esmaspäev, 16 september, kell 19:58:02
RSS vood Twitter Facebook Helista

Igor Taro Ukraina päevik: Suurtükituli Venemaa aladelt, reeturist Ukraina armee ohvitseri tabamine

24.11: Tulevahetused Ida-Ukraina rindel jätavad küll rutiinse mulje, kuid nende intensiivsus annab tunnistust venelaste soovist okupeeritud ala kõikjal laiendada.

 

Uuendusena on Vene armee hakanud mõne päeva eest taas tulistama Ukrainat suurtükkidega Venemaa territooriumilt. Eilne rünnak kinnitab, et tegu pole lihtsalt üksiku eksimusega, vaid ettevalmistusega millekski suuremaks. Vene armee tulepositsioonid asuvad Krasna Talivka ja Luganski vahelisel piirilõigul Možaevka ja Patronovka külade lähsitel Rostovi oblastis.

 

Samasugust taktikat kasutas Vene armee ka suvel, et peletada piiriäärsetelt aladelt minema Ukraina sõjaväge, mis üritas kontrollida üle piiri liikumist. Nüüd on see tegevus taastunud Stanica Luganska vastas, kuhu venelased on üritanud liikuda üle Põhja-Donetsi jõe. Kuna Ukraina piirivalve kontrollib sealset lõiku, siis üritatakse nende tegevust häirida. Ilmselt on eesmärgiks piirivalvurid sealt minema peletada, et saaks tuua üksusi Štšastja suunale otse Venemaalt.

 

Bahmutka trassi hoiab Ukraina armee endiselt kontrolli all ning lähimad venelaste tugipunktid alates Smile külast jäävad Luganka jõele, mis kulgeb paralleelselt viis kilomeetrit lõunas. See on paras distants 120-millimeetristele miinipildujatele, mida seal ka ohtralt pruugitakse. Ukraina meedia avaldas, et Smile kontrollpunkti vallutamine kuu aja eest oli seotud ühe kõrge ohvitseri reetmisega. Reetur oli alampolkovniku auastmes ning läks venelaste poole üle. Hiljem suutsid Ukraina julgeolekuteenistuse töötajad ta järgmise kontrollposti loovutamise läbirääkimistele välja meelitada ning võtsid ta kavalust kasutades kinni. Alampolkovnik ootab nüüd trellide taga kohut riigireetmise eest.

 

Debaltseve ümbruses on käinud ägedad lahingud. Ukraina armee hoiab seal üpris laia perimeetrit ning rinne on stabiilne. Nikišino küla on rindejooneks samamoodi nagu ka paar kuud tagasi. Ukrainlased ja venelased võivad mõnikord üksteist binoklist silmitseda. Paraku võib seal vastase vaateväljas püsimine kurvalt lõppeda. Debaltsevest lõunast ulatuvad ukrainalaste positsioonid Malo-Orlivkani, mis on umbes 20 kilomeetri kaugusel. Läänest Uglegorskini, mis oli rindeasulaks ka Ukraina armee pealetungi tippajal.

 

Venelased on proovinud Donetski lennujaama haarata põhjast Opõtne küla kaudu, mis asub lennuvälja ja Avdiivka vahel. See oli siiski luhtaläinud katse, mis päädis vene miinipildujaüksuse neutraliseerimisega. See näitab, et venelased ei jäta katseid saavutada mõnes rindelõigus läbimurret. Praeguse olukorra üks-ühele külmutamist nad ilmselgelt ei soovi ning plaanivad pigem võtta uusi alasid.

 

Suurtükiduellid on seega jätkunud ka Volnovahha ümbruses Donetskist lõunas. Seal pole ka olulisi muutusi. Miinipildujatuld on saanud Mariupoli idapoolsed eeslinnad.

 

Ukraina jaoks oli möödunud nädala positiivseimaks uudiseks Ameerika radarisüsteemide tarnimine, mis võimaldavad tuvastada vastase miinipildujaüksusi. Nende abil jõuavad tule avanud venelaste patarei koordinaadid Ukraina suurtükiväelasteni enne, kui miinid on maas. Praegu anti Ukraina armeele üle kolm komplekti ja kokku peaks neid kohale jõudma paarikümne ringis. Vaadates rindel toimuvat, on tegu hädavajaliku riistvaraga, mis võimaldab nii saada kinnitust venelaste rünnakutele kui ka andmeid nende üksuste hävitamiseks.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.