatrite festivalil Väike Lava antakse igal aastal välja kolm väikest ja kolm suurt karu-auhinda. Festivali kõige ihaldatuma auhinna – Suure Karu-Karoliine sai Käina kooliteatri trupp. Žürii esimehelt Ivo Eensalult sai preemia näitlejapotentsiaali tärkamise eest trupi liige Jan Arnar Saarna, kes lisaks sai ka eripreemia Villemi rolli eest. Eripreemia Siili osatäitmise eest teenis teine trupi liige Miina Sooster ja lavastamise eripreemia lavastaja Tiia Korv. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.