esmaspäev, 19 august, kell 20:04:48
RSS vood Twitter Facebook Helista

Kaardilt saab vaadata üleujutusohus paiku

Väljavõte maa-ameti kaardist, mis näitab Haapsalu üleujutusohtlikke alasid.

Maa-amet uuendas geoportaali kaardiserveris reljeef-aluskaarti ning valmistas üleujutuste teemakaardi, mille tulemusel on kõigil huvilistel võimalus vaadata võimalikke üleujutusalasid Tartu, Pärnu, Haapsalu ja Kuressaare linna kohta. (Vaata kaarti siit

Tänu täpsetele aluskaartidele on üleujutuste kaarti vaadates kohe ja selgelt näha, millised tänavad, hooned ja katastriüksused võimaliku üleujutuse korral vee alla jäävad, teatas keskkonnaministeerium. Huvipakkuva hoone või tänava leidmiseks on nüüd võimalik kasutada uuenenud aadressiotsingut, millega on võimalik otsitav koht senisest kiiremini ja mugavamalt üles leida.

Sellise täpsusega veetaseme tõusu modelleerimine ja reljeefi kujutamine on võimalik tänu täpsetele kõrgusandmetele, mis on saadud maa-ameti poolt aastatel 2008-2010 teostatud aerolaserskaneerimise tulemusel.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi sõnul on üleujutusalade avalikustamine väga oluline, sest igal inimesel on selle informatsiooni põhjal võimalik hinnata üleujutusega kaasnevaid isiklikke riske ja see aitab omakorda võtta tarvitusele meetmeid oma vara ja perekonna kaitsmiseks.

“Ka kohe saabuval kevadel võib ette näha probleeme Suur-Emajõe kõrge veetasemega Tartu linnas, mille puhul selline kaart võimalike üleujutusalade kohta igati kasulikuks võib osutuda,” märkis Tamkivi.

Eriti väärtuslikuks muudab võimalike üleujutusalade kaardi ministri sõnul just selle kaardi täpsus ja kooskasutus maa-ameti topograafilise informatsiooniga.

“Sellise teemakaardi valmimine on olnud võimalik ainult tänu suuremahulistele investeeringutele , mis on tehtud andmete kogumiseks vajaliku tehnika nagu lennuki, aerokaamera, lidari soetamiseks ning suuremahulisele tööle, mis reljeefiandmete kogumise ja mudelite kvaliteedi tõstmise puhul veel kaugeltki lõpule pole jõudnud,” lausus Tamkivi.

Pärnus, Haapsalus ja Kuressaares on veetaseme tõus esitatud Kroonlinna nullpunkti suhtes, Tartus aga kokkuleppelise nullpunkti suhtes. Kokkuleppelise nullpunkti absoluutkõrguseks Tartus on 29,61 meetrit.

Üleujutuse vahemikud linnade kaupa on järgmised: Haapsalu 0,5-2,25 meetrit, Kuressaare 0,5-3 meetrit, Pärnu 1,5-3,5 meetrit, Tartu 1,5-4 meetrit (nullpunkti suhtes).

Vahemiku valikul pidas maa-amet silmas avalikult kättesaadavaid andmeid maksimaalsete esinenud veetasemete kohta. Tartus seadis miinimumtasemele piiri mõõdistuslennu ajal esinenud kõrge veetase.

Merevee taseme tõusu miinimumid algavad kriitilise piiri lähedalt. Haapsalus ja Pärnus on eraldi välja toodud kriitilise veetaseme alad Haapsalus 0,8 meetrit ja Pärnus 1,6 meetrit.

Maa-amet juhib tähelepanu, et tegemist on pilootprojektiga, mille puhul modelleerimise aluseks olev pinnamudel on koostatud automaatselt klassifitseeritud maapinna punktidest. Need punktid on viiemeetrise sammuga, seetõttu võib väiksemate tehisobjektide (näiteks kindlustatud kallastega jõed, kraavid, sillad jne) puhul esineda hälbeid. Sellest tulenevalt ootab maa-amet igasugust tagasisidet mudelite edasiseks parendamiseks.

Lisaks üleujutusaladele on maa-ameti kaardiserveris olevasse maainfo kaardirakenduse reljeefi aluskaardile lisandunud halltoonis varjutuspildi asemele värviline varjutuspilt, mis on värvitud vastavalt kõrgusele ja võimendab silmale maapinna reljeefi ja Saaremaa kohta kallete kaart, mis iseloomustab maapinna kaldeid 5-10% ja üle 10% (1% = 1m tõusu 100m kohta).


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.