esmaspäev, 27 mai, kell 16:48:28
RSS vood Twitter Facebook Helista

Matsalu Marta võib olla Euroopa vanim elus kalakajakas

Oskar 2012. aastal Martat toitmas. (Foto: Kalev Rattiste)

3. juunil 33-aastaseks saava Matsalu kalakajaka Marta jaoks on tänavune aasta eriline, sest ta tähistab koos Oskariga portselanpulma ja sihib Euroopa vanima kalakajaka tiitlit.

 

Marta ja temast kaheksa aastat noorem kaasa Oskar on põlised läänlased. Mõlemad on sündinud Puise lähedal Kakrarahul. Sel laupäeval vaatlesid Tartu loodusmaja õpilased Pelle Mellov ja Teodor Undrits Kakrarahul neid taas pesitsemas, mis tähendab, et Martal ja Oskaril on alanud kahekümnes kooseluaasta, kinnitas ornitoloog ja linnuökoloog Kalev Rattiste, kes on Puises kajakaid uurinud 39 aastat. 

 

“Marta ongi meie kõige vanem rõngastatud kalakajakas. Euroopa kõige vanem oli 33 aastat ja 8 kuud vana Taani rõngaga lind, tema peaks nüüd surnud. Seega pole Martal enam palju vaja vastu pidada, et see rekord lüüa,” ütles Rattiste.

 

Rattiste sõnul on Marta sündinud 3. juunil, kaheksa aastat noorem Oskar saab 25-aastaseks 24. mail.

 

Suurbritannia linnuvaatlejate teateil veedab Marta talved Lõuna-Inglismaal, kus teda on mitmel aastal nähtud.

 

20 aastat ei pea vastu isegi suurem osa inimeste abieludest. Kalev Rattiste sõnul on ka kajakate truudus kahe otsaga asi. “Kuni viienda kooseluaastani on kajakatel lahutuvus umbes 20 protsenti, aga nende seas, kes on üle kuue aasta koos elanud, on see umbes 10 protsenti,” ütles ta. 

 

See, et mõni kajakas Marta vanuseks elab, on haruldane. “Kajaka keskmine eluiga on kaks kuud,” ütles teadlane. “Kõik munad ei kooru, vaid 50 protsendist munadest kooruvad pojad. Kõik pojad ei lennuvõimestu. Suguküpsuseni 3-4 aasta pärast elab ainult 10 protsenti kajakaist.”

 

Kui Marta sündis 3. juunil 1981 aastal, siis tema isa sündis 1973. aastal samuti Kakrarahul ja elas 16 aasta vanuseks, kirjutas Kalev Rattiste ajakirjas Hirundo.

 

Marta ema päritolu pole teada, sest tavaliselt suunduvad emaslinnud pesitsema sünnikohast kaugemale, kus oht mõne lähisugulasega paari heita on väiksem. Nii Marta isapoolne vanaisa kui ka vanaema pesitsesid Kakrarahul kokku 15 aastat (aastail 1966–1980). 

 

Marta esimene paarisuhe kestis 7 aastat. Leseks jäänud Marta järgmine kooselu kestis vaid aasta, tema tollane partner suri 5 aastat hiljem 24-aastasena. 

 

Marta kolmas paarisuhe on kestnud nüüd 20 aastat. 2012. aastal pesitsemine sel eakal paaril ebaõnnestus, sest 12. mai tormis kahjustada saanud munadest poegi ei koorunud. Seetõttu pole ka ime, et vanemlikest kohustustest vaba Martat nähti tol aastal juba 19. juulil Inglismaal. 

 

“Vähemalt 10 Marta järglast on asunud pesitsema meie uurimisalale,” kirjutab Rattiste.

 

 

Väärikas eas Marta munes oma tänavuse esimese muna reedel.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.