laupäev, 17 august, kell 21:03:38
RSS vood Twitter Facebook Helista

Matsalu loodusfilmide festivali võitis "Skandinaavia loodus - Soome"

Lihulas kestva Matsalu rahvusvahelise loodusfilmide festivali parimaks filmiks valis žürii Soome ja Saksamaa koostöös tänavu valminud filmi „Skandinaavia loodus - Soome“. Vaata filmi tutvustavat videot SIIT.

Filmis näeb muuhulgas karusid, hunte, ilveseid, lendoravaid ja linde. Soome fauna ja floora filmimises polegi ehk midagi erilist, aga see, milliseid kaadreid loomadest ja lindudest on saadud, see oli žürii hinnangul äärmiselt erakordne. Filmi režissöör on Oliver Götzl.

Žürii esimees, IisraelI loodusfilmide produtsent Yossi Weissler ütles, et film on suurepärane kombinatsioon väga heast filmimistehnikast, toimetamisest ja monteerimisest ning originaalmuusikast. Film „Skandinaavia looduse - Soome“ oli ka väga innovaatiliselt filmitud ja kasutatud oli selliseid tehnikaid, mis on ebatavalised.

Žürii liige Ulvar Käärt oli võidufilmi „Skandinaavia loodus - Soome“ iseloomustades aga nii julge, et küsis: „Kas üldse saabki enam paremat loodusfilmi teha?“ See olevat absoluutne loodusfilmide tipp. Käärt märkis, et filmis oli kaadreid, mida pole keegi kunagi filmida suutnud. Näiteks olid filmitegijad tabanud lendoravate ja karude paaritumist, mida looduseskäija ei näe ilmselt kunagi ja mida filmida on väga keeruline.

Festivali kohta oli žüriil ainult häid sõnu öelda. Žürii esimehe Yossi Weissler ütles, et filmid olid väga erinevad ja annavad seepärast kokku huvitava pildi loodusest ning filmitegemisest. Ta pidas probleemiks seda, et häid filme oli liiga palju.

Festivalil nägi 206 filmi 54 riigist. Üheksa aasta jooksul on festivalil linastunud 1000 loodusfilmi. Festival lõpeb Lihulas homme, kui linastuvad veel kõik finaali jõudnud filmid.

I preemia kategoorias „Loodus“ pälvis film „Ungari loodus – imeline märgala“, režissöör Zoltan Török (Ungari). Žürii hinnangul on tegu erakordselt ilusa, hästi tehtud ning olulise dokumentaalfilmiga sellise riigi loodusest, millest enamik meist just väga palju ei tea. See film on näidanud, et loodusfilmil võib olla menu mitte ainult televaatajate vaid ka kinokülastajate seas – sellest filmist on saanud üks Ungari vaadatumaid filme läbi aegade. Taolised linateosed panevad meid märkama meie endi looduse rikkusi ja väärtust – loodus ei ole midagi, mis on kusagil kaugel mujal. See on siinsamas, kõikjal meie ümber.

I preemia kategoorias „Inimene ja loodus“ kuulub filmile „Green“. Kui üks dokumentaalfilm suudaks muuta maailma või vähemalt meie käitumist, siis on see just see film. Meile lähedase loomaga toimuv läheb hinge. Film tuletab valusalt meelde, et vastutusest pole pääsu. Kõigil meie tegemistel on mõju loodusele. Kui teil on võimalus elus vaid üht dokumentaalfilmi vaadata, siis vaadake „Greeni“.

Selleaastane parima režii auhind kategoorias „Loodus“ kuulub filmile „Tundmatu Põhjalaht“, režissöör Jouni Hiltunen (Soome). Läänemeri ühendab paljusid rahvaid, kelle heaolu sõltub suuremal või vähemal määral mere ökoloogilisest seisundist. Film Botnia lahest ei mõista kohut nende üle, kes vastutavad Läänemere üha halveneva keskkonna eest. See näitab meile põhjamaalase pilgu läbi vaheldusrikast Botnia lahte. Ühelt poolt räim, mida eksporditakse nii Venemaale kui Eestisse ja teiselt poolt tühjad kalameeste kuurid rannikuil. Korralik linnupopulatsioon lahes ja samas suur tööstuskoormus Botnia lahele. Selline see elu on Botnia lahe ääres kitsamalt ja Läänemeres laiemalt.

Parima režii auhinna kategoorias „Inimene ja loodus“ pälvis film „Katkine kuu“, režissöörid Marcos Negrao, André Rangel (Brasiilia). „Katkine kuu“ on emotsionaalne film lummava loodusega Tiibeti mägismaa nomaadidest, nende ainult halbadest valikutest muutunud loodusoludes. Kas üritada alustada uut elu linnas või jääda esiisade maale ja riskida väljasuremisega?

Parima operaatoritöö preemia kategoorias „Loodus“ kuulub filmile „Serengeti“, operaatorid Reinhard Radke, Ivo Nörenberg (Saksamaa). Maailma ühe tuntuma rahvuspargi põnevast loodusest on tehtud tohutult häid filme, kuid veel mitte kunagi pole seda suudetud kujutada niivõrd haaravalt ja efektselt, kui selles linateoses. Eks paljuski on tulemus saavutatud tänu filmitehnika viimase sõna kasutamisele, samas aga ei saa unustada ka inimesi – operaatoreid, kes oskavad kaameraga meisterlikult tööd teha. 

Parima operaatoritöö preemia kategoorias „Inimene ja loodus“ pälvis film „Petropolis“, operaator Ron Chapple (Kanada). Žürii hinnangul on hämmastav kui lihtsalt, aga samas ääretult mõjuvalt on võimalik rääkida üht õõvastavat lugu loodusest, inimesest ja nafta tootmisest. Julge idee ja väga originaalne teostus, millest osa saamine ei unune ilmselt kunagi.

Žürii eripreemia pälvis noorte Eesti kineastide keskkonnafilosoofiline film „Inimese mõõt“ (režissöör Marianne Kõrver, Eesti), mis käsitleb globaalsel tasemel keskkonnakriiside olemust, leides, et kui räägime kriisist, peitub see sageli meis enestes, meie mõttemaailmas. Film sunnib inimesi mõtlema keskkonnale, looduse saatusele ning võimalustele kriise vältida.

Teine žürii eriauhind läks filmile „Elujõud – Brasiilia cerrado“, režissöör Satoshi Okabe (Jaapan/Uus-Meremaa), mis näitab esmakordselt Brasiilia cerrado porimonoliitide imepärast looduskooslust, mida asustavad ainulaadsete vormide ja ebatavaliste kommetega olendid.

Kolmas auhind kuulub filmile „Inimesteta maa“, režissöör Andreas Apostolidis (Kreeka). See oluline ja hästi tehtud dokumentaalfilm toob meieni põlisrahvaste inimõiguste ja looduskaitse majanduslike aspektide vahelise konflikti.

Kiituskirjad pälvisid filmid „Iraan, edelaosa“, „Amazonas – Tuleviku mets“, „Hundisaar“, „Vihmaussikütid“, „Elujõud – Madagaskar“, „Tekkimise maa“, „Elu džunglibaldahhiini all – kinkažu, „Delta“, „Ida-Scheldt – allveeavastused“.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.