laupäev, 17 august, kell 21:01:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Ilme Sepp - Eesti raamatukoguhoidjate ühingu teenetepreemia nominent

Ilme Sepp. (Foto: erakogu)

9. märtsil peeti Tallinnas rahvusraamatukogus Eesti raamatukoguhoidjate ühingu (ERÜ) aastakoosolek, kus tunnustati 2015. aasta parimaid raamatukoguhoidjaid ja tegusid raamatukogudes. Teenetepreemia nominendiks oli ka Lääne maakonna keskraamatukogu direktor Ilme Sepp.

 

Kokku oli esitatud ERÜ teenetepreemiale 2015 kauaaegse pühendunud ja sisuka töö eest raamatukogunduse arendamise heaks 45 raamatukoguhoidjat üle Eesti.

 

Areng, hea kvaliteet ja raamatukogude vajaduse mõistmine on Ilme Sepa missioon. Ta on raamatukoguhoidja, kes alates 1970-ndatest on tegutsenud raamatukogunduse hüvanguks Läänemaal ja silmapaistvalt panustanud Eesti raamatukogunduse arengusse.

 

Sümboolse märkusena olgu öeldud, et Ilme lõi kaasa Haapsalu kultuurimaja ehitamisel 1970-ndatel, maja, milles tänaseks on juba aastaid asunud raamatukogu.

 

Tema aastatetagune töö metoodikuna on aidanud paljudel Läänemaa raamatukoguhoidjatel teha oma tööd kohtadel raamatukogunduse tavasid ja spetsiifikat järgides.

 

Raamatukoguteenuse hea kvaliteet ja raamatukogude vajaduse mõistmine on Ilme missioon.

 

Teenuse hea kvaliteet, uuenduste elluviimine, aja- ja ühiskonnaga kaasas käimine, raamatukogu ja kogukonna ühtekuuluvuse nimel töötamine – Ilme märksõnad läbi aastate. Halvematel aegadel võitlus raamatukogude püsima jäämise eest maakonnas, eriti aga Haapsalu linnas. Ilme juhtimisel on korduvalt raamatukogu kolitud avariipinnalt ajutisele pinnale, kõik selleks, et ei läheks läbi mõte raamatukogu “ajutisest” sulgemisest linnas. Kolimisel tuli lahendada logistilised küsimused, eriti oluline Ilme jaoks - mõelda nii maakonna kui ka välisriikide lugejate, õppijate, kultuurihuviliste vajadustele, keda ei ole vähe, eriti suvekuudel.

 

Läänemaa raamatukoguhoidjatele on Ilme korraldanud õppereise nii kodu- kui välismaal, toetanud igati kolleegide erialaste teadmiste täiendamist. Selle nähtavaks tõestuseks on aasta koolitussõbralikuma organisatsiooni tiitel.

 

Tema osalusel või algatusel jätkub koostöö Eesti pimedate raamatukoguga, Eesti muusikakogude ühinguga, kahel viimasel aastal Prantsuse instituudiga Eestis (nende likvideeritud raamatukogu asub nüüd suures osas Haapsalu raamatukogu erinevates osakondades). Jne. jne. jne. Koostöö kohalike seltside ja asutustega on iseenesest mõistetav, jälle üheks märgiks Haapsalu linna koostöö tiitel maakonna keskraamatukogule.

 

Ilme Sepp on osalenud raamatukogunduse edendamises ka rahvusvahelisel tasandil, erinevates maades, tutvustanud sõnavõttudes Eesti raamatukogundust, kirjutanud artikleid  nt. ajakirjas “Raamatukogu” ja ajalehes “Lääne Elu”. Mahukad uurivad kokkuvõtted läbi aastakümnete eesti raamatukogundusest ERÜ aastaraamatute jaoks. Osalenud uute raamatukogu arvutiprogrammide välja töötamise töögruppides.

 

Ilme juhtimisel ja eestvedamisel toimib aastaid Haapsalu linnas kirjandusklubi, juba traditsiooniks saanud muinasjutukonverents, kolmel aastal rahvusvaheline, kirjanik Ernst Enno tähtpäevade avalik tähistamine. 

 

Raamatukogu juubelite tähistamine ja kajastamine Ilme eestvedamisel.

 

Aastakümneid on ta kogunud ja koostanud kroonikat, mis kajastab väga suurt osa kogu Haapsalu linna kultuurielust. Raamatukogu 140. juubeliks planeeritud kiirelt kaduvate mälestuste raamatu ilmumine temata on mõeldamatu. Ilme pidas üle vabariigi kirjavahetust või sõitis ise Tallinnasse kohale, et koguda Läänemaa kultuurielus ja raamatukogunduses osalenud inimeste mälestusi. Kogumistöö tulemuseks raamat “Lugejale avatud. Haapsalu raamatukogurahvas meenutab”. Juba käib töö raamatukogu 150. juubeli tähistamiseks linnaruumis 8. juunil 2016.

 

See on väga lühike kokkuvõte Ilme 40 aastasest panusest Läänemaa inimeste ja raamatukogunduse heaks.

 

Soovime Ilmele jõudu ja et rõõm ei kaoks!

 

Kersti Brant,

Lääne maakonna keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.