laupäev, 17 august, kell 19:56:38
RSS vood Twitter Facebook Helista

"Lustlik" võitis vabariiklikul võistutantsimisel esikoha

"Lustlik" koos Maie Oravaga (keskel rändauhinnaga). (Tiina Brock)

Laupäeval, 23. aprillil võitis Haapsalus tegutsev tantsurühm Lustlik ülevabariigilisel Maie Orava tantsude võistutantsimisel naisrühmade seas esikoha ja  kogus enim punkte ka kõigi ülejäänud rühmaliikide seas.

Selle saavutusega sai Lustlik enda valdusse järgnevaks viieks aastaks rändauhinna. Samuti kaasneb sellega õigus, kohustus ja au korraldada järgmine võistutantsimine juba Haapsalus.

Vaata videoid Lustliku etteasteist siit ja siit

Maie Orav, kes peatselt tähistab oma 70. juubelit, on Eesti üks nimekam tantsujuht ja –looja. Samuti on ta Tarvanpää seltsi ja rahvatanstuansambli Tarvanpää asutaja ja kunstiline juht. Maie Orav on tuntud ka kui meestetantsupeo idee autor ja pealavastaja. Ühtlasi on Orav Lustliku juhendaja Ulrika Graubergi kunagine tantsuõpetaja ja eeskuju tantsujuhina, mistõttu on rühm varemgi neil võistutantsimistel osalenud.

Seekordsel juba viiendal võistutantsimisel osales 19 rühma üle vabariigi. Läänemaalt osales naisrühm Lustlik. Esindatud olid esindusrühmad (A-rühmad), nooremad (B-rühmad) ja vanemad (D-rühmad) segarühmad ning naisrühmad, viimaseid kokku seitse.

Kõigil rühmadel tuli esitada kaks Maie Orava tantsu, millest üks oli ette antud kohustuslik ja teine vabalt valitud. Naisrühmade kategoorias oli kohustuslikuks tantsuks „Labajalalõss“. Tantsurühmi hindas viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid: Kose valla tantsuõpetaja Leida Tiis, Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse tantsutoimetaja Vaike Rajaste, Kolga segarühma juhendaja Karin Soosalu, folkloorispetasialist ja Eesti rahvusliku folkloorinõukogu juhatuse liige Igor Tõnurist, rahvakunstiseltsi Leigarid kunstiline juht ning Eesti rahvatantsu ja rahvamuusika seltsi juhatuse esimees Kalev Järvela.

Žüriiliikmed said anda iga tantsu eest kuni 10 punkti. Kokku võis seega teenida 100 punkti. Lustlik sai enim punkte nii kohustusliku tantsu kui ka vaba tantsu eest, viimase eest lausa maksimumi ehk 50 punkti. Sellele lisandus Maie Orava antud lisapunkt, mille ta igal võistlutantsimisel annab oma lemmikule. 

Lustliku vabalt valitud tantsuks oli „Kevadine päevakäänak“. See tants võlus nii žüriid kui ka publikut oma esituse ehedusega: laulvad tantsijad ja torupill. Ulrika Grauberg kui tantsujuht, kes karudki tantsima õpetab, suutis seekord panna isegi tantsijad laulma. See tähendab, et tantsu esimese osa esitasid tantsijad oma laulu saatel, teine osa tantsiti Viive Marleeni sütitava torupillimängu saatel. Siinkohal teeb Lustlik sügava kummarduse Viivele, kes nõustus nendega kaasa tulema ja mängima.

Autasustamisel jagus Lustlikule kuhjaga preemiaid: kohaliku naisrühma Kirilind lemmikud, Tarvanpää seltsi eripreemia „Kõige Maiem rühm“, naisrühmade 1. koht ja kogu võistluse võitja suurima punktiskooriga (97 punkti).

Milles seisnes Lustliku nii suur edu? Ei tehta ju proove iga päev, vaid kord nädalas kaks tundi. Võti on juhendaja järjekindluses, nõudlikkuses ja armastuses. Öeldakse ju, et õpilased on õpetaja nägu. Ilmselt on Ulrika veidi Maie nägu tantsujuht ja Lustliku tantsijad jälle pisut Ulrika nägu: järjekindlad, nõudlikud enda suhtes ja mis peamine – armastavad tantsu. Tantsijate tänu kuulub nende juhendajale!

 

(Fotol Ulrika Grauberg ja Maie Orav.)


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.