laupäev, 17 august, kell 20:32:34
RSS vood Twitter Facebook Helista

Maarja Aaloe-Laur jutustab Kuke galeriis lugusid ilma sõnadeta

Haapsalu muinasjutufestivali ajaks avas Kuke galeriis näituse Maarja Aaloe–Laur, kes muidu töötab Iloni Imedemaal või tõlgib ilukirjandust ning näidendeid, kuid on aastaid suutnud avalikkuse eest varjata oma joonistajatalenti. Asjata.

Aaloe–Lauri väikses formaadis joonistuste meeleolu on just kui lasteraamatust välja astunud, pildid hakkavad vaatajale kohe lugu jutustama või toovad meelde mõne lapsepõlvest pärit loo.

Lapsed kolmekesi lakas heintes või kadakate vahel linnupesi uudistamas – võimalik, et praegusel ajal kõik lapsed suviti enam lakas magamas ei käi ja omapäi rannaniitudel ei luusi, kuid põlvkonna jagu varem oli see üks osa paljude laste suveseiklustest.

Niisuguseid lugusid Maarja Aaloe-Lauri joonistabki. Need on tema enda mälestused suvedest vanaema juures Hiiumaal, kus ta väikeste sugulastega päikese käes ninale tedretähne kogus, meres ujus, koerusi tegi ja niisama mõnusalt aega veetis.

Aaloe-Laur ütleb, et pildid on joonistatud iseendale ning need on valminud juba 1990. aastatel. “Kunagi tuli kange lapsepõlvenostalgia. Need pole üldse näituseks joonistatud, aga kui Aita (Kuke galerii omanik Aita Mölder – toim) küsis, kas mul on mingeid lastepäraseid pilte muinasjutufestivali ajaks, siis leidsin, et lapsepõlv on ka üks muinasjutt ja need pildid sobivad küll,” jutustab kunstnik.

Joonistamistehnikast rääkides selgitab ta, et kasutab tumedat paberit. “Joonistan tundeid ja mälestusi. Ma ette ei joonista, hakkan mingist punktist pihta ja ülejäänu kujuneb sinna ümber.”

Kõik Alaoe-Lauri joonistused on reaalsed seigad suvedest Hiiumaal. Mälestustel põhinev kunst loobki tunde, et see on pärit juturaamatust või piltidel kujutatu on vaataja endaga juhtunud.

Aaloe-Laur nendib, et seos raamatuga on mingil moel olemas, sest ta on alati tahtnud saada raamatuillustraatoriks. Läks kunagi isegi kunstiinstituuti graafikat õppima, aga jäi vastuvõetavate joone alla. Trotsi pärast ei läinudki ta muud õppima. “Mõtlesin, et kui ma selleks ei saa, siis muud ei tahagi.”

Kuid illustraatoriks ta sai – seda tõestavad Kuke galeriis nähtavad pildid. Nüüd tuleb piltidele vaid jutt juurde kirjutada ning unistuste amet ongi omandatud.

Aaloe-Laur tunnistab, et teeb ka muud kunsti, kuid pole enam kuigi produktiivne. Peas tiksuvad oma aega ootamas aga igasugu pildid, mis vajavad vormistamist. Millised, seda kunstnik ei avalda. Igatahes pole need lastepärased. Äkki näiteks mustvalged? “Ei, kuigi jah, kunagi ju tahtsin graafikat õppida. Graafika on ju mustvalge. Graafika tehnika mulle väga meeldib. Selline peenike kribu, mitte suured laiad pinnad. Aga tulevastest piltidest pole praegu mõtet rääkida,” lausub ta.

Praegu töötab Aaloe–Laur Iloni Imedemaal, kus meisterdab lastega ja teeb ekskursioone. “Aga muidu olen tõlk. Tõlgin kodus ilukirjandust. Põhiliselt rootsi keelest ja natuke inglise keelest. Mõned romaanid, peamiselt tõlgin teatritele näidendeid,” räägib Aaloe-Laur.  

On see huvitav töö? “Jaa, väga! Mulle väga meeldib, eriti näidendid. Ja luulet olen ka tõlkinud – see on magustoit.”

Maarja Aaloe-Lauri joonistuste näitus jääb Kuke galeriisse avatuks 4. juunini. Kunstniku sõnul pole ta vastu, kui keegi tahab neid edaspidi kuskil eksponeerida. 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.