esmaspäev, 19 august, kell 19:31:57
RSS vood Twitter Facebook Helista

Läänemaa laulupeol pidutseb 800 lauljat, tantsijat ja pillimeest

(maa-ja-ilm.laulupidu.ee)

Laupäeval kogunevad Lihulasse 800 lauljat, pillimeest ja tantsijat, et tähistada 115 aasta möödumist Läänemaa esimesest laulupeost.

Kuigi Läänemaa esimesest laulupeost möödub 115 aastat ning võiks arvata, et sel puhul on Lihula linnusemäel peetava Läänemaa laulupeo rõhk vanadel lauludel, siis nii see pole. Peol kuuleb palju tänapäevast muusikat, teiste hulgas Olav Ehala, Priit Pajusaare, Rein Rannapi, Alo Mattiiseni jt heliloomingut. See aga ei tähenda, et legendaarsed laulud oleks unustatud. Loomulikult on kavas ka Hermanni “Ilus oled isamaa”, Kreegi “Ma kõndisin vainul” või Tormise “Meeste laul”.

Meestega on aga lood nii, et neid on Läänemaalt laulupeole tulemas vaid üks koor. Et meeste hääl naiste ja laste vahele ära ei kaoks, kutsusid korraldajad Lihulasse abijõud – Tallinnast tuleb meeskoor Runo ja Pärnust Lüdigi meeskoor.

Seevastu lapsi ja noori laulab Läänemaal palju. Läänemaa rahvakultuuri spetsialisti Marju Viitmaa sõnul on noortele mõeldes saanud kava erk, värske ja rõõmus.

Laulupidu on eriline veel mitme asjaolu tõttu. Peale Haapsalu puhkpilliorkestri saadab lauljaid ka selleks laulupeoks eraldi kokku pandud kaheksaliikmeline ansambel. Laulu ja pillimänguga on abiks solistid Arvo Kaer, Joonas Grauberg ja Anto Simson.

Igav ei tohiks laulupeol küll hakata, sest kuulamise kõrval on ka palju vaadata, sest kaasa teevad tantsurühmad. “Koor laulab ja tantsijad saavad pidu kenasti veel mõnusamaks teha,” ütles Marju Viitmaa. Ta tõi näiteks Ülo Vinteri “Põhjamaa”, mille saatel tantsupeol tantsiti, kuid Lihulas on nii laul kui ka tants ning veel ansamblisaadegi lisaks.

Viitmaa sõnul on 800 laulupeolist päris suur arv. Osalejate arvu teevad suureks külalised. Peale eespool nimetatud Tallinna ja Pärnu lauljate tuleb külla Riisipere kammerkoor, kes on Läänemaa laulupidude sage külaline.

Tänavu ei süüdata traditsioonilist laulupeotuld, pidu algab ja lõpeb hoopis trompetihelidega. “Kui pidu algab, siis Loit Lepalaan tuleb trompetit mängides valli otsast alla laululavale, ja kui lõpeb, siis Loit trompetiga lahkub,” kirjeldas Viitmaa.

Laulupeo üldjuht ja lavastaja on Ulrika Grauberg.

4. juuni pole ainult laulupidu, vaid ka Eesti lipu päev. “Me ei tahtnud pidu seostada lipupäevaga – meie laulupidu, kus oleme elu 115 aasta jooksul ilusaks laulnud, on Lihula linnusemäel, aga lipupäeva teeme enne laulupeo algust Lihula pargis mälestussamba juures. Kõneleb Lääne praost Tiit Salumäe ja Lääne maavanema kohusetäitja Merle Mäesalu,” lausus Viitmaa.

Eesti lipu päeva tähistamine algab laupäeval Lihulas kl 17.15. Sellele järgneb kl 17.45 rongkäik linnusemäele.

 

Läänemaa laulupeo „Laula elu ilusaks“ kava:

A.Regi, seade P. Saan, “Põhjala”, juhatab Aarne Õunapuu

Läänemaa omavalitsuste liidu esimehe Ülle Ermani tervitus

P. Rips, “Laula elu ilusaks”, juhatab Ave-Piia Rohtla

V. Tormis, “Küla kuuleb”, juhatab Ülle Tammearu

Eesti rahvaviis “Sarvelugu”

M. Hainsoo, K. Pirks, seade K. Matson, “Kulla kutse”, juhatab Iren Sieberk

Eesti rahvaviis, seade H. Kaljuste, “Tütre tänu”, juhatab Anne Pääsuke

P. Rips, “Olles osa oma maast”, juhatab Kaja Avila

P. Pajusaar, seade T. Kõrvits, “Detektiiv Lotte”, juhatab Aarne Õunapuu

R. Eespere, “Kodu on püha”, juhatab Pille Saatmäe

A.Oit, “Suvelaul”, juhatab Kirsti Tammeniit

S. Kaasik, “Lauluhääl”, juhatab Sirje Kaasik

Torupillilugu, Viive Marleen

E. Meister, “Taevatelgede laul“, juhatab Kadri Kelner

R. Rannap, “Maateadus”, juhatab Inge Sinimeri

H. Reimann, “Velekeseg noorõkõsõg”

A. Ritsing, “Teretus”, juhatab Marko Pruul

V. Tormis, “Meeste laul”, juhatab Andreas Rahuvarm

G. Ernesaks, “Hakkame mehed minema”, juhatab Evelin Mei

I. Urbel, “Tõmba Jüri”

C. Kreek, “Ma kõndisin vainul”, juhatab Lia Salumäe

K. A. Hermann, seade K. Matson, „Munamäe otsas / Ilus oled isamaa“, juhatab Andres Ammas

R. Rannap, Helena-Mariana Reimann, “Eesti muld ja eesti süda”

T. Mägi, seade T. Kõrvits, “Ilus oled, isamaa”, juhatab Ulrika Grauberg

R. Sibul, seade S.Aimla, “Liivimaa pastoraal”, juhatab Karin Lükk-Raudsepp

Eesti rahvaviis, “Sarvelugu”

A.Mattiisen. “Isamaa ilu hoieldes”, juhatab Aarne Õunapuu

S. Sisask, seade T. Kõrvits, “Mis maa see on”, juhatab Ulrika Grauberg

O. Ehala, K. Ong, “Jõudmise lugu”

Ü.Vinter, M. Agu, “Põhjamaa”, juhatab Aarne Õunapuu


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.