esmaspäev, 27 mai, kell 16:53:37
RSS vood Twitter Facebook Helista

Noarootsi gümnaasiumi vilistlased saatsid õpetaja Iisraeli reisile

Kaie Karpa Õlimäel vaatega Templimäele. (Fotod: Kaie Karpa)

Noarootsi gümnaasiumi vilistlased tegid kooli geograafia ja religiooniõpetuse õpetajale Kaie Karpale suure üllatuse – nad saatsid ta reisile Iisraeli.

Gümnaasiumi vilistlased võtsid mullu augustis vilistlaste kokkutulekul nõuks saata Karpa Iisraeli, kuhu ta juba ammu oli tahtnud minna. Nad lõid fondi, millesse kõik soovijad said anda oma panuse. Nii saigi õpetaja Karpa koguda 31. märtsist 7. aprillini uusi reisielamusi.

 

Millised olid Teie esimesed emotsioonid asjast kuuldes?

Kaie Karpa: Pahviks lõi. Ma ei uskunud seda, arvasin, et see on mingi „vindiste vilistlaste“ nali. Aga tuli välja, et siiski ei ole.

 

Kuulsime, et olite sinna ammu tahtnud minna. Miks?

See koht on religiooniga nii tugevalt seotud, lausa kolm usku saavad kokku. Sealne religioon on lihtsalt nii võimas. Olin sinna tahtnud minna sellest ajast saadik kui hakkasin õpetama maailma suuremaid usundeid. Siiamaani olin saanud õpilastele ainult öelda, et „vaat nüüd ma näitan, nüüd ma räägin”, aga ise polnud käinud ega näinud.

 

Nii kui asjast kuulsite, kas olite ilma väiksemagi kahtlusevarjuta valmis koheselt minema?

Jah, kohe! Olin sinna tahtnud minna juba 20 aastat, lõpuks oleksin ikka läinud.

 

Kuidas hotell oli?

Olin kolme tärni hotellis. Kaks ööd sain olla ka viietärnises. See oli nagu boonus, sest kolmesed olid täis. Meil vedas. Ma ei ole kunagi viie tärni hotellis olnud, see oli ikka vapustav!

 

Milline oli sealne köök?

Esiteks eesti omast väga erinev. Seal on koššertoit, mis tähendab, et teatud toiduained peavad olema lahus. Näiteks hommikul ei ole mitte mingisugust liha söömist, ainult piimatooted, sest piim ja liha peavad olema lahus. Õhtul aga ei ole mitte mingisugust piima, ainult liha. Selline kord kehtib kõigile, nii kohalikele kui ka turistidele. Muidu maitses toit hästi. Me olime aga ainult juudi poole peal, moslemite poolel on toiduga teistmoodi.

(Tel Aviv)

 

Kuidas ilm oli?

Väga hea oli, kuid temperatuuride kõikumised olid juba mõne kilomeetri pealt umbes 20 kraadi.

 

Kuidas suhtuti seal Teisse kui turisti?

Üldiselt hästi. Giid oli meiega kogu aeg kaasas, kes ütles, et kohalikega suhtlemine ei ole soovitatav, mistõttu me seda ka eriti ei teinud. Kontroll oli igal pool range. Isegi kui läksid kaubamajja, otsiti kotid läbi, kuid see kehtis ka kohalikele. Lennujaamaski küsitleti meid, et kas rääkisid ja kellega rääkisid ja muud sellist.

(Ketsemani aed)

 

Kas nägite / kogesite veel midagi märkimisväärset, mis vajaks mainimist?

Külastasin seal asuvat piiblilugudest pärit Ketsemani aeda, millest ootasin midagi suursugust. Kahjuks ei vastanud see minu ootustele. See oli lihtsalt nii väike. Omaette kogemus oli ka nutumüüri nägemine. Inimesed konkreetselt seisid selle ees ja palvetasid. Meeste ja naiste ala oli seal eraldatud.

(Nutumüür)

 

Mis oli seal see kõige kõigem?

Eks see Surnumeri ikka. Ma tõesti ei uskunud,et see kannab, aga näe, kandiski. Arvan, et kõik peaksid seal vähemalt korra ära käima.

 

Kas reis vastas Teie ootustele?

Jah, vastas küll. Täielikult!

 

Kas tahaksite veel midagi lisada, mille kohta me ei küsinud.

Jah! Ma tahaksin tänada vilistlasi ja kõiki teisi, kes olid seotud selle üllatusega.

 

Kajana Vakker, Helena Vassiljev ja Ksenia Võhma

Noarootsi gümnasistid 10. I klassist

(Templimäel)


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.