kolmapäev, 18 september, kell 06:03:04
RSS vood Twitter Facebook Helista

Politsei: Surfamine merel nõuab teadmisi ohutusest

(Foto: Enriika Liiv)

Politsei tuletab inimestele meelde, et merel surfamine nõuab sportlaselt teadlikkust ohutusest ja ettevaatusabinõusid. 26. mail kella 19 paiku sai Häirekeskus teate, et tund varem alustas Kuivastust 24-aastane meesterahvas surfilauaga teekonda Virtsu sadamasse, kuid pole sinna jõudnud. Surfajal teati seljas olevat valget särki ja valgeid pükse. Merehätta sattunud surfar leiti tund hiljem Virtsu lähedalt Kõbaja laiult.

 

Analoogseid juhtumeid Lääne prefektuur vastutusalas on olnud pea igal aastal, siiani on kõik õnnetused lahenenud ekstreemsportlastele õnnelikult. Sellegi poolest tasub pöörata täiendavat tähelepanu aina enam uusi huvilisi haarava surfamise ohutusele.

 

Lääne prefektuuri piiriturvalisuse talituse vanempiiriametniku Tõnis Leinarti sõnul vajab adrenaliinirohke ekstreemspordi harrastamine äärmuslikes ilmastikutingimustes suuremat teadlikkust ohutusest ja ettevaatusabinõudest: „Kahjuks on nii, et heaks surfimiseks mõeldud ilm on see, millega me inimestel veekogudel liigelda ei soovita. Seepärast peab ka surfimisel arvestama ennekõike oma võimete ja ilmastiku võimaluste parima suhtega. Varustus, oskused ja enda ohutus on need märksõnad, millega ka näiliselt rahulikule merele minnes peame alati arvestama."

 

MaxWave surfikooli esindaja Erkki Soosaare sõnul tuleb tasub enne vette minekut alati omandada eelteadmised professionaalilt: „Iga surfar peaks endale teadvustama, et surfama hakates peab ta endale selgeks tegema kõik ohutusega seonduva. Ise õppides ja sõbra näpunäidete järgi kogemusi omandades võib väga palju olulist infot õppimata jääda, mis on hiljem ohuolukorras hädavajalik. Selleks kindlasti on soovitatav alustada valitud surfialaga litsentseeritud koolitaja käe all, kes teeb olulisemad asjad kiirelt ja turvaliselt selgeks.“

 

Ka ise koolitajana tegutseva Soosaare sõnul on peamised surfarite hättasattumise põhjused siiski seotud siinse kliimaga, kus ilmastik võib järsult muutuda. Selle kõrval toob ta probleemidena välja ka varustuse purunemist ja surfihuviliste endi mõtlematust ning teadmatust käitumisest.

 

Soovitused ohutuks surfamiseks:

* Veendu, et sinu varustus ja füüsiline vorm võimaldab soovituga vees tegeleda.

* Tarbi enne merele minekut piisavalt vett ja toitu, et sul jätkuks energiat.

* Kui on võimalus, et satud sügavasse vette ja võid seal ka hätta jääda, siis peaks kindlasti kasutama kandvat vesti ning soovitavalt võiks olla kaasa telefon veekindlas kotis.

* Iga surfar peaks teadma ja tundma enesepäästmise tehnikaid erinevates olukordades. Lisaks teadmisele peaks ta olema need ka praktiliselt läbi teinud.

* Veendu eelnevalt ilmastikuoludes (tuul, lainestik jne) Arvesta, et hätta sattudes võivad teie tegevust mõjutada lisaks ilmastikule ka veehoovused ning tõusud-mõõnad.

* Jäta alati kaldal oma kontaktisikule andmed, millal ja kust startisid ning milline on su planeeritav sõidutrajektoor. Lisaks sellele kirjelda oma purje või lohe värvust, et hätta sattudes oleks sind võimalik eristada.

* Eelista surfata alati koos kaaslastega ja kohtades, kus sa tead, et läheduses on olemas päästevõimekus.

* Uude kohta surfama minnes tuleks kindlasti uurida kohalike olude ja ohtude kohta. Veetemperatuurid meie kliimas on väga muutlikud, seega kasuta soojemat kalipsot, kui plaanid tundmatusse vette sõitma minna.

* Kui satud merel hätta, katsu säilitada rahu ja hinnata olukorda, millesse oled sattunud. Võttes vastu vale otsuse hädaolukorra lahendamiseks, võid kulutada asjatult energiat ja sattuda nii suuremasse hädaohtu. Alati tuleb teha end maksimaalselt nähtavaks, et mõni teine merel olija appi tuleks või abi kutsuks.

* Hädaolukorras proovi alati võimalusel liikuda kalda poole ja ole valmis jätma maha ka oma varustus, sest elu ja tervis on alati väärtuslikum.

 

Vaata lisaks:

Mereturvalisus Lääne prefektuuris - http://www.facebook.com/mereturvalisus
Ohutust surfamisest – http://www.surfa.ee

 

Heiko Leesment

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.