pühapäev, 25 august, kell 14:02:49
RSS vood Twitter Facebook Helista

Merle Mäesalu avalik vastus Urmas Suklesele

Merle Mäesalu: (Foto: Ivar Soopan)

 

Need on guugeldamise esimese lehekülje viited artiklitele, mida Haapsalu ja Ridala ühine ettepanek internetis pakub. Soovitan kõigil neid uuesti lugeda, kui linnapea Urmas Sukles kirjutab nüüd: “Me ei lubanud tasuta bussisõitu, vaid meie lootus oli, et meiega arutatakse piletita sõitmise võimalusi /…/“.

 

Postimehe artikkel (20. sept 2013) edastab minu seisukoha Haapsalu ja Ridala valla tasuta ühistranspordist: „IRLi linnapeakandidaat Merle Mäesalu seda ettepanekut ei jaga. Tema sõnul ei saa lubada asju, mis ei ole linnavalitsuse pädevuses“.

 

Linnapea koos volikogu esimehe Jaanus Karilaiuga tegid aga kõik selleks, et püüda esmalt meediakajastust. Allkirjastati paberid telekaamera ja ajakirjanike ees. Avalikkusele anti teada, et linnaliinides tahetakse pakkuda tasuta sõitu. Kuid enne seda ei olnud mingit sisulist arutelu. Ametlikult kohtuti alles PÄRAST allkirjastamist.

 

Linnapea Urmas Sukles ja volikogu esimees Jaanus Karilaid astusid sammu, mis andis elanikele (ja valijatele) teatud lootuse. See oli selge siis ning nüüd veel enam, et tegu oli katteta lootuse andmisega. See ongi populism!

 

Urmas Sukles küsib: miks Ridala vald peab 100% tasuta õpilasteveo kinni maksma? Vastuse annab ühistranspordiseaduse § 29 lg 1 p 1: Maavanem saab määrata kuni 50% sõidusoodustuse juhul, kui õpilase sõidu algus- ja lõpp-punkt asuvad ühe linna piires. Ridala vallas elavad õpilased ei sõida ainult linna territooriumil, vaid liiguvad vallast linna ja tagasi.

 

Sukles küsib: kui palju tühjendab Haapsalu linna rahakotti IRLi valimislubadus „Võimaldame põhikooli õpilastel linnaliinibussides tasuta sõita”?

 

Põhikoolis käib Haapsalus täna u 880 last. Mitte kõik ei vaja tasuta bussisõitu. Programmi lubadus näitab meie sihtgruppi, kes on meile oluline. Tasuta bussisõidu tehnilised üksikasjad paneme paika pärast valimisi.  

 

Haapsalus on vahemaad väikesed ja seetõttu ei ole see probleem üleüldine. Küll aga puudutab see Haapsalu linna algkooli lapsi, kes käivad kooli Kastani või Männiku tee piirkonnast. (Bussisõidu probleem tuli välja ka Haapsalu linna algkooli lastevanemate küsitlusest, kevad 2013.)

 

Kui siia juurde arvata veel koolist kaugemal elavad lapsed teistest koolidest, siis teeb see kuluks 57 600 eurot aastas (400 õpilast, kuukaardi tasu 16 eurot, kooliaeg 9 kuud). Muuseas see on sama summa, mida pakkus linnavalitsus riigile tasuta bussisõidu saamiseks.

 

Meeldetuletuseks – Haapsalu linn on varem kompenseerinud õpilastele kuukaardi. See oli IRLi juhitud linnavalitsuse ajal.

 

Valimised on tegelikult tore aeg, sest siis mõeldakse ja lubatakse. Kuid sellega on nagu pereelus: kõik ei lähe alati nii nagu plaanitud. Seepärast on vanemad lubadustega alati vaoshoitumad, laste lubadused aga emotsionaalsemad. Eriti halb tunne on lapsele luhtumistunne. Loomulikult, kui see polnud ülejõu käiv lubadus, siis ma emana lohutan teda.

 

Merle Mäesalu

Linnapeakandidaat, IRL


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.