kolmapäev, 18 september, kell 05:49:36
RSS vood Twitter Facebook Helista

Muhu väina regatil stardil üle saja jahi ligi 700 purjetajaga pardal

109 jahti eelmisel aastal Pärnu jahisadamas. (Jassu Hertsmann / Delfi)

Muhu väina regatt on Eesti pikimate traditsioonidega avamerepurjetamise võistlus, mis sel aastal toimub 55. korda. Regatil, mis on ühtlasi EJL Avamerepurjetamise Eesti Karika kolmas regatt, selguvad avamerepurjetamise Eesti meistrid klassides ORC, ESTLYS ja Folkboot.

 

106 jahiga Eestist, Soomest, Lätist, Leedust ja Venemaalt ligi 700 purjetajaga pardal on see läbi aegade üks suurima osavõtjate arvuga regatt Eestis.

 

Sel aastal seitsmekümnendat sünnipäeva tähistavaid Folkboot klassi jahte osaleb rekordiline 12 jahist koosnev flotill. Regatt algab pühapäeval, 8. juulil Pärnus, põikab sisse Kuivastu, Heltermaa ja Haapsalu sadamatesse ning jõuab lõpuks Tallinnasse, kus regati pidulik lõpetamine on laupäeval, 14. juulil Merepäevade pealaval Vanasadama Admiraliteedi basseini kõrval.

 

Juubelihõngulise regati pidulik avamine on laupäeval, 7. juulil kell 18.30 Pärnu jahtklubi lipuväljakul. Regati kuulutab avatuks kultuuriminister Rein Lang. Etteaste teevad ka 70. sünnipäeva tähistavad folkboodid, milliste hulgast vanim regatil osalev jaht Svea on valmistatud 1957. aastal.

 

Pühapäeva, 8. juuli lõunal antakse Pärnu lahel regati avastart ja jahid siirduvad Muhu saarele, vastvalminud Kuivastu sadama väikelaevasadamasse. Sealsamas Kuivastus on esmaspäeval teine etapp Kuivastu ring.

 

Teisipäeval siirdutakse kolmanda etapiga Hiiumaale Heltermaa jahisadamasse, kus möödunud aasta regatil ootas purjetajaid äärmiselt soe ja sõbralik vastuvõtt.

 

Kolmapäeval sõidetakse neljas etapp Heltermaa ring. Regati viies etapp viib neljapäeval jahid pärast kümmet aastat taas Haapsallu, kus purjetajaid võtavad vastu kolm sadamat - Westmeri, Grand Holm Marina ja Veskiviigi sadam. Reedel toob regati kuues etapp jahid Tallinnasse, Peetri sadamasse. Laupäeval on Tallinna lahel Muhu Väina regati viimane, seitsmes etapp

 

Lisaks purjetamisele täidab regati ajal sadamaid ka meelelahutus. Igas sadamas autasustatakse etappide kaupa parimaid jahte. Kuivastu sadamas jõuab 9. juuli õhtul Elioni abiga purjetajateni merekino, kus kell 21 on võimalik vaadata kodumaist komöödiaklassikat „Mehed ei nuta“ ja Woody Alleni värskeimat komöödiat „Südaöö Pariisis“.

 

Kuna sel aastal tähistatakse ka „Eesti film 100“ juubelit, siis annab Elion sellega oma panuse kodumaise filmi sajanda sünnipäeva tähistamisse. Heltermaa sadamas annab 11. juuli õhtul purjetajatele kontserdi kollektiiv Saatpalu & Rebane.

 

Tähistamaks pärast kümmet aastat regati jõudmist Haapsallu, korraldab purjetajatele sealse sooja vastuvõtu Haapsalu linn, õhtut aitab sisustada ansambel Kukerpillid.

 

Tallinnas saab laupäeval kl 15 toimuma meediaregatt, millel osalevad jahid sõidavad pidulikult Vanasadama Admiraliteedi basseini. Sealsamas Admiraliteedi basseini kõrval Merepäevade pealaval, leiab 14. juulil kl 17 aset Tallinna Merepäevade raames 55. Muhu väina regati pidulik autasustamistseremoonia.

 

Võisteldakse seitsmes grupis vastavalt GPH (general purpose handicap) händikäp süsteemile. GPH näitab jahi arvestuslikku kiirust ühikus sekund/miil ehk mitme sekundiga jaht peaks ühe miili läbima keskmistes tingimustes. Iga jahi koefitsient arvutatakse välja spetsiaalse arvutiprogrammi abil, võttes arvesse taglase mõõtu, purjemõõte, kere kuju, meeskonna kaalu ja teisi parameetreid. I grupis sõidavad jahid, mille GPH on väiksem kui 615,0, II grupi võistlejatel on GPH 615,1 - 651,0 ning III grupil on GPH 651,1-700,0, neljanda grupi GPH on suurem kui 710,1. Lisaks võistleb 2 ESTLYS klassi gruppi, kus võistlusväärtusi määratakse jahi varasemate aastate statistika põhjal ning folkbootide grupp.

 

Punktiarvestust ORC gruppidele peetakse Performance Line Offshore/Inshore (korrigeeritud aeg saadakse lahutades sõidule kulunud aja ja jahi avamere ajakoefitsendi korrutisest distantsipikkuse ja avamere distantsi koefitsiendi korrutis) meetodi järgi. ESTLYS gruppides kasutatakse parandatud aja arvutamiseks aeg-ajale meetodit.

 

Favoriitideks saab ORC esimeses grupis pidada Kalev Jahtklubi jahti Forte Jaak Jõgiga roolis, Dagö klubi jahti Amserv Juss Ojala meeskonnaga. Kindlasti pakuvad neile tugevat konkurentsi nii teised Eesti jahid kui ka külalisjahid Venemaalt ja Lätist.

 

ORC teises võistlusgrupis on võrreldes möödunud aastaga tekkinud hulk uusi jahte ja meeskondi, kes kõik kindlasti kõrgete kohtade eest võitlevad. Möödunud aasta teise koha omanik, Pärnu Jahtklubi jaht Merepärl Alari Akermanniga roolis on kindlasti üks medalipretendent ka sel aastal.

 

ORC kolmanda grupi favoriidiks on kindlasti möödunud aasta võitja, Pärnu viimase aja kõige edukam avamerejaht Georg kapten Viktor Feofanoviga, kelle peamiseks konkurendiks võib pidada teist Pärnu Jahtklubi jahti Windwalker, roolis Raiko Lehtsalu, kes sai 2011. aastal kolmanda koha. Neile astu vastu eelmise aasta teise koha jaht Tessa Kalev Jahtklubist, roolis Alar Ivanson.

 

ORC neljandas grupis võib pjedestaalikohtade pärast võidelda kindlasti mitmekordne Muhu Väina regati oma klassi võitja, Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi Koit Pautsiga roolis. Talle pakuvad tugevat konkurentsi Venemaa jaht Prizrak Dimitri Mostovoi juhtimisel ja kindlasti veel nii mõnigi teine.

 

ESTLYS1 klassis võib medalikohale sõita kindlasti Kalev Jahtklubi jaht Fanatic Aina Jalastoga roolis, kes selle aasta Soome suurimal avamereregatil ümber Suursaari saavutas oma klassis võidu. ESTLYS2 klassis võib soosikuks pidada Hiiumaa jahti Marie, roolis Mart Rätsepp, kes sai möödunud aastal klassivõidu. Kuna folkbootide flotill on alles sel aastal nii suureks kasvanud, on siin favoriiti raske ennustada.

 

Jahtide liikumist on võimalik jälgida reaalajas GPS süsteemi abil regati kodulehelt www.muhuvain.ee

 

Muhu Väina regatti korraldab ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati suurtoetajad on Helly Hansen/Sportland, A. Le Coq, Tallinna Sadam, USS Security, Viking Line, Dermoshop, Loodusinvest, Autoekspert, koostööpartnerid ja toetajad on North Sails, Saarte Liinid, Jägermeister, Eesti Kultuurkapital,  Haapsalu linn, Tallinna Merepäevad, Veeteede Amet,  Delfi.

 

Regati kodulehekülg:www.muhuvain.ee


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.