esmaspäev, 27 mai, kell 16:50:03
RSS vood Twitter Facebook Helista

Homsest asub Läänlasesse tööle Tarmo Õuemaa

Läänlase veebiportaalis alustab homsest tööd Lääne Elu peatoimetaja kohalt lahkuv Tarmo Õuemaa.

 

“Tarmoga koos saame muuta Läänlase palju sisukamaks, sest seni olen teinud portaali üksi ja see on olnud ühele inimesele paras pähkel,” ütles Läänlase omanik Ivar Soopan. “Üksi saab ka, aga ERRi korrespondendi töö kõrvalt on see olnud pigem hobi, mis võtab kogu vaba aja, aga soovitud tulemust ei võimalda saada.”

 

Tarmo Õuemaa tulekuga suureneb Läänlases avaldatavate lugude hulk ja paraneb sisu, sest varasemast rohkem saab keskenduda originaaluudistele ja arvamuslugudele.

 

“Tarmot võib nimetada Läänemaa kõige haritumaks ajakirjanikuks, kes pole mitte ainult rohkete teadmistega teoreetik, vaid ka kogenud praktik,” lausus Soopan.

 

Tarmo Õuemaast saab Läänlase kaasomanik. “Oleme Tarmoga sõbrad 1998. aastast ja sellest ajast töötanud aastaid koos nii Eesti Päevalehes kui ka Lääne Elus,” selgitas Soopan. “Järjekordne kokkusaamine on aga eriti oluline, sest teeme seda, mis meile väga meeldib ja mis on meie enda oma. Omanikuks olemine tähendab seda, et sa oled iga päev ja iga minut oma töö tulemuse kvaliteedist huvitatud ning teed tööd hingega. Aastate jooksul paljude palgatöölistest ajakirjanikega koos töötades olen näinud nii laiskust kui ka käegalöömist. Lehe omanik minnalaskmist endale lubada ei saa ja seetõttu paraneb ka Läänlase kvaliteet.”

 

Tarmo Õuemaa.

Tarmo Õuemaa: Miks ma tulen Läänlasse?

“Juba umbes aasta otsa on mul kallal mingi ebamäärane rahutus. Leht on minu arust hea olnud, reporterid leiavad häid teemasid ja kirjutavad huvitavaid lugusid, aga kogu aeg närib kahtlus, et äkki on asi paiga peale tammuma jäänud, ma ise aga ei saa sellest enam aru, sest olen liiga kaua ühe koha peal olnud ja rutiinil võimust võtta lasknud. Üks päev rehkendasin, minu peatoimetaja ajal on valmis saanud üle tuhande Lääne Elu numbri. Parem oleks, kui keegi värskema toimetajapilguga inimene seda edasi teeks.

 

Läänlasesse tulen osalt sellepärast, et ma ei taha Tallinna tagasi minna, teiseks seepärast, et Ivar selle võimaluse pakkus ja kolmandaks, sest see on põnev. Suur väljakutse, kuidas suure konkurendi kõrval hakkama saada, kuidas teha nii head portaali, et siit palgaraha välja teeniks ja et Läänlase uhkele algusele väärilist jätku pakkuda suudaks. Ja ikkagi põhimõtteliselt uutmoodi ajakirjandus.

 

Ühest küljest peaks internet olema ajalehetoimetuste ülemaailmne unistus. Ajalehe ärimudel on laias laastus selline: raha tuleb lehelugejatelt ja reklaamide eest. See kulub toimetuse ülalpidamisele, lehe trükkimisele ja kojutoimetamisele. Paberajalehe trüki ja tellijateni toimetamise kulud on aga nii kõrged, et sisuliselt kogu see raha, mis inimesed kas tellijana või ükskikmüügist lehe eest maksavad, läheb toimetusest mööda trükikojale ja postifirmale.

 

Praegu on nii Eesti kui ka läänemaailma ajaleheturg mitmel põhjusel languses. Paberlehtede lugemine väheneb järjest, sest see on kallis ja aeglane infosaamise moodus. Mida vähem lugejaid, seda kallimaks ajalehe tegemine läheb, sest toimetus tahab ikka ühesugust palka, olgu lehetiraaž sada või kümme tuhat. Ja seda kiiremini lehe lugejaskond langeb. Surnud ring.

 

Seega paistis internet 1990ndate aastate lõpus ajalehtedele imeline võimalus. Kuna netiküljele pandud materjali lugejani jõudmise eest ei pea toimetus sisuliselt mitte midagi maksma, ei levitajale ega trükikojale, siis ei pea selle lugejatelt ju ka raha küsima. Piisab, kui reklaamide eest saadav raha püsib umbes senisel tasemel. Paraku ei ole reklaamiraha samas mahus internetiväljaannetesse läinud. Reklaami ilmumise eest internetis ei olda veel nõus maksma sama palju kui samasuguse reklaami eest paberajalehes.

 

Eesti internetiajakirjandus on valinud mudeliks kvantiteedi, püüdes saada võimalikult palju lugejaid iga hinna eest. Meie suured online-väljaanded on läinud seetõttu sisult liiga kiireks, lihtsaks ja kõmu- ning seltskonnakeskseks. See ei ole ainus valikuvariant, me pole lihtsalt interneti kõiki võimalusi veel avastanud.

 

Ma loodangi, et Läänlane suudab ühendada klassikalise ajakirjanduse väärtused moodsa tasuta keskkonnaga. Usun, et see on võimalik, ainult tööd peab palju tegema ja mugavaks ei tohi minna. Ja oma lugejate peale peab mõtlema.”

 

Lugemine ja kuulutamine on kõigile tasuta

Läänlase tegutsemise algusest peale on veebilehe moto olnud “Loe vabalt!”. See tähendab, et lugejale peab kõik olema tasuta - nii artiklid, originaalvideod kui ka kuulutamine. Viimane on tasuta ka ettevõtjatele, kontserdikorraldajatele, seltsidele jt. Sellega on Läänlane Läänemaa populaarseim kuulutamiskoht.

 

Läänlase tulu tuleb reklaamide müügist. Läänlases reklaamimine on olnud tellijale paindlik, sest juba veebilehte luues oli idee anda enda näitamise võimalus ka väikestele ettevõtetele, kes ei jõua reklaami osta Lääne Ellu või teistesse maakonnas levivatesse ajalehtedesse.

 

Nüüdsest avardab Läänlane veel reklaamimise kanaleid. “Olen juba mõnda aega teinud ettevõtetele kampaaniaid, mis suurendab nende reklaamide vaadatavust oluliselt,” ütles Ivar Soopan.

 

Reklaamibännerid ei ilmu mitte ainult Läänlase lehele, vaid need levivad ka Facebookis. “Mitmes kanalis paralleelselt töötavad reklaamid täiendavad teineteist, lisavad publiku suurust ja loovad seega eelduse, et reklaamitellija saab soovitud tulemuse,” rääkis Soopan. “Olen innustanud ettevõtjaid lugejatele välja loosima ka auhindu ja see on osutunud õigeks sammuks.”

 

Eestis ükski teine veebi- või paberajaleht seesuguseid võimalusi ei paku: Läänlasest saab tellida terve kampaania koos reklaami sisu väljamõtlemise, kujundamise, valmistamise, levitamise ja kogu kampaania edasise käekäigu eest hoolitsemisega. Vajadusel korraldab Läänlane ka välikampaaniaid (näiteks kujundab plakatid jms), valmistab reklaamvideo ja aitab tellijal mõelda, kuidas ta saaks oma tegevust tulusamaks muuta.

 

“Läänemaa on Mandri-Eesti kõige väiksema rahvaarvuga maakond ja siin tuleb ettevõtjail kõvasti pingutada, et pinnal püsida. See kehtib ka Läänlase kohta. Seepärast püüamegi ettevõtjatega oma kogemusi jagada ja neile võimalikult väikse kuluga võimalikult mitmekesist teenust pakkuda,” ütles Soopan.

 

Läänlase veebiportaal loodi 2011. aasta kevadel. Sama aasta detsembris sai ettevõte Läänemaa aasta parima uustulnuka auhinna.

 

Lääne Elu uue peatoimetajaga kokkuleppele saamiseni on peatoimetaja kohusetäitja Madiken Kütt.

 

Tarmo Õuemaa CV:

Haridus: 1994-1997 – Eesti humanitaarinstituut

2006-2009 – Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudis avatud ülikooli bakalaureus

2009-... sealsamas magistriõpe, magistritöö kaitsmata, kuigi lootust pole veel kaotanud

Külalisõppejõuna õpetanud Tartu ülikoolis ajakirjandust

 

Ajakirjanduslik karjäär:

1994 – 1995 reporter ajalehes Kulutaja

1995 – 1998 toimetaja ajakirjas Mihkel

1998 – 2003 reporter Lääne Elus

2003 – reporter Eesti Päevalehes

2003 – 2006 peatoimetaja Lääne Elus

2006 – 2007 uudistetoimetuse juht Eesti Päevalehes

2007 – 2013 reporter ja peatoimetaja ajalehes Lääne Elu


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.