pühapäev, 25 august, kell 14:35:12
RSS vood Twitter Facebook Helista

Loomakaitsja küsib: Kas Haapsalu loomade varjupaigas täidetakse seadust ja hoolitsetakse loomade eest hästi?

MTÜ juht Kadri Taperson mõne aasta eest Haapsalu loomade varjupaigas. (Foto: Ivar Soopan)

Pöördun teie kõigi poole loomakaitsjana Hiiumaalt, MTÜst Kuulikodu. Peame Hiiumaal loomade varjupaika ja tegutseme ka laiemalt loomakaitse valdkonnas nii Hiiumaal kui ka terves Eestis. Tänu pikaajalisele järjepidevale tegutsemisele tean kui keeruline on varjupaika pidada ja minu kirja eesmärgiks ei ole kedagi kahjustada ega kaikaid kodaratesse pilduda. Mind ajendab kirjutama meie poole pöördunud inimeste mure Haapsalu loomade varjupaiga pärast.

 

Tänan Triin Tarvi Haapsalu linnavalitsusest ja Haapsalu loomade varjupaiga juhatajat Maarek Nõmmikut selle eest, et nad ei ole ka varasematel aegadel kunagi keeldunud küsimustele vastamast ja on lubanud mul varjupaika külastada. Minu poole on viimase poole aasta jooksul korduvalt pöördunud mitu inimest, kellel on varjupaiga loomade pärast mure ja küsimusi, millele nad ei ole kohapeal vastuseid saanud. Küllap on kergem pöörduda kaugemale, rääkida neutraalsema inimesega, kellel on kogemusi samas valdkonnas.

 

Oleme kirjeldatud probleemidest rääkinud ka hea koostööpartneri, Eesti Loomakaitse Seltsi liikmetega ja oleme korduvalt jõudnud järeldusele, et niikaua kui Läänemaal kohapeal ei ole aktiivseid loomakaitsjaid, kes saaksid teha Haapsalu loomade varjupaigaga koostööd, on nii Eesti Loomakaitse Seltsil kui ka teistel organisatsioonidel raske olukorda kuidagi paremaks muuta. Kindlasti oleks kõige parem loomade varjupaigaga seotud probleeme lahendada just kohapeal, kaasates nii Haapsalu linnavalitsuse kui ka veterinaarkeskuse töötajaid, olemasolevaid vabatahtlikke, veterinaare, teisi kaasamõtlevaid inimesi.

 

Laekunud kirjade ja ka visiitide järel on mul tekkinud küsimus: kas Haapsalu loomade varjupaigas ikka täidetakse EV loomakaitseseadust, lemmikloomade pidamise nõuete määrust ja sh kõiki kohustusi, mis on kohalikul omavalitsusel seoses hulkuvate loomadega?

 

Kas Haapsalu loomade varjupaik ei ole mitte alarahastatud ja küllap seetõttu ka piisavalt kontrollimata koht, kus tegelikult ei tulda päris kõigega toime, mis seal elavate loomade heaolu tagaks?

 

Tekkinud küsimused:

Kuidas ja kus avaldatakse kuulutusi leitud hulkuvatest loomadest? Haapsalu loomade varjupaiga kodulehekülg tundub olevat vananenud, ka ei ole värskeid kuulutusi Facebooki avalikul leheküljel. Mul ei õnnestunud kuulutusi leida ka Haapsalu linnavalitsuse leheküljelt. Kas neid avaldatakse jooksvalt mõnes meediaväljaandes? Kõikide leitud loomade kohta? Teatavasti on kohalikul omavalitsusel kohustus 14 päeva jooksul pärast leidmist kuulutada avalikus meedias, et leida looma omanik või võimalusel uus omanik. 

 

Kuidas toimub varjupaika saabunud loomade, eriti kasside, karantiini paigutamine? Tean hästi, et peaaegu kõikides varjupaikades kannavad juba olemasolevad loomad mitmesuguseid haigusi, mis ei pruugi neil avalduda, küll aga saada saatuslikuks varjupaika saabunud loomadele, kelle immuunsus võib olla mitmel põhjusel nõrk.

 

Kuidas antakse varjupaigas elavatele loomadele arstiabi? Kas loomaarst külastab varjupaika iga saabunud looma puhul või külastatakse loomaarsti? Kas kasutatakse ühe veterinaari teenuseid või mitme? Kas kellelgi veterinaaridest on ülevaade varjupaigas levivatest viirustest? Kuidas eraldatakse varjupaigas haiged loomad tervetest? Kas varjupaiga ruumid vastavad loomade vajadustele? Kas koertel on piisavalt liikumisruumi? Kas kassipojad asuvad ruumides, mis on neile ohtutud?

 

Ehkki see ei ole seadusest tulenev: kas kassid ja koerad on uuele omanikule loovutades steriliseeritud või kastreeritud? Seda võib küll lugeda Haapsalu loomade varjupaiga kodulehelt, aga kas see tõepoolest on nii? Juhul kui ei ole, siis kas vastav kohustus on kirjutatud uute omanikega sõlmitavasse loovutuslepingusse?

 

Kas Haapsalu loomade varjupaigal on piisavalt asjatundlikke töötajaid ja vabatahtlikke? Kas loomi vaktsineeritakse varjupaigas või on vastav kohustus kirjutatud uute omanikega sõlmitavasse loovutuslepingusse?

 

Kuidas, kus ja kes teostab eutanaasiat? Kas on välja arvutatud kui palju loomi sureb varjupaigas? Kui palju tehakse eutanaasiat? Kui paljudele loomadele leitakse uued omanikud?

 

Mulle tundub, et need andmed annaksid parema ülevaate selle kohta, milline on Haapsalu loomade varjupaiga töö tõhusus ja seda mitte niivõrd linna heakorra, kui just loomade seisukohast vaadates.

 

Head läänlased, hirmus ebameeldiv on mere tagant neid küsimusi küsida ja õiendada. Ja samas usun, et küsimused ei tule kellelegi üllatusena. Mulle tundub, et Haapsalus kehtib vaikiv kokkulepe, et niikaua kui asi kuidagimoodi toimib ja raha ka eriti ei ole, siis ärme sellest parem kõva häälega räägigi.

 

Tean, et loomad ei ole kahjuks kuskil omavalitsuste prioriteet ja ilmselt ei saagi selleks niipea, aga midagi saab ju ikkagi paremaks teha?

 

Kadri Taperson

MTÜ Kuulikodu juht

Tel 514 4115

kuulikodu@gmail.com


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.