kolmapäev, 18 september, kell 06:13:41
RSS vood Twitter Facebook Helista

Läänemaal saavad QR-koodi 9 kultuurimälestist

Haapsalu raudteejaam. (Foto: Ivar Soopan)

Täna paigaldatakse Haapsalu kuursaalile QR-kood, mida saab lugeda kaameraga mobiili või tahvelarvutiga ja mis viib kultuurimälestist tutvustavale veebilehele. Läänemaal saavad QR-koodi veel kaheksa objekti: Ilon Wiklandi lapsepõlvekodu, Aafrika rand ja promenaad, Haapsalu raudteejaam, Haapsalu Wiedemanni gümnaasium, Österby sadamamuul ja pritsikuur, Kasari jõgi ja ajalooline sild, Rootsiturg ja Haapsalu vanalinn.

 

„Infosiltide eesmärk on senisest paremini kuvada kultuurihuvilisele välis- ja siseturistidele huvitavat lisainfot objektide kohta, mis muidu võivad jääda üsna anonüümseks. Tingimused tähistatuse saamiseks olid riiklike kultuurimälestiste hulka kuulumine ning riiklikus turismiportaalis kuvamine, mis tähendab, et objektid on potentsiaalselt suure turismihuviga,“ selgitas EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso. „Maikuu valisime seetõttu, et tähistada käimasolevat muinsuskaitsekuud ning juhatada sisse algav turismihooaeg, lisaks on käimas pärandiaasta,“ lisas Mutso.

 

Sildid QR-koodidega kleebitakse sõltuvalt objektist kas hoone sisemusse, välisseinale või välisele infotahvlile. Kõik inimesed, kes on varustatud kas nutitelefoni või tahvelarvutiga, saavad QR-koodi abil teada objekti ajaloo, väärtuse ja muud huvitavat lisainfot.

 

Lisaks Läänemaale QR-koodidega varustatud objektid maakondade kaupa

Harjumaa (27 mälestist):

Paldiski Georgi õigeusu kirik, Eesti Draamateater, Raekoja Plats, Vene Kultuurikeskus (end. Laevastiku Ohvitseride maja), Pikk Hermann, Keila-Joa Mõis, Patarei merekindlus, Kadrioru loss, Tallinna keskaegsed elamud, Paldiski raudteejaama peahoone, Mustpeade Maja, Stenbocki maja, Rahvusooper Estonia maja, Tallinna Teletorn, Eesti Vene Teater, Rotermanni kvartal Tallinnas, Raekoda ja rae kelder, Ellamaa elektrijaam, Naissaare kirik, Padise klooster, NUKU Teater, Tallinna Lauluväljak, Köismäe torn, Vihterpalu mõis ja park, Börsi käik ja Eesti Ajaloomuuseumi väliekspositsioon „Ajaloo käik“, Katariina käik, Keila-Joa hüdroelektrijaam.

 

Hiiumaa (5 mälestist):

Tahkuna tuletorn, Harju-Rätsepa tuulik, Kõpu tuletorn, Ristna tuletorn, Käina kiriku varemed.

 

Ida-Virumaa (6 mälestist):

Narva Raekoda, Kreenholmi piirkond ja Kreenholmi manufaktuur, Sillamäe linn, Narva vana haigla hoone, Parun von Velio maja, Narva Bastionid.

 

Jõgevamaa (1 mälestis):

Kuremaa veski.

 

Järvamaa (1 mälestis):

Paide Raekoda.

 

Lääne-Virumaa (7 mälestist):

Rakvere pangahoone, Rakvere Teater, Rakvere Turuhoone, Rakvere Gümnaasiumi hoone, Rakvere Pikk tänav, Maarja kabeli varemed, Rakvere Pauluse Vabaduskirik.

 

Pärnumaa (14 mälestist):

Pärnu Kontserdimaja, Ammende Villa, Jõesuu rippsild, Audru mõisakompleks, Pärnu Mudaravila, Pärnu Rannahoone, Teater Endla, Tallinna värav, Seegi maja, Rannahotell, Pärnu raekoda, Pärnu Keskraamatukogu, Pärnu Kuursaal ja kõlakoda, Pärnu Rannapromenaad.

 

Raplamaa (2 mälestist):

Puraviku Tuuleveski Sepikoda, Rapla Kivisild.

 

Saaremaa (7 mälestist):

Trahter Veski, Ruhnu tuletorn, Kuressaare Raekoda, Kudjape kalmistu, Kuressaare Kuurhoone, Angla Tuulikumägi, Kuressaare Vaekoda.

 

Tartumaa (20 mälestist):

Tartu Inglisild, Tartu Ülikooli peahoone, Tartu puitmaja Lai tn 24, Tartu raudteejaam, Tartu Mattieseni trükikoda, Teater Vanemuine väike maja, Tartu Raekoja plats, Tartu Von Bocki maja, Tartu Uppsala Maja, Tartu Püssirohukelder, Tartu Viltune maja, Tartu Toomkiriku tornid, Tartu Baeri maja (Veski 4), Tartu Raekoda, H. Treffneri Gümnaasium (nn Printsessi maja), Eesti Riigikohtu hoone, Tartu Neobaltia hoone, Eesti Üliõpilaste Seltsi maja, Tartu Kuradisild, Villa Tammekann (Alvar Aalto maja).

 

Valgamaa (2 mälestist):

Valga raekoda, Tõrva Kirik-Kammersaal.

 

Viljandimaa (1 mälestis):

Mensenkampffide hauakamber.

 

Võrumaa (3 mälestist):

Obinitsa kalmistu, Kirumpää linnuse varemed, Rogosi Kastellmõis Ruusmäel. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.