esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:23:19
RSS vood Twitter Facebook Helista

Proviisor Janika Tähnas: Kolm nõuannet kevadiseks suurpuhastuseks

Kevad on suurpuhastuseks suurepärane aeg, ka organismi suurpuhastuseks. Mida teha lisaks tervislikule menüüvalikule ja aktiivsemale elustiilile selleks, et kaal langeks ja enesetunne muutuks kevadiselt säravaks? Apotheka proviisor Janika Tähnas annab mõned nõuanded.

 

Kas ärritud kergesti, tunned end väsinult ja seedimine teeb muret? Kui jah, siis vajab sinu organism üht korralikku kevadist suurpuhastust. Eelkõige vajavad puhastust maks, soolestik ja neerud, mis igapäevaselt toitu, ravimeid ja võimalik, et ka alkoholi töötlema peavad. Just sellepärast tuleks aidata organismil puhastuda jääkainetest ja liigsest rasvast. Pärast puhastuskuuri on mõte selgem ja organism töökindlam.

 

Puhasta maks

 

Maks täidab kehas üle 500 erineva funktsiooni, olles üks väheseid organeid, mis on kahjustuse korral võimeline rakke taastootma. Maksa peamisteks funktsioonideks on erinevate ainete ja ka paljude ravimite metabolism ehk elimineerimine organismist, lisaks veresuhkru reguleerimine, sapi ja kolesterooli tootmine, osalemine süsivesikute, rasvade ja valkude ainevahetuses, vere hüübimisfaktorite toomises jne. Seetõttu on oluline aeg-ajalt maksale puhkust anda. Et sinu maks saaks loomulikul teel puhastuda, lisa oma menüüsse aed-ja puuvilju, marju, kaunvilju ning joo puhast vett ja taimeteed. Puuviljad sobivad hommikupoolsesse aega, köögiviljad õhtueineks. Puu- ja köögiviljad sisaldavad  erinevaid ensüüme ja vitamiine, kiudaineid ning looduslikke antibakteriaalseid aineid, mis aitavad kaasa maksa puhastumisele. 

 

Maksapuhastusperioodiks tuleb menüüst kindlasti välja jätta alkohol, kohv, sigaretid, praetud ja grillitud toidud, poolfabrikaadid, transrasvu sisaldavad tooted, suitsutatud ja tööstusliku äädikaga valmistatud tooted, kahjulikud E-ained, eriti säilitus- ja värvained ning maitsetugevdajad. Õige toitumine annab sinu maksale puhkust. Hea oleks lisada menüüsse näiteks sojatooteid, mida armastatakse laialdaselt kasutada ennekõike Aasias ja Põhja-Ameerikas, kuid leiavad üha enam kasutust ka eurooplaste toidulaual. Sojaubades sisalduvad fosfolipiidid kaitsevad maksarakke, aidates ka maksarakkudel kiiremini uueneda. Taimedest on kurkumil ehk kollajuurel, maarjaohakal ja võilillel maksa kaitsev ning sapisekretsiooni soodustav toime.

 

Lisaks on apteegis müügil ka maksa funktsiooni toetavaid ja maksa kaitsvaid tooteid (nt BodyDrain) 

 

Aktiveeri seedimisprotsessi

 

Oleks hea, kui teeksid aeg-ajalt läbi seedimist toetava puhastuskuuri. Sooles peetuvad jääkained ja bakterid eritavad jämesoolde toksiine, mis koormavad keha. Seetõttu on hea menüüsse lisada kiudaineid, mis ergutavad soolte tööd ja aitavad organismist kahjulikke aineid väljutada. Kiudained on seedumatud süsivesikud, mis ei imendu organismis, kuid on väga olulised seedimisprotsessis. Kiudained soodustavad soolte tööd, väljutavad ainevahetusejääke, sh üleliigset kolesterooli, aitavad normaliseerida veresuhkrutaset. Lisaks on kiudained heaks söötmeks jämesooles elavatele mikroobidele, kellel on omakorda oluline roll inimese immuunsuse tagamisel. Kiudained soodustavad paisumise teel ka täiskõhutunde teket, andes ka poole vähem kaloreid kui teised süsivesikud. Headeks kiudainete allikateks on teravilja- ja täisteratooted (kaer, oder, rukis, täisterariis, täisterahelbed jt.), erinevad puu- ja köögiviljad, marjad ning kaunviljad (herned, oad, läätsed). Maitsetaimedest on seedetegevuse stimuleerimiseks head veel ka köömned, ingver, küüslauk, kurkum ehk kollajuur, paprika ja cayenne’i pipar. Taimeteedest sobib seedetegevuse toetamiseks nt käokullaõie-, kasepunga- ja petersellitee. 

 

Samuti leiab apteegist mitmeid toidulisandeid, mis sisaldavad artišoki, võilille, roheliste kohviubade, maarjaohaka, cayenne´i pipra või spargli ekstrakti, ning oma tasakaalustatud koostiste poolest on kindlasti abiks organismi puhastuskuuriks. Sellisteks toodeteks on nt Apple Cider, Chili Burn, BodyDrain, SilvaSlim Detox, Lamberts rohelise kohvioa ekstrakt jpt. Valiku osas tasub kindlasti enne apteekriga konsulteerida, et leida enda jaoks sobivaim lahendus. 

 

Puhasta neerud

 

Ka neerud vajavad puhkust ja puhastamist. Kuna igapäevane toit sisaldab ohtralt soola, mis koormab neere, siis see võib põhjustada kehas veepeetumist, mis omakorda koormab südant, tõstes vererõhku, ja lisab liigestele koormust. Neerusid aitavad puhastada diureesi soodustavad ained, mis sisalduvad näiteks petersellis, kasepungades ja –lehtedes ning põldosjas. Oluline on vähendada toiduvalmistamisel lisatava soola hulka, tarbida vähem kõrge soolasisaldusega valmistoite ning juua vähemalt 2 liitrit vett või taimeteed päevas. Samuti tuleb veeväljutamisele kasuks ka aktiivne liikumine.

 

Kellel kiires elutempos jääb tervislike eluviiside järgimine sageli tahaplaanile, siis tasub paaril korral aastas ette võtta organismi turgutav puhastuskuur ning kindlasti tulla apteeki sellealast lisanõu küsima.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.