esmaspäev, 19 august, kell 19:08:26
RSS vood Twitter Facebook Helista

Noor tisler: iga õpilane kujundagu ise oma karjäär

Tisler Ergo Orumaa. (Foto: SA Innove)

Ergo Orumaa (18) on Haapsalu kutsehariduskeskuse 2. kursuse tislerieriala õpilane. Ta harjutab juba viimased kaks kuud iga päev ühe eesmärgi nimel – saada võimalikult hea tulemus üle-Eestilisel kutsemeistrivõistlusel Noor Meister 2013.

 

Pärast põhikooli lõpetamist tundis noormees, et idee gümnaasiumisse astuda ei paku piisavalt elevust. Tundes juba väiksest saadik huvi puutöö vastu ja saades julgustust põhikooli-aegse tööõpetuse õpetajalt Ülle Kübarsepalt, otsustas noormees jätkata õpinguid just kutseõppes. „Õpitav eriala ja sellega seotud töö on mitmekülgne ja huvitav,“ sõnab Orumaa, tõdedes: „Enne tisleriõpingute algust ei kujutanud ma ette, mida kõike saab puidust valmis teha.“ Orumaa leiab, et kui põhikooli lõpetaja ei tea veel kindlalt, mida ta tulevikus teha tahab, on kutsekool õige valik, sest omandatud praktiline kogemus tuleb kasuks nii eraelus kui töö leidmisel.

 

Õppetöö vormib praktikuid

Õppetöö toetab noore tisleri kujunemist praktikuks. „Kui esimene poolaasta on rohkem teooria õppimine, siis edaspidi läheneme õppetööle enam läbi praktika,“ sõnab Orumaa. „Alates teisest kursusest valmistame mööblit ja puittooteid ning harjutame nende viimistlemist. Kolmandal kursusel alustame juba ettevalmistustega lõputööks,“ kirjeldab Orumaa tisleriõpinguid. Lisaks õpingutele näeb noormees olulisena ka kooliväliste väljundite leidmist: „Käisin eelmisel aastal Soomes Salpausi koolis praktikal, kust sain palju ametialaseid teadmisi ja kogemusterohke välispraktika.“

 

Iga õppur seisku oma arengu eest

Orumaa peab iga noore enda panust oluliseks oma karjääri kujundamisel. „Kui sa osaled võistlustel ning saad sealt head tulemused, käid mitme ettevõtte juures praktikal, siis ma arvan, et sinu karjääriväljavaated on pigem head, sest iga õpilane peab ise endale nime tegema,“ arutleb noormees. Kutsekoolis õppiv tisler näeb tulevikus end aga ise ettevõtet juhtimas: „Minu unistus on kunagi oma firma teha ja ma arvan, et kutseharidus soosib kindlasti selle täitumist – siit saan ma praktilised oskused ja praktikatelt nägemuse, kuidas ettevõttes töö toimib.“

 

Silme ees rahvusvaheline areen

Eesti-sisestel kutsemeistrivõistlustel osalemine on Orumaa jaoks esmakordne. Tema võistlustee sai alguse Haapsalu Kutsehariduskeskuse Noor Tisler 2012 võistluselt, mille võitjana pääses ta kooli esindama juba sel nädalavahetusel Tallinnas Eesti Näituste Messikeskuses toimuvale kutsemeistrivõistluste suursündmusele Noor Meister 2013. Orumaa ambitsioon on aga veelgi kõrgem – ta soovib Eestit minna esindama rahvusvahelisel kutsemeistrivõistlusel WorldSkills, kus enese proovilepanek sadade rahvusvaheliste noorte seas on suureks kogemustepagasiks.

 

Liina Liiv

SA Innove Kutsehariduse info ja kvaliteedi keskus
 

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.