kolmapäev, 18 september, kell 06:29:27
RSS vood Twitter Facebook Helista

Mida on oluline jälgida pensioniks kogumise juures?

Indrek Holst.

Pensioniks kogumine on pikaajaline protsess, kus tuleb jälgida mitmeid aspekte eri eluperioodidel ning kindlasti ei tohi teha niivõrd tähtsat otsust kiirustades.

 

Esmalt ei tasuks ära unustada tulevikuks kogumise vajalikkust. II samba eesmärk on asendada puudujääki, mis tuleneb Eesti demograafilisest olukorrast, kus tööealiste inimeste osakaal väheneb ja pensioniealiste osakaal suureneb. See tähendab, et riigipensioni osakaal langeb ning II samba eesmärk on kompenseerida puudujääki.  II sambaga liitunu võiks oodata ligikaudu 40%-list pensionitaset oma viimasest sissetulekust ka tulevikus. Selleks, et saada pensionit, mis suudaks säilitada inimese elustandardit ka pensionieas oleks vaja saavutada pensiontase ca 65-70% viimasest palgast.

 

Tuleks mõelda oma rahakogumisperioodi pikkusele. Mida pikem on kogumisaeg enne pensionile jäämist, seda suuremaks kujuneb kogutav summa. Meie uuringud on näidanud, et Eesti inimesed hakkavad pensioni peale mõtlema või et teema tõuseb nende jaoks aktuaalseks 50 eluaasta alguses. Nii jõutakse koguda ligikaudu 10 aastat. Kui aga kogutud summa pensioniaastate peale ära jagada, siis igakuine summa jääb väikeseks, et tagada harjumuspärane elustiil pensionil olles. Kogumise edasi lükkamine aasta võrra võib tähendada arvestatavalt väiksemat pensioni tulevikus.  Edasilükatud otsust pensioniks koguma hakata võib vaadelda kui aega, mis töötab inimese kahjuks. Küllaga tuleks mõelda, et aeg töötab koguja kasuks ehk, et kui teha kogumisotsuse täna ära, siis ei pea tulevikus selle peale mõtlema ja võib nautida ka finantsiliselt paremat pensionipõlve.

 

Sobivat kogumistoodet valides  tuleks hinnata oma riskivalmidust ja strateegiat. Paljud kliendid hindavad üle oma riskitaluvust ning seetõttu on pettunud oma valikutes. Pensionifondi valides tuleb põhjalikult analüüsida enda riskivalmidust ja mõista, et kui valitakse  keskmisest kõrgema riskiga fond, siis peab olema valmis taluma ka keskmisest suuremat pensionivara  väärtuse kõikumist.

 

Oluline kogumisvaliku kriteeriumiks on ka pensionifondi investeerimisstrateegia ja selle sobivus või meeldivus valiku tegijale. Näiteks, kas vara paigutatakse ühte regiooni või globaalselt, kuidas investeeringutega seotud riske juhitakse, kui suur ja kogenud on investeerimismeeskond ning kuidas sisemiselt ülesandeid jagatakse.

 

Seejärel tuleks vaadata fondide varasemat pikaajalist tootlust ning küsida põhjendusi ka eriti heade või halbade aastate kohta. Kuigi ajalooline tootlus on mitmetel fondidel müügiargumendiks, ei ole see garantiiks, et ka tulevikus sel fondil sama hästi läheb. Hea ülevaate fondide erinevate perioodide tootlustest saab Pensionikeskuse kodulehel.  Fondi viimase poolaasta aruanne annab ülevaate, kas fondi investeeringud on kliendi jaoks sobivad ning kooskõlas kliendi riskitaluvusega. Pensionifondide poolaasta aruanded leiab fondivalitsejate kodulehekülgedelt.

 

Kõik fondivalitsejad võtavad valitsemistasu ehk tasu pensionifondi valitsemise eest. Kindlasti tuleks tutvuda enne ühe või teise fondi valikut ka tasude suurusega. Ka pensionifondi vahetamisega võivad kaasneda kulud. Näiteks kogutud raha ületoomisel vanast fondist uude fondi võetakse vanast kohast väljumistasu 1%. Selle võrra väheneb summa, mille eest sa saad uue pensionifondi osakuid.

 

Kui jätad seni kogunenud osakud vanasse fondi alles ja suunad uued sissemaksed uude fondi, siis tagasivõtmistasu maksta ei tule.

 

Soovitatav on kasutada regulaarselt investeerimisspetsialiste pangakontoris. Väga väike hulk kliente püüab finantsturgude trende ise ennustada ja vastavalt sellele erinevate strateegiatega fondide vahel liikuda. See ei ole aga väga mõistlik, kuna eeldab pidevat finantsmaailma jälgimist ja järjekindlalt tegutsemist. Seetõttu on soovitatav kasutada spetsialiste pangakontoris, kes oskavad anda nõu, mis aitab kogumise eesmärgini jõuda. Pangakontoris saab klient end hästi tunda ega tunne end häirituna teistest kaubanduskeskuse külastajatest ja võtta eraldi aega, et teemasse süveneda, ning kõik pikaajaliseks investeeringuks olulised aspektid läbi arutada ja leida endale sobivaim.

 

Oluline on ka see, et  vähemalt iga viie aasta tagant käiakse need teemad uuesti läbi ja hinnatakse, kas selle aja jooksul on midagi elukaares muutunud.

 

Indrek Holst

SEB Elu- ja Pensionikindlustus


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.