esmaspäev, 16 september, kell 19:43:12
RSS vood Twitter Facebook Helista

Kristel Plangi: Töölähetus ja töötaja lähetamine – milles seisneb erinevus?

Töötaja tööleläkitamisel mujale Euroopa Liitu tekib alati küsimus, kas tegemist on töölähetusega Eesti töölepingu seaduse mõistes või hoopis lähetatud töötajaga Euroopa Liidu direktiivi mõistes. Selgitab tööinspektsiooni osakonnajuhataja Kristel Plangi.

 

Üha sagedamini lähetatakse Euroopa Liidu ühisturu soodsate võimaluste tõttu töötajaid tööle mõnda teise liikmesriiki. Sellisel juhul tekib alati küsimus, kas tegemist on töölähetusega Eesti töölepingu seaduse mõistes või hoopis lähetatud töötajaga Euroopa Liidu direktiivi mõistes? Kuigi mõisted on keeleliselt sarnased ja segadusse ajavad, tasub nende erinevus siiski nii töötajatel kui ka tööandjatel selgeks teha, et vältida olukordi, kus tegelikult ettenähtud töötingimused ei ole tagatud.

 

Töölähetuses viibiv töötaja või lähetatud töötaja?

 

Eestis kehtiva töölepingu seaduse järgi on töölähetuses viibiv töötaja saadetud tööle väljapoole töölepingus ette nähtud kohta, tihti ka väljapoole Eestit, kuid siinse tööandja kehtestatud tingimustel. Euroopa Liidu direktiivi järgi on lähetatud töötaja inimene, kes osutab teenust teises riigis ja talle kohanduvad ka selle riigi nõuded. 

 

Seega lähetatud töötajat eristab töölähetuses viibivast töötajast asjaolu, et lähetatud töötajal on alati sihtriigis konkreetne vastuvõtja, kes korraldab välisriigis tema tööd ja töökeskkonda. Töölähetuses viibival töötajal on ülesanded Eestist kaasa antud. 

 

Töö tegemise koht peab olema lepingus fikseeritud

 

Töölähetuse puhul on selge, et lisaks tavapärasele töötasule tuleb töötajale maksta ka päevaraha, mille maksuvaba miinimummäär on 22.37 eurot ja maksuvaba maksimummäär 32 eurot. Lähetatud töötajale tuleb aga tagada sihtriigi töötasu alammäär, juhul kui see on soodsam kui töölepingus kokku lepitud palk. Näiteks kui Eestist lähetatakse Soome ehitustööline, tuleb talle maksta Soome ehitussektori kollektiivlepingus ettenähtud töötasu alammäära, sest see on kõrgem kui Eestis kehtestatud miinimum töötasu alammäär. 

 

Lähtudes näiteks Soome ehitussektori elamuehituse kollektiivlepingust, millele on Euroopa Liidu direktiivi järgi Eestist Soome lähetatud töötajal õigus, peaks väheste kogemustega töötaja minimaalne tunnitasu olema 11.14 eurot bruto. Kuu jooksul töötatud 160 tunni eest teeb see kokku 1782.4 eurot bruto. Kuna Eestist Soome tööle lähetatud ehitajad on enamasti ka suuremate kogemustega, on tunnitasud ja lõplik kuupalk veelgi suuremad.

 

Tööinspektsioonini on jõudnud mitmeid juhtumeid, kus eestlasi on Soomes töötamisel ebaõiglaselt koheldud ning neile ei ole makstud töötasu vastavalt Soome õiguskorrale. Enamasti tekivad sellised olukorrad ettevõtete teadmatusest ja pigem vähem pahatahtlikkusest.

 

Selleks, et välisriiki tööle asumisel oleks inimesele tagatud ELi direktiiviga ettenähtud töötingimused, tuleb veenduda, et töölepingus oleks fikseeritud reaalne töö tegemise koht. Teisisõnu, kui  eestlane töötab reaalselt Soomes, siis see peab ka lepingus fikseeritud olema ning lepingus ei tohi töö tegemise kohaks olla näiteks Eesti või Läti. Viimasel kahel juhul ei ole töötajale tagatud Soome töötingimused, sealhulgas kohalik töötasu või kollektiivlepingus kinnitatud alammäär, kuid ta saab oma õiguste kaitseks pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtu poole.

 

Tänane otsus avaldab mõju tulevikus

 

Kuigi Soome ehitusele tööle lähetatud ehitajale tuleb maksta eelpool mainitud kollektiivlepingust ja valdkonna spetsiifikast ettenähtud tunnitasu, on tööinspektsioonil teada juhtumeid, kus ettevõtete teadmatusest lähetatakse inimene küll Euroopa Liidu direktiivi mõistes tööle Soome, kuid töölepingus on märgitud töö tegemise kohana siiski Eesti. See tekitab olukorra, kus ettevõte saab maksta töötajale Eestis kehtivat miinimumpalka 355 eurot ja näiteks 20 töötatud päeva eest maksuvaba lähetuse päevaraha 640 eurot. Liites kokku eelpool välja toodud töötasu alammäära 335 eurot ja 20 päeva päevaraha 640 eurot, teeb see kokku korraliku summa (995 eurot) ja kõik tundub antud ajahetkel olevat korras. 

 

Paraku võib töötasu alammäära maksmine koos päevarahadega pikas perspektiivis valusalt kätte maksta nii töötajale kui ka tööandjale.

 

Kuigi töötaja 995-eurone palk on soliidne, pole sellelt 640 eurolt makstud makse ning tulevikus annab see tunda näiteks väiksemas pensionis. Samas võib ka ettevõte sattuda olukorda, kus maksuamet avastab rikkumise ning nõuab sisse päevarahadelt tasumata maksud koos intressidega. 

 

Seega on välisriiki tööle suundumisel oluline fikseerida töölepingus reaalne töö tegemise koht ning teha endale selgeks, kas konkreetsel juhul on tegemist töölähetusega töölepingu seaduse mõistes või olete te hoopis lähetatud töötaja Euroopa Liidu direktiivi mõistes.

 

Enne välisriiki tööle asumist tasub uurida tööinspektsiooni kodulehte (www.ti.ee) ning Tööelu portaali (www.tooelu.ee). Samuti aitab tööga seotud küsimustes äripäevadel 09.00-15.00 Tööinspektsiooni jurist telefonil 640 6000 või e-posti aadressil jurist@ti.ee. 

 

Kristel Plangi, 

 

tööinspektsiooni osakonnajuhataja


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.