neljapäev, 22 august, kell 21:09:42
RSS vood Twitter Facebook Helista

Hiiuelu: Kuidas Suuresadamas valmib võimas halulaev

(Fotod: Urmas Lauri / Hiiuelu)

Laupäeval peeti Suuresadama ellingus halulaeva luukerepidu, kirjutab Hiiuelu. Halulaeva ehituse eestvedaja Ain Tähiste rääkis, et tööde algusest Suuresadama ellingus on möödas veidi rohkem kui aasta ja laevaehituses on üks etapp läbitud: sõrestik on püsti. Järgmiseks tööks on plangutus.

 

Ain Tähiste sõnul tuleb laev selline, nagu neid kunagi Hiiumaal ehitati. Seesuguseid kaljaseid valmistasid kunagised Hiiumaa laevameistrid tunde ja silma järgi. Jooniseid ei tehtud. Seepärast pole ka praegu ehitatav purjelaev ühegi laeva täpne koopia, vaid Hiiumaa meeste enda looming.  Pikkust saab laeval olema ligi 17 meetrit, umbes sellised olid ka vanad kaljased.

 

Kui soomlased oma paar aastat tagasi valminud Ihanat ehitama hakkasid, siis lootsid nad hakkama saada 30 000 töötunniga, läks 42 000 ja kopikaid peale, kuid nende laev on meie omast natuke suurem. „30 000 meest seda laeva tunniga valmis ei ehita,“ rääkis Tähiste. „Laevameister suutis kõige rohkem juhendada kahtekümmend nelja meest, aga need olid jagatud paaridesse ja need mehed ei teinud mitet oma esimest laeva.“

 

Laeva projekteeris tunnustatud laevaehitusinsener Enn Metsar. Laeva põhimeister on läänlane Jorma Friberg, aga nooremmeister Andrus Padu on Hiiumaalt. Päris meistriks saab ta siis, kui tema esimene laev, seesama halulaev, valmis saab, nentis Tähiste.

 

Kärdla sadama plaani peale on laevaehitajad risti teinud, et seal võiks olla halulaeva koht. Loodetavasti saadakse sadam valmis enne kui halulaev vette lastakse. Andrus Padu ütles, et plangutamisega alustatakse juba novembris.

 

Ain Tähiste.

 

„Jah, luukere... Kaared, floorid, piimid, poolpiimid, kaarlenksid on nüüd koos,“ takseeris laevameister Padu ellingus sirguvat laevakere. „Võib-olla natukene väliskuju on veel vaja timmida, siis saame hakata plangutama. Tekkveegrist ja pardaplangust alustada ja emapuust sealt vastu tulla.“

 

Laeva kere on veidi üle 16 meetri pikk, plangud on kuuemeetrised. Seega kulub ühe ringi peale kuus planku. „Praegu on arvestatud 20, võib-olla 19 kihti,“ rääkis meister Padu. Plangutama hakatakse mõlemat parrast korraga, sümmeetriliselt. „Kui me paneksime kaks planku mõlemasse pardasse päevas, oleks see tubli saavutus,“ nentis Padu. Tööd on tublisti, sest plank tuleb igale kaarele kahe või kolme kruviga kinni lasta. Enne seda tuleb plankudele õige kuju anda. „Šabloonidega laeva pealt võtta ja plangud ära viimistleda nii, et kui nad aurukastis on pehmeks lastud ja siia laeva külge väänatakse, siis nad peaksid olema täiesti õiges kujus ja minema kohe paika,“ Kui plank paika ei sobi siis tuleb see pardast taas lahti harutada ja parandada, viimistleda.

 

„Kogemus tekib vast plankudega, loodetavasti läheme ikka paremaks,“ muheles oma esimest laeva ehitav mees. Millal plangutusega ühele poole tuleb saada, pole paika pandud. „Nii nagu õnnestub,“ lausus meister Padu.

 

Andrus Padu sõnul on laevaehituse juures kõige keerulisem täpsuse hoidmine. Kere on üpris suur, kolm meetrit maapinnast kuni tekini ja kuusteist meetrit pikkust. Kui lasta veal tekkida ja sellel võimenduda, valest kohast edasi mõõtma hakata, siis läheb laev küll untsu. „Arvan, et praegu oleme tolli täpsusega ikka suutnud hoida,“ silitas meister laevakaart.

 

„Millel see tsirkus siin koos püsib,“ küsis laevaehituse eestvedaja Ain Tähiste uudistajailt ja vastas samas ise naerdes: „Ikka tahtejõu ja maa külgetõmbejõu najal.“ Tegelikult püsib halulaevaehitus kahe programmi - Leaderi ja Innove najal.

 

Halulaeva ehitamiseks saadi tuge Innove pikaajaliste töötute koolitusprojektist „Traditsiooniliste töövõtetega tööturule“. Kärdla linna ja Käina valla ühisprojekti kaudu saavad pikka aega tööta olnud Kärdla ja Käina inimesed MTÜ-s Halulaev juhendatud õpet ja tööpraktikat. Projekti maht on kuni 250 000 eurot, millest 10% on omafinantseering.

 

„Need mehed ja naised, kes siin laeva ümber rassivad...“ rääkis Ain Tähiste õpet saavatest töötutest. „Alguses mõtled, et kas sa ikka neid siia laeva juurde julged lasta, aga elu on näidanud, et tegelikult saavad küll hakkama. Seal ei ole ühtegi inglit, inglikoorid seal ei laula, igaühel on suuremad või väiksemad mured või krutskid küljes, aga tuleb küll öelda, et tegelikult on nad tublid olnud.“

 

Praegune laevaehitus on töö, mida Hiiumaal tehti viimati 65 aastat tagasi. "Nullist ehitatud viimane laev jäi Õngu rannas 1944. aastal pooleli, Koolmeister ehitas," sõnas Tähiste.

 

Hiiumaal on aegade jooksul olnud umbes paarsada kahemastilist kaljast, millega veeti peamiselt küttepuid Tallinna. Sellest on tulnud ka aluse tüübi nimetus „halulaev“. Kihnlased vedasid samasugustel laevadel kive Riiga ja Liibavisse ehk Liepajasse ning nemad kutsusid oma laevu kivilaevadeks.

 

Hoia end Hiiumaa uudistega kursis Hiiuelu Facebooki lehel. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.