esmaspäev, 27 mai, kell 17:03:59
RSS vood Twitter Facebook Helista

Reportaaž: Dirhami ühemehe kalatööstus teeb hõrgutisi Stockmannile ja restoranidele

Demo Kaev: üks mees, üks kalatööstus. (Fotod: Tarmo Õuemaa)

Peenes Stockmanni toidukaupluses Tallinnas on muude hõrgutiste kõrval kvaliteetkaubamärgi Fish Gourmet kalatooted. Teine kindel koht, kust gurmeekala saab, on Dirhami külapood Noarootsi vallas. Pole ka ime, sest Fish Gourmet tooted tulevad Dirhami kaluritemaja keldrikorruselt ühemehe kalatööstusest Derhamn OÜ.

 

Hõrgutiste nimekirjas on näiteks kuumsuitsulõhe naturaalselt, tšillidekooriga, juustuga, õrnsoolalõhe naturaalselt, maitsestatult tšilli ja tilliga või tšilli ja koriandriga ning külmsuitsulõhe. Peale selle läheb kalatööstuse suitsuahju Dirhami kalurite saak - praegu tuulehaug, varsti ahven, lest. 

 

Kalatööstus sai valmis umbes aasta tagasi ja seda aitas rahastada Läänemaa rannakalurite selts. Möödunud aastal valmis saanud Dirhami kalurite majas on ruumi igasugustele rannakalandustega seotud ettevõtmistele. See kuulub MTÜ-le Kalurite Koda ja selle keldrisse kalatööstus ehitati, räägib OÜ Derhamn juhataja Mart Vahtel.

 

“Meil on õigus kala soolata ja suitsutada. Kohalik kala läheb enamasti suitsu, kuid ka fileeks majutusettevõtjatele. Hotellide hommikusöögilauad on meie kliendid,” tutvustab Vahtel ettevõtet.

 

Kalatööstuse personal koosneb ühest mehest. Noor kokaharidusega Demo Kaev tuli mõni aasta tagasi sõbraga Dirhamisse suvekohvikut pidama. Siis rääkis Mart Vahtel talle, et kalatööstusesse on vaja inimest, kes tuleb enne välja koolitada Soomes. “Minul on soome keel suus ja otsistasin töökohta vahetada,” ütleb Kaev. 

 

Kui omal kala pole, aitab Norra lõhe

 

Dirhami kalatööstuse kala võib kaheks jagada - kohalik ja Norra punane kala.  “Kohaliku ranna kala me üritame ära töödelda,” ütleb Mart Vahtel. “Praegu on meil teemaks tuulehaug, mida hakkas just tulema ja suvel on lest. Et läbi aasta oleks tegemist, teeme punast kala kõrvale.”

 

Ainult kohaliku kalaga ei saa aasta ringi hinge sees hoida, kinnitab ka Demo Kaev. “Rannakaluritega ei saa midagi ette planeerida, sest kui on kala, siis tuleb kõigil, kui ei ole, ei saa keegi midagi. Praegu on tuulehaugi aeg. Paar satsi tuli väga hästi, aga kui juba arvestasime sellega, tuli mõrda ainult 10 kilo,” toob ta näite. “Garanteerida saame lõhet, mis tuleb Norrast.” 

 

Väikese kalatööstuse eesmärk on aidata eelkõige kohalikel kaluritel saak realiseerida. “Eks see kohalike jaoks saigi tehtud. Väga suuri ambitsioone ei ole, et hakkaksime Hiinat varustama,” ütleb Mart Vahtel.

 

“Üks mure on see, et kalureid on kohapeal vähe ja väga kaugelt ei taha kokku vedada kala. Kalureid võiks kindlasti rohkem olla. Igapäevaselt käib üks paatkond merel. Võrgumehi käib kolm-neli,” lisab ta. 

 

Ühemehetööstus

 

Kalatööstusesse sisenemiseks tuleb selga tõmmata valge kittel, jalga kilesussid ja pähe müts. Ruumid ei meenuta kuidagi neid rõskeid ja kalahaisuseid nõukogudeaegseid tsehhe, vaid pigem steriilset teaduslaborit. 

 

Inimese roll on siin kala töötlemiseks ette valmistada ja pärast pakendada. Iga protseduuri jaoks on oma ruum.

 

“Kõigepealt tuleb fileerimine ja rookimine. Siis pannakse kala restile, edasi läheb suitsuahju, siin on pakkimisruum,” näitab Demo Kaev. “Suitsuahi on uhke, kõik on välja reguleeritud, töö käib puutetundliku ekraani abil.”

 

Pärast töötlemist läheb kala tagasi külmkappi ja välja. “Kui kala tuleb hommikul sisse, läheb see õhtul suitsu ja järgmine päev pakendan. Kui läheb külma suitsu, pakin ülejärgmisel päeval,” selgitab Kaev.

 

Kala ettevalmistamine on käsitöö. “Küllap see jääbki käsitööks, ehk ainult noad muutuvad, kui toodangu kogus suuremaks läheb. Praegu on käsinoad, tulevikus võib-olla survenoad,” ütleb Kaev.

 

Kala puhastamine ei ole sugugi kõige raskem töö, hoopis pakendamine on, leiab Kaev. “Ettevalmistustöö käib kiiresti. Kui muidu on siin ühemehetöö, siis pakkimisel käib inimene või paar abiks, kui on suuremad kalakogused,” räägib ta.

 

Praegu tuleb Dirhami kalatööstusest kuus poolteist-kaks tonni tooteid. “Maksimaalne arvestades meie ruume ja külmkappe oleks 6-8 tonni, aga see oleks juba piiripealne meeletu pressimine,” ütles Kaev. “Praegugi väga tšillida ei saa, kogu aeg on midagi teha.”

 

Dirhami kalatooteid saab osta Tallinna ja Tartu kaubamajast, Stockmannist. “Meie edasimüüja kohapeal on Dirhami pood. Tema käest saab enamikku meie valikust. Kui on midagi ekstra vaja, saab siit poest tellida, poepidaja ütleb meile ja me teeme selle ekstra. On isegi inimesi, kes tulevad Dirhami poodi lõhe järele kaugemalt,” ütles Kaev.

 

Kas Dirhami soolalõhe saab siis olla nii teistmoodi, et sellepärast tasub Dirhami tulla? “Ma ei taha teisi halvustada, ei taha ennast kiita, aga ütlen, et meie toode on hea,” kinnitab Kaev.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna kontrollivad politseinikud üle Eesti reguleerimata ülekäiguradade juures jalakäijate ja sõidukijuhtide käitumist.

Tartus tegi avarii politseiauto, milles olnud ametnik sai viga. Tallinnas viidi haiglasse trollis kukkunud naine. 

Uneapnoe on tõsine haigus, mis murrab tugevaid mehi ja muudab nende elu kannatusterikkaks. Läänemaa mees Arvo Kirs, kes on aastakümneid unehäirete ja hingamisseiskumistega võidelnud, räägib Maalehele oma loo.

Eelmise aasta 15. oktoobril alanud Eesti ühiskonna- ja majandusmeistrivõistlustel jõutakse lõpule 1. aprillil. Ülipingelises võistluses on läänlastel ja Läänemaaga seotud olnud isikutel tugevad positsioonid.

Lääne maavalitsus ootab ettepanekuid, kellele anda sel aastal Läänemaa aasta ema tiitel. Ettepanekuid saab esitada kuni 20. aprillini ning tiitli saaja kuulutatakse välja emadepäeva paiku.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom koostöös Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooniga kutsub oma valijaid kohtumisele laupäeval, 9. aprillil kell 13 Haapsalu muusikakooli saalis (Kastani 7). Samal päeval annab Toomi büroo sotsiaalmajas ka tasuta õigusabi. 

Haapsalus Wiedemanni 14 ajalooline ja suursugune hoone ehitatakse ümber elamuks. Korterite hinnad algavad 100 000 eurost. 

Lääne maavalitsus leiab, et Lihula vallavalitsus paistis 2015. aastal silma avatuse ja moodsa meediatööga ning vääriks Regionaalmaasika tiitlit. Seetõttu esitas maavalitsus vallavalitsuse kandidatuuri rahandusministeeriumi korraldatavale regionaalse arengu konkursile, teatas maavalitsus. 

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas Läänemaa kalanduspiirkonna 2015-2025 tegevusstrateegia ning määras Läänemaa kalanduspiirkonnale tulevaks neljaks aastaks kokku 2 936 371 eurot toetust.

29. märtsil kell 17.11 said päästjad väljakutse Nõva valda Rannakülla, kus põles umbes 1,5 hektarit kulu. Päästjad likvideerisid põlengu kell 17.49.

Eile õhtul süüdati Virtsu esimeses tuulepargis lõkked, et sel moel mälestada president Lennart Merit, kel oleks tänavu täitunud 87 eluaastat. Seda traditsiooni kutsutakse Suure Lennu Kaare Tulede Teeks, mis sai alguse 2006. aasta kevadel.

Täna on Viljandis infopäev söödakäitlejatele, kus tutvustatakse muudatusi Euroopa Liidu söödavaldkonna õigusaktides, antakse juhiseid sigade Aafrika katkuga seotud riskide maandamiseks teravilja käitlemisel ning Salmonella vältimiseks sööda tootmisel.

Eesti päritolu kaubad moodustasid 2015. aastal 68% kogu kaupade ekspordist, teatas Statistikaamet. Kõige enam eksporditi Eesti päritolu masinaid ja seadmeid ning puitu ja puittooteid. Peamised ekspordi sihtriigid olid Rootsi ja Soome.

Hiiumaal jäi rajakaamerasse ilves, kes on hundi murtud hirvekorjuse juures, teatas Eesti Jahimeeste Selts. Tavapäraselt arvatakse, et ilves vanu korjuseid ei söö, kuid Kalle Kruusil on see juba teine juhus, kus ilves käib mitu päeva järjest hundi tagant jäänuseid söömas.

Võntküla külamajas saab homme kl 18.30 vaadata Eesti kinode vaadatuimat kodumaist filmi "Klassikokkutulek". Pääse maksab 3 eurot. 

Homme on viimane päev, mil saab Augustibluusi festivali passe osta soodsalt 33 euro eest. 1. aprillist passi hind kallineb. 

Kaks aastat ja viis kuud olen teinud Läänlast, aga 1. aprillist saab minust taas Lääne Elu ajakirjanik.

Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaaniameeskonna liikme ja nüüd Põhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul luiskas peaminister Taavi Rõivas intervjuus USA vestlussaatele The Daily Show, kui väitis, et Reformierakond võitis lisaks valimistele ka paberhääletuses.

Täna avatakse Hiiumaal Eesti kõige uhkem barokkstiili esindav, äsja restaureeritud ja sisustatud Suuremõisa mõis. Ennistatud härrastemajas tegutseb Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool.

Kaitseväe toetuse väejuhatuse logistikapataljon harjutab sel nädalal Klooga harjutusväljal. Sellest tulenevalt liigub kolmapäeval ja neljapäeval marsruudil Ämari-Klooga-Ämari tavapärasest rohkem kaitseväe sõidukeid.

85% Eesti elanikest saavad puhta joogivee ühisveevärgi kaudu otse koju, pea sama paljude inimeste reovesi kogutakse kokku ühiskanalisatsiooni kaudu ning puhastatakse vastavalt nõuetele. Läänemaal on olukord kehvem.

Õpetajad üle Euroopa jagasid oma parimaid meetodeid, millega tugevdada õpilaste viit põhioskust: suuline eneseväljendus, matemaatilised oskused; lugemine; kirjutamine, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.

Tänavu saab juba 10 aastat ajast, mil 29. märtsi päikseloojangu eel süüdatud lõkete ääres mõeldakse meie säravale presidendile Lennart Merile. Tänavu süütab Velise kultuuri- ja hariduse selts Suure Lennu Kaare ehk Tulede tee lõkked Virtsus.

Maksu- ja tolliametile (MTA) on oma eelmise aasta tuludeklaratsiooni esitanud juba 617 387 inimest. Enne 31. märtsil saabuvat tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäeva lisandub veel eeldatavalt 40 000 deklaratsiooni, kohustus on tuludeklaratsioon esitada vähemalt 14 300  füüsilisest isikust ettevõtjal.

Möödunud kolmapäeval tähistati kogu maailmas metoroloogiapäeva. Nii ka Haapsalus, kus lasteraamatukokku on külla kutsutud tõeline polaaruurija Vello Park.

Detsembri keskel Nairobis toimunud Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ministrite konverentsil otsustati pärast mitmeid päevi kestnud vaidlusi kaotada ekspordisubsiidiumid põllumajanduses. Kuidas vaevaliselt sündinud kokkuleppele jõuti, kirjutab Maablogis Eesti esindaja WTO juures Genfis Kristina Uibopuu.

Töötajaga juhtus tööõnnetus, kui ta töötas ketassaega. Töötaja arvates oli tööpink ohtlik, aga tööandja arvas, et see oli korras.

Kogu selle meediakajastuse ja tähelepanu juures jääb arusaam, nagu kõik koeraomanikud on vastutustundetud ja ei korista oma koera väljaheiteid. Mind isiklikult solvab selline üldistamine ja ka enamikke koeraomanikke, kes on teadlikud oma vastutusest koera ja koerapidamise seaduse ees.

Keskkonnaameti metsaosakonna teostatud 2015. aasta välitöödest selgus, et 77%-l kõigist metsauuendust vajavatest aladest on uuendustööd tehtud. Kõige tagasihoidlikumalt rakendasid uuendamisvõtteid Läänemaa metsaomanikud - 49%.

Autojuhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas, ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.