esmaspäev, 14 oktoober, kell 09:45:52
RSS vood Twitter Facebook Helista

Rein Vatku: Moodustub uus vald, kus kedagi ei liideta kellegagi

(Foto: Rein Vatku / Facebook)

"Kui paar aastat tagasi ei soovinud inimesed nii Läänemaal kui ka kogu Eestis midagi kuulda ühinemisest, siis nüüd on arusaam ühinemise paratamatusest suurel määral siiski omaks võetud, kirjutab Noarootsi vallavolikogu esimees Rein Vatku. "On inimlik, et keegi ei soovi oma senisest vallast-iseseisvusest loobuda. Milleks ühineda, kui ka ilma saab?"

 

"Kuid viimaste aastate rahvastiku vähenemise ja elanikkonna vananemise (lahkuvad just noored) mõju valdade eelarvetele on negatiivne. Ehk suurenevad sotsiaalkulutused, kuid tulumaksu maksjate arv väheneb. See ongi põhjus, mis sunnib leidma lahendusi.

 

Noarootsi koolis oli veel 5 aastat tagasi 102 õpilast, kuid täna on koos õpilaskoduga õpilasi kokku vaid 66. See arv näitab selgelt elanikkonna vanuselist muutust. Käesoleva aasta valla eelarves oli esimest korda tagasilöök laekumiste osas, kuna vähenes just tulumaksu laekumine. Päästsime selle olukorra ära, kuid see oli selge märk, et tulubaasis on toimunud muutused. 

 

Just tulenevalt viimaste aastate muutustest otsustas Noarootsi valla volikogu 21. jaanuaril osaleda Läänemaa valdade ühinemisläbirääkimistel. Sel päeval oli ühinemisläbirääkimiste ringis 8 omavalitsust.

 

Läänemaa omavalitsuste ühinemisringist on välja langenud 7. veebruari seisuga Ridala vald ja Haapsalu linn, kuna Ridala volikogu otsustas mitte ühineda 2013. aastal. Enne seda langes välja Vormsi, kuid juurde tuli Martna. 

 

Järele jäid kuus valda: Risti, Oru, Noarootsi, Nõva, Taebla ja Martna, millest viimasel on volikogu istung 15. veebruaril, kust peaks tulema kinnitus, kas ikka soovitakse pidada kõnelusi liitumaks käesoleva aasta sügisesteks valimisteks.

 

Meie valla kodulehel on info ühinemisläbirääkimiste ajakava kohta. Selle järgi peab olema ühinemisleping esitatud valla elanikele tutvumiseks 20. märtsi paiku, rahvaküsitlus ise peaks toimuma 5.-7. aprillil. Rahvahääletuse jaatava otsuse korral peab olema volikogu kinnitanud liitumislepingu 19. aprilliks. Ehk volikogu on teinud oma otsuse osaleda läbirääkimistel, kuid ühineda saab vaid juhul, kui enamus elanikest on sellega päri.

 

Tutvustan teatud teemasid, mida läbirääkimistel on arutatud:

- Moodustatud on alakomisjonid: majanduskomisjon, milles osaleb Marika  Meister ja Vladimir Belovas, hariduskomisjon, milles osalevad Ülo Kalm ja Annika Kapp, sotsiaalkomisjon, milles osaleb ning mida juhib Annika Kapp, juhtimiskomisjon, milles osalen mina, Rein Vatku.

 

- Loomulikult võitlevad kõik oma kooli allesjäämise eest. Noarootsil hirmu pole, kuna meil on üks paremas seisus koolimaju tänu riigi CO2-rahadega teostatud remondile möödunud aastal.

 

- Otsustati, et vallad liituvad võrdsetel põhimõtetel, ehk moodustub uus vald, kus kedagi ei liideta kellegagi. Nimena on välja pakutud Loode-Eesti vald, mõnes versioonis ka Nigula vald. Välditud on kellegi domineerimist teise üle. Vallakeskus on hetkel planeeritud Taeblasse. 

 

- Liitumisel ei koondata ühtki töötajat, kõik saavad tööd. Iseasi, kui kellegile ei sobi töökoha asukoha muutus ja ta ise lahkub. 

 

- Uues vallas spetsialiseerutakse, ehk siis üks spetsialist teeb tööd kõigi varasemate valdade heaks, saab võtta tööle inimesi, keda me hetkel ei suudagi tööle võtta. Meil pole haridusspetsialisti, noorsootöötajat ega me ei suuda ka tegeleda ettevõtlusele kaasaaitamisega. Valdadele on riigi poolt pandud kõik need kohustused.

 

- Igasse vanasse vallamajja jääb teeninduspunkt, seal on kohal vähemalt üks inimene, kes aitab elanikke nende muredes, samuti on seal sotsiaaltöötaja. Ehk seda ei juhtu, et vanas vallamajas pole kellegagi kontakteeruda.

 

- Tagatakse sotsiaaltöö kohapeal.

 

- Kõikide teede lumelükkamine ja hooldamine hoitakse samal tasemel ja ka postiauto käimine ei kao ära.

 

- Erinev laenukoormus korrigeeritakse investeeringute jaotuse kaudu ehk siis, kel palju laenu, see ei saa koheselt investeeringuraha oma territooriumile. Noarootsil lõpeb ainuke laen augustis, igal juhul on meie leanukoormus väike ja meil on õigus jätkuvateks investeeringuteks.

 

Läbirääkimistel peame olema ausad ja lugupidavad üksteise suhtes, meie potentsiaalne liituja pole mitte võõramaalane, vaid samasugune läänlane nagu me ka ise oleme.

 

Ühinemine ei paranda midagi, kuid loob eeldused paranemiseks. Meie hea elu sõltub Läänemaa ellujäämisest, seega tehkem koostööd."


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.